علیرضا فغانی ، مشهورترین داور ایرانی فوتبال گفت‌وگویی با روزنامه جام جم انجام داده است که بخش‌های خواندنی آن در ادامه آمده است.

شانسی برای قضاوت در مرحله مقدماتی نهایی جام‌جهانی ندارم

من شانسی برای قضاوت در مرحله مقدماتی نهایی جام‌جهانی ندارم. به این دلیل که ایران در یک گروه است و استرالیا در گروه دیگر. چون در استرالیا فعالیت می‌کنم، بنابراین شانسی برای قضاوت ندارم.

گروه ایران هم که مشخص شد. در این مرحله با تیم‌های کره‌جنوبی، عراق، سوریه و لبنان بازی خواهیم کرد. خوشبختانه تیم ملی در گروه خوبی قرار گرفته است. با توجه به میزان توانایی بازیکنان و مربیان که مقابل بحرین و عراق هم نشان دادند، می‌توانیم صعود کنیم. البته کار سخت است ولی بچه‌های ایران نشان دادند می‌توانند کارهای بزرگ کنند. ان‌شاءا... با اقتدار به جام‌جهانی صعود خواهیم کرد. مخصوصا این‌که بازیکنان از دور قبلی درس‌های زیادی گرفته‌اند.

مشکلی با کمک‌داور ویدئویی ندارم

مسابقات یورو بعد از رقابت‌های جام‌جهانی پربیننده‌ترین تورنمنت فوتبال است. از نظر فوتبال و داوری، از کلاس بالایی برخوردار است. نکته مهم این بود با وجود VAR باز هم شاهد اشتباهات داوری بودیم ولی شما اعتراضی نسبت به تصمیمات داور دیدید؟ خیلی جالب بود که همه بازیکنان و مربیان به تصمیمات داور یا تصمیماتی که با VAR می‌گرفتند احترام گذاشتند.

من مشکلی با کمک‌داور ویدئویی ندارم. موافق آن هستم. به این دلیل که باعث می‌شود داور با اعتماد به نفس بهتری قضاوت کند. شما اگر اشتباه داشته باشید در عرض کمتر از ۳۰ ثانیه می‌توانید آن را اصلاح کنید؛ در این‌صورت داور هم راحت‌تر است به این دلیل که می‌داند حق به تیم حقدار رسیده.

امیدوارم با تدبیری که می‌اندیشند کمک‌داور ویدئویی را در فوتبال ایران اجرایی کنند. این همه‌جوره به نفع فوتبال ایران است. هم میزان اشتباهات پایین می‌آید و میزان اعتراض‌ها و اشتباهات کمتر می‌شود و هم این‌که می‌توانیم میزبان تورنمنت‌های بین‌المللی باشیم، چون یکی از شرایط مهم داشتن VAR است.

داوران برای ورود به لیگ برتر باید فیلتر شوند

در استرالیا ما ۱۰، ۱۱ داور داریم که بازی‌ها را سوت می‌زنند. در ژاپن و کره‌جنوبی هم همین‌طور است. تعداد داورها و کمک‌داورها زیاد نیست. در این کشورها شما اگر بخواهی از لیگ یک وارد لیگ برتر شوی باید از فیلتر سختی عبور کنی. باید به حد نصاب نمرات برسی. در ایران ولی از این خبرها نبود. دودش هم به چشم داوری و به چشم فوتبال‌مان می رود. امیدوارم تیم جدید که آمده‌اند روند خوبی را در‌نظر بگیرند تا روند داوری رو به رشد باشد. به یک‌سری فیلتر و صافی نیاز است تا داورها از آن رد شوند و به لیگ برتر برسند.

ارتباط دادن عملکرد داوران به دستمزد اشتباه است

این‌که بگوییم دستمزدها به عملکرد داوران ربط دارد، اشتباه است. به‌نظرم حرف درستی نیست. هر چند با توجه به گردش مالی که در فوتبال وجود دارد، حق‌الزحمه داوران واقعا کم است. امیدوارم این مشکل هر چه زودتر اصلاح شود. همه‌چیز درباره نحوه قضاوت داوران به خود آنها برمی‌گردد و رقابتی که بین‌شان وجود دارد. داوران باید مدام در حال تلاش باشند تا از لیگ ۲ و ۳ به لیگ یک و بعد لیگ برتر برسند. این یعنی هر روز برای بهتر شدن کیفیت‌تان تلاش کنید. تمرینات‌تان را بیشتر کنید. فیلم‌های آموزشی ببینید و در جریان اخبار مهم داوری جهان باشید.

در استرالیا کار من فقط داوری است. هر روز صبح یک وعده در باشگاه تمرین می‌کنم. یک تمرین خصوصی است. هفته‌ای دو سه روز با دیگر داوران تمرین گروهی داریم. در روزهای دیگر هم به‌صورت اختصاصی و در زمین خودم تمرین می‌کنم.

خوشبختانه به هر آرزوی ورزشی که در داوری داشتم، رسیدم. نه صد‌در‌صد ولی به چیزی که می‌خواستم دست پیدا کردم. در این یکی دو سال هم در داوری می‌مانم و تلاش می‌کنم همان رویه را جلو ببرم. اگر در آینده شرایطی پیش بیاید دوست دارم تجربیاتم را در اختیار جوان‌ترها قرار دهم.

مشکلی برای قضاوت دربی ندارم

مشکلی برای قضاوت در دربی یا هفته‌های پایانی لیگ برتر ندارم. به مسوولان کمیته داوران هم این را گفته‌ام. اگر بخواهند در خدمت‌شان خواهم بود. حتی حاضر بودم بعد از قضاوت رقابت‌های لیگ قهرمانان در منطقه شرق مستقیم به ایران بیایم ولی خبری نشد. در هر صورت مشکلی برای حضور در ایران و قضاوت ندارم.