به گزارش پارس ، به نقل ازفارس، تیم ملی والیبال کوبا، چهارمین حریف شاگردان ولاسکو در لیگ جهانی است؛ مردان پارس پیش از رویارویی با کوبا در هفته ششم لیگ جهانی ۷ امتیاز از تیم های صربستان و ایتالیا گرفتند و نشان داد که می تواند برای هر حریفی خطرناک باشد و حالا باید به مصاف کوبا، یکی دیگر از قدرت های والیبال دنیا بروند.

کوبایی ها هم در بازی اول میزبان صربستان بودند و توانستند در یک بازی خوب حریف قدرتمند خود را شکست داده و حالا خود را برای میزبانی از ایران آماده می کنند؛ آنها هفته گذشته روسیه، قهرمان المپیک را مغلوب کردند و امید زیادی به پیروزی در بازی های خانگی مقابل ایران دارند.

شاگردان اورلاندو ساموئل چهار هفته نخست لیگ جهانی را خوب شروع نکرد و نتیجه را به صربستان، ایتالیا و آلمان واگذار کردند، اما با نتیجه ای که برابر روسیه به دست آوردند نشان دادند که هنوز هم همان کوبای همیشه هستند و نباید آنها را دست کم گرفت.

* پروفسور پیر و خوش اخلاق کوبایی بازهم به دنبال افتخارآفرینی

کوبایی ها در والیبال بسیار مستعد هستند و کادر فنی بسیار ارزشمندی در اختیار دارند. جوانان کوبایی در کنار پروفسور اورلاندو ساموئل، سرمربی باتجربه خود تصمیم دارند آینده ای روشن را برای والیبال دوستان کوبایی رقم بزنند. اورلاندو ساموئل یکی از مربیان موفق در جهان والیبال است که قصد دارد یک بار دیگر با کوبا افتخارآفرینی کند. او در حال حاضر ۱۰ دوره از رقابت های مختلف را تجربه کرده و به خوبی از جهان والیبال شناخت پیدا کرده است؛ تجربه، دانش، تجزیه و تحلیل عمیق استراتژیک در سطح بالا و حرفه ای از خصوصیت های ساموئل به شمار می رود که وی را به یک پرفسور در والیبال تبدیل کرده است.

بسیاری از کارشناسان جهانی این رشته، ساموئل را استاد واقعی می دانند و وی را الگوی اخلاقی خود را قرار می دهند، چراکه سابقه ندارد این پیرمرد در طول یک مسابقه از حد خود تعرض کند. سکان دار کوبایی ها در القای حس غرور ملی به بازیکنان تیمش بسیار مهارت دارد و از آنها می خواهد که به والیبال عشق بورزند، اما نباید فراموش کنیم که روی نیمکت ایران هم مربی بزرگ و با دانشی به نام ولاسکو حضور دارد که پرافتخارترین مربی جهان است و می تواند وزنه سنگینی برای ایران باشد.

* بازی در بزرگترین سالن و کار سخت شاگردان ولاسکو

رقابت های لیگ جهانی والیبال در سال ۲۰۱۳ در شهرهای مختلف جهان برگزار می شود و ورزشگاه های معرفی شده به فدراسیون جهانی والیبال از تیم های مختلف میزبانی می کنند، اما در میان ورزشگاه هایی که برای میزبانی آماده شده اند ورزشگاه آزادی تهران با ظرفیت ۱۲ هزار نفر در رده چهارم پرظرفیت ترین ورزشگاه ها قرار دارد. در میان اسامی این ورزشگاه ها، ورزشگاه کولیسی پپسی در کانادا و سیدواد دپورتیوا در کوبا با ظرفیت ۱۵ هزار نفر به طور مشترک در مکان اول این رده بندی قرار دارند.

ایران هم برای جدال با کوبا باید در شهر هاوانا و در ورزشگاه ۱۵ هزار نفری این شهر به مصاف میزبان خود برود؛ جایی که قطعاً تماشاگران زیادی در آن حضور پیدا خواهند کرد و کار سخت ایران را دشوارتر خواهند کرد.

* مشکلاتی که موجب نشد ستارگان کوبا تیم ملی را تحریم کنند

کوبایی ها در چهار دهه اخیر همواره در زمره تیم های بزرگ جهان بودند و با ۲۲ دوره حضور در لیگ جهانی جزو تیم های باسابقه به شمار می روند. کسب یک قهرمانی در سال ۱۹۹۸، کسب ۵ نایب قهرمانی و دو مقام سومی هم حاصل این حضور طولانی است. کوبایی ها به جز لیگ جهانی یک مدال برنز المپیک، ۲ نقره و ۲ برنز جهان و یک مدال طلای جام جهانی و چندین نقره و برنز به همراه ۱۵ قهرمانی در مسابقات منطقه نورسکا را در کارنامه خود دارند.

با وجود آنکه گفته می شد شاید در این دوره برخی از بازیکنان بزرگ کوبایی به دلیل بی توجهی فدراسیون والیبال کشورشان به درخواست حضورشان در تیم های اروپایی تیم ملی کشورشان را تحریم کنند، اما معرفی فهرست اولیه خلاف این موضوع را نشان داد و به نظر می رسد که دو طرف در این زمینه به توافق هایی دست پیدا کرده اند. یکی از بزرگترین مشکلات ستاره های کوبایی در چند دهه اخیر مخالفت وزارت ورزش این کشور با حضورشان در لیگ های معتبر اروپایی بوده است. کوبا در این دوره نیز تمامی ستارگان خود از جمله ویلفردو لئون ونرو، رونالدو سی پی دا، یوآندری دیاز کارمناتی، یوردان بیستل آستنگو و اسبل ساندوبال را در اختیار دارند و سرمربیگری این تیم نیز همچنان با ساموئل بلک وود است.

* در کارهای سرعتی و اسپک خوب، اما در دریافت ضعیف

آخرین مصاف ایران و کوبا به جام جهانی برمی گردد؛ جایی که شاگردان ولاسکو در یک بازی نه چندان خوب با نتیجه ۳ بر صفر بازنده شدند. در آن مسابقه ویلفردو لئون بازی بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت و تاثیر زیادی در پیروزی تیمش داشت. میانگین سنی کوبایی ها در لیگ جهانی ۲۲ سال است و میانگین قدی آنها هم ۱۹۵ سانتی متر است. در فهرست ۲۲ نفره کوبایی ها ۸ بازیکن از مسابقات قهرمانی جهان حضور دارند که در هر بازی ۱۲ نفر از آنها انتخاب خواهند شد. در رقابت های قهرمانی جهان کاپیتانی کوبا برعهده لئون جوان بود، اما در لیگ جهانی کاپیتان این تیم تغییر کرده است و لیان سم استرادا این وظیفه را عهده دار خواهد بود.

سیچلو، مربی تیم ملی والیبال که یکی از تئوریسین های بزرگ دنیای والیبال است درمورد شرایط تیم کوبا می گوید" بازی های آنها را آنالیز کرده ایم؛ آنها چند بازیکن خیلی خوب دارند. سپدا، شماره ۸ دریافت کننده، بازیکن شماره ۱۴ یعنی بی ست پشت خط زن، بازیکن شماره ۱۶ یعنی مسا بهترین بازیکنان آنها هستند و برنامه ویژه ای برای مهار آنها خواهیم داشت. "

مربی تیم ملی والیبال ایران ادامه می دهد که" در حرکات سرعتی و آبشار خیلی خوب هستند، اما دریافت ضعیفی دارند. کوبا تیمی قدرتمند است و به سادگی نمی شود از او امتیاز گرفت، چه برسد که بتوانیم آنها ببریم. آنها در سرویس و آبشار خیلی خوب عمل می کنند. اگر ما بتوانیم دریافت اول خود را بهبود ببخشیم و پاسور را خوب تغذیه کنیم می توانیم مقابل آنها امتیاز کسب کنیم. "

جدال تیم های ملی والیبال ایران و کوبا روز های شنبه و یکشنبه ساعت ۵ و ۲۰ دقیقه بامداد به وقت تهران برگزار خواهد شد.