هفتاد وچهارمین نشست هیات اجرایی شورای المپیک آسیا OCA با حضور سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک بعد از ظهر امروز (سه شنبه ۲۵ آذر) در مسقط عمان برگزار شد.

در ابتدای نشست شیخ احمد الفهد الصباح رئیس شورای المپیک آسیا به اعضای حاضر در نشست و تعدادی از اعضا که به دلیل دوری مسافت به صورت وبینار و مجازی در این جلسه حضور داشتند، خیر مقدم گفت.

نخستین بخش این نشست به معرفی نایب رئیس و عضو جدید هیات اجرایی اختصاص داشت که  "اتوبک" از ازبکستان به عضویت هیات اجرایی شورای المپیک آسیا درآمد.

از آنجایی که ازبکستان میزبان بازی‌های آسیایی جوانان در سال ۲۰۲۵ شده است این پست به وی اعطاء شد.

در ادامه خانم اوتانی از ژاپن به عنوان رئیس جدید کمیسیون ورزشکاران انتخاب شد که پیش از این هم وی این عنوان را داشت و امروز نیز مجدد انتخاب شد.

تایید برنامه‌های مجمع عمومی که فردا برگزار می‌شود و شامل شرح برنامه ها از دیگر موارد مطرح شده در هفتادو چهارمین نشست شورای المپیک آسیا بود که اعضا با آن موافقت کردند.

همچنین در بخش بعدی، اعضای کمیسیون مالی گزارش حسابرسی از سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ تا این لحظه را ارائه کردند که مورد تایید کلیه اعضای حاضر و اعضایی که بصورت مجازی شرکت کرده بودند، قرار گرفت.

بخش بعدی تعیین میزبان دور بعد هیئت اجرایی شورای المپیک آسیا بود که در همین خصوص شیخ احمد گفت: پیش از این قرار بود ایران میزبان باشد اما با توجه به افزایش مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در اکثر کشورها این موضوع با هماهنگی ایران به تعویق افتاد البته میزبانی ایران به قوت خودش باقی است و به محض اعلام ایران درخصوص کنترل این بیماری چه در تعداد مبتلایان و چه در آمار قربانیان، نشست بعدی هیات اجرایی شورای المپیک آسیا اوایل تیرماه سال جاری در ایران برگزار می‌شود.

در ادامه نشست مسئول برگزاری بازی های آسیایی هانگژوی چین ۲۰۲۲ هم گزارش کاملی درخصوص آغاز فعالیت هایشان به اعضاء ارائه کرد.

در ادامه این بخش صالحی امیری از شیخ احمد وقت خواست تا مسئله‌ای را مطرح کند و به بحث حذف کاراته پرداخت و اظهارداشت: متاسفانه این اتفاق باعث شده که طی یکی دو هفته گذشته ورزش آسیا و تعدادی از کشورهای مطرح جهان دچار شوک شوند که آن هم حذف این رشته پرطرفدار میلیونی در جهان از بازی‌های المپیک بود، تقاضا دارم که اعضای هیات اجرایی مصوب کنند که OCA طی نامه محترمانه ای خطاب به IOC درخواست بازنگری دراین خصوص را داشته باشد.

با توجه به اینکه ایران و بسیاری از کشورهای مطرح جهان جامعه آماری بالایی در رشته کاراته دارند و به نسبت برخی رشته‌های جایگزین کاراته در المپیک 2024  که  جامعه آماری کمتری داشته و چندان در کشورهای مختلف جهان فعالیتی در این زمینه دیده نمی‌شود همه اعضا با پیشنهاد صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک ایران برای درخواست بازنگری از IOC موافقت کردند.