به گزارش پارس نیوز، 

فاصله‌ سه امتیازی تا صدر جدول چیزی نیست که قابل جبران نباشد. به ویژه برای تیمی در قواره‌ی پرسپولیس. کلا خوبی گروه چهارم این است که هر تیم با تیم بالادستی‌اش تنها یک امتیاز فاصله دارد و در واقع هر چهار تیم، برای صعود به مرحله‌ی یک‌هشتم شانس دارند. حالا یکی کمتر و یکی بیشتر. تا روز آخر اما هیچ تیمی را نمی‌توان حذف‌شده به حساب آورد. یادمان نرود که تیم برانکو در لیگ قهرمانان فصل پیش هم روز آخر صدرنشین شد و بازی‌های حذفی‌اش را هم در آخرین دقایق برد.

قرمزها در بازی رفت مرحله‌یک‌هشتم در امارات، ۳ بر دو به الجزیره باخته بودند اما در تهران با گل دیرهنگام سیدجلال حسینی خود را به یک‌چهارم رساندند. آنجا هم در حالی که یک بر صفر در خانه‌ الدحیل شکست خورده بودند و در نیمه‌ی اول بازی برگشت هم یک بار دروازه‌شان باز شده بود، در تهران این تیم را شکست دادند. تیمی که آخرین شکست خود را یک سال و چند ماه پیش از آن برابر همین پرسپولیس تجربه کرده و بعد از آن دیگر به هیچ تیمی نباخته بود.

حالا هم مثل همان روزهایی که الجزیره و الدحیل و السد برای دیدار با تیم برانکو صف کشیده بودند، خیلی‌ها ناامیدند از صعود. صدرنشینی که هیچ، آنها حتی حضور پرسپولیس در مرحله‌ی یک‌هشتم را هم خیلی محتمل نمی‌دانند. شانس‌های صعود پرسپولیس اما تا آخرین لحظه زنده است و وابسته به نتایجی که این تیم در دو بازی باقی‌مانده‌اش رقم خواهد زد.

پرسپولیس حالا دو بازی مرگ و زندگی را پیش‌روی خود می‌بیند. یکی بازی با پاختاکور ۵ امتیازی در خانه‌ی این تیم و دیگری با السد که فعلاً ۷ امتیازی است و هفته‌آخر باید در آزادی به میهمانی قرمزها بیاید. هر چند پرسپولیس با ۴ امتیاز در رتبه آخر گروه قرار گرفته اما یادمان نرود که فاصله این تیم با صدر جدول فقط ۳ امتیاز است و همین فاصله‌ی اندک امیدهای صعود نایب‌قهرمان فصل پیش را تازه نگه می‌دارد.

از این گروه چهار بازی باقی مانده که برد و تساوی و باخت تیم‌ها ۸۱ حالت مختلف را برای صعود به وجود می‌آورد. اما در شرایط تساوی امتیازها حالات دیگری هم به این ۸۱ حالت اضافه می‌شود. مثلا پیروزی بیش از یک گل پرسپولیس مقابل السد با پیروزی یک گله‌اش مقابل این تیم به صورت مجزا دو حالت فرض می‌شود و لحاظ نمودن این احتمالات مجموع حالات صعود را به ۸۴ حالت افزایش می‌دهد. پرسپولیس از این ۸۴ حالت ممکن، در ۲۱ حالت از گروه خود صعود می‌کند. بنابراین شانس صعود پرسپولیس از گروه چهارم مسابقات معادل ۲۵% محاسبه شده است.

پرسپولیس با دو پیروزی در دو بازی آخر صدرنشین می‌شود. مگر اینکه الاهلی هم هر دو بازی خود (مقابل السد در قطر و پاختاکور در عربستان) را ببرد. شانس صعود پرسپولیس با یک برد و یک تساوی، ۵۲% است اما در یک حالت خاص، پرسپولیس حتی با پیروزی مقابل پاختاکور و باخت به السد هم صعود می‌کند! البته به شرطی که السد، الاهلی را ببرد و بازی روز آخر الاهلی و پاختاکور مساوی شود.