به گزارش پارس نیوز، 

مرحله یک‌چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا از فردا شروع می‌شود و لیورپول، تیمی که یکی از مدعیان اصلی فتح این دوره از رقابت‌هاست باید در بازی رفت این دور به مصاف پورتو برود؛ بازی برابر پورتو شاید روی کاغذ برای لیورپولی که مدعی قهرمانی در لیگ برتر انگلیس است راحت باشد ولی می‌تواند این تیم را به چالش هم بکشد. به ویژه اینکه لیورپول باید در بازی برگشت به پرتغال سفر کند و آنجا صعود احتمالی اش را قطعی کند. البته در بین بازیکنان لیورپول، شرایط برای سادیو مانه با بقیه بازیکنان کاملاً متفاوت است؛ شاید خوشحالی او از تقابل دوباره با پورتو بیش از بقیه بازیکنان باشد، چون از این تیم پرتغالی خاطره خوشی دارد: مانه همین فصل گذشته برابر پورتو هت‌تریک کرد و شب درخشانی را برای خودش رقم زد. بال- مهاجم سنگالی لیورپول در آستانه رقابت‌های مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا گفت‌وگویی با «یوفا» داشته که بخشی از آن را در زیر از نظر می‌گذرانید. 

* از لیگ قهرمانان اروپا، زمانی که بچه بودی خاطره‌ای داری؟

راستش را بخواهید کلی خاطره دارم، چون وقتی کوچک بودم کلی از بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا را نگاه می‌کردم. برای من لیگ قهرمانان اروپا چیز دیگری بود. وقتی بچه بودم یکی از آرزو‌های بزرگم این بود که روزی در این رقابت‌ها بازی کنم. شانس آوردم و تبدیل به یک بازیکن حرفه‌ای فوتبال شدم. حالا هم که در لیگ قهرمانان اروپا بازی می‌کنم پس می‌توان گفت آرزویم تبدیل به واقعیت شده است. این روز‌ها از تک‌تک لحظات بازی استفاده می‌کنم و کلی لذت می‌برم. برای اینکه یک روز جام قهرمانی را بالای سر ببرم هرچه در توان دارم می‌گذارم. 

* جایی عنوان شده بود تو فینال لیگ قهرمانان ۲۰۰۵ را با یکی از دوستانت که طرفدار لیورپول بود دیده‌ای. درست است؟

بله ولی آن موقع‌ها من طرفدار لیورپول نبودم و بیشتر طرفدار بارسلونا بودم. رفیقم ولی یکی از طرفداران واقعی لیورپول بود. البته آن بازی را با یکی از هواداران آث‌میلانی می‌دیدم و وقتی نتیجه بازی ۳ بر صفر شد، مدام تکرار می‌کرد: «تمام شد، ما قهرمانیم». متأسفانه برای او شرایط خوب پیش نرفت و میلان در نهایت بازنده شد. با این حال روند آن مسابقه واقعاً باورنکردنی بود و همان‌طور که می‌بینید این روز‌ها من دارم با پیراهن لیورپول بازی می‌کنم. 

* فصل گذشته به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیدی. کمی در این مورد برای‌مان حرف بزن... 

تجربه فوق العاده‌ای بود. همان‌طور که گفتم بازی کردن در فینال لیگ قهرمانان اروپا برای من یک رؤیا بود. متأسفانه در فینال به تیم بزرگ رئال‌مادرید خوردیم. آن‌ها شایستگی برنده شدن را داشتند، پس خوش به حال‌شان. ما در این فصل یک بار دیگر شانس این را داریم که به فینال برسیم پس تلاش خواهیم کرد تا جام قهرمانی را بالای سر ببریم. فینال سال گذشته برای من لحظه‌ای فراموش‌نشدنی است و واقعاً در ذهنم حک شده است. 

* وقتی آدم بازنده می‌شود برای بردن و برنده شدن انگیزه اش بیشتر می‌شود؟

بله، بله. همه بچه‌های تیم انگیزه بیشتری دارند. الان کمی پخته‌تر شده‌ایم و این تجربه برای ما بسیار مفید خواهد بود. 

* برگردیم به درخشش فوق العاده‌ات در تقابل با پورتو در فصل گذشته. بازی خاصی برای تو بود، نه؟

لحظه بزرگی بود، یکی از زیباترین شب‌های فوتبالی من. موفق شدم نقش مهمی ایفا کنم و سه بار دروازه رقیب را باز کنم. از لحاظ احساسی می‌توانم بگویم روی ابر‌ها سیر می‌کردم. از اینکه آن سه گل را زده بودم خیلی خوشحال بودم ولی همزمان برای تیمم هم خوشحال بودم، چون آن گل‌ها معنی اش این بود که ماجراجویی ما در لیگ قهرمانان اروپا همچنان ادامه دارد. 

* با توجه به آن بازی، می‌توان گفت از آن زمان به بعد شناخت خوبی از پورتو دارید. الان فکر می‌کنی چه بازی‌ای در انتظارتان است؟

فکر می‌کنم این فصل پورتو کمی قوی‌تر شده است هم از لحاظ انفرادی و هم تیمی. می‌دانیم اگر قرار باشد از این مرحله صعود کنیم باید بجنگیم. هم کادر فنی و هم بازیکنان، نسبت به این موضوع آگاهی دارند. برای صعود می‌دانیم باید چه‌کار کنیم؛ باید هرچه در توان داریم بگذاریم. بازی ساده‌ای نیست ولی صعود می‌کنیم. 

* تیم شما بایرن‌مونیخ را حذف کرده و به این مرحله از رقابت‌ها رسیده است. حذف بایرن‌مونیخ به معنی فرستادن پیغامی برای بقیه تیم‌های اروپا بود؟

یک پیغام شاید... ولی این را شما خبرنگار‌ها می‌گویید نه من. در تقابل با بایرن می‌دانستیم باید خیلی خوب بازی کنیم تا برنده شویم. سعی‌مان را کردیم. اگر بازی رفت چندان خوب پیش نرفت، بازی برگشت به ما لبخند زد. عملکرد فوق العاده‌ای داشتیم و توانستیم خارج از خانه ۳ بر یک برنده شویم. آن بازی نشان داد هر چیزی امکان‌پذیر است. خب پس چرا این فصل دوباره به فینال لیگ قهرمانان اروپا نرسیم؟

* این روز‌ها از لحاظ فردی فوتبال بسیار سطح بالایی نشان می‌دهی. دلیلش را چطور توضیح می‌دهی؟‌

می‌دانید، فوتبال... آرزوی همه فوتبالیست‌ها پیشرفت کردن است؛ اینکه هر سال بهتر از سال گذشته شوند. درست است، این روز‌ها دوره خارق العاده‌ای را سپری می‌کنم و بابتش خیلی خوشحالم، چون می‌توانم به تیم هم کمک کنم. فکر می‌کنم نباید از سطحی که دارم فاصله بگیرم، چون آرزویم این است که هر فصل بهتر شوم. همین آرزو است که باعث موفقیت من می‌شود. 

* و فکر نمی‌کنی به خاطر پوشیدن پیراهن شماره ۱۰ است که این‌قدر گل می‌زنی؟

شاید!