به گزارش پارس نیوز، 

تیم فوتبال استقلال سال ۹۷ را با رسیدن به رده دوم جدول لیگ برتر به پایان رساند و هوادارانش را به روزهای روشنی در سال جدید امیدوار کرد اما این تیم در اولین و مهم‌ترین دیدار خود در سال ۹۸ در دربی پایتخت شکست خورد و در بازی با سایپا هم نتوانست نتیجه‌ای بهتر از تساوی کسب کند تا اختلاف امتیازش با تیم صدرنشین به عدد ۷ برسد و هوادارانش ناامید از قهرمانی در این فصل باشند. با این حال، کارشناس برجسته فوتبال معتقد است این تیم هنوز مدعی قهرمانی است. در ادامه گفت‌وگو با مرتضی محصص را می‌خوانید.

استقلال که تا یک‌قدمی در صدر بود، در دو هفته از صدر فاصله گرفت و در بحران فرو رفت، ارزیابی‌تان چیست؟

باید قبول کنیم یک تیم نمی‌تواند به‌طور مستمر و هر هفته موفق باشد و جام‌ قهرمانی را بالا ببرد و طرفدارانش را راضی نگه دارد. به نظر من این مساله رویایی و خواب و خیال است و با واقعیت خیلی فاصله دارد. استقلال از زمانی که شفر آمده روزهای خوب زیاد داشته، روزهای بد هم همین‌طور. اما اینکه چه شد استقلال به اوج رسید و حالا به بحران رفته، دلیل این ناکامی را هم فنی می‌بینم و هم اینکه باید بدانیم درون تیم چه اتفاقاتی افتاده است. باید بدانیم در لحظات بازی وظایف بازیکنان به چه صورت تقسیم‌بندی شده است. برخی هفته‌ها استقلال خیلی خوب بازی می‌کند، بین خطوط همبستگی خیلی خوبی وجود دارد اما هفته‌هایی هم عملکرد تیم جالب نیست.

پس از بازی با سایپا سکوهای ورزشگاه ملتهب شد و با اینکه مهدی رحمتی در این دیدار به بازی گرفته نشد، هواداران علیه او شعار دادند و او را مقصر ناکامی استقلال دانستند. بعد از دربی هم علیه او و اسماعیلی موضع گرفتند؛ این رفتار هواداران درست است؟

اسماعیلی در بازی‌های زیادی به استقلال کمک کرده و با یک اشتباه نباید تخریب شود. حضور رحمتی در استقلال هم با شایعاتی زیادی که من نمی‌خواهم وارد شوم، همراه بوده اما این بازیکن یک مهره ارزنده در استقلال است. رحمتی با مربیان زیادی کار کرده و می‌تواند با توجه به سن و تجربه‌اش لحظات بحرانی را به آرامش تبدیل کند، درواقع وجود او برای استقلال غنیمت است. هواداران نباید این‌گونه رفتار کنند. برای اداره یک تیم بزرگ آرامش لازم است. آقای فتحی را چون می‌شناسم این توانایی را در او می‌بینم که بتواند آرامش را به تیم برگرداند.

حضور مجیدی روی نیمکت استقلال را چطور می‌بینید؟

به نظر من می‌تواند یکی از مربیان خوب ما در آینده باشد. وقتی نیمکت‌های دیگر تیم‌ها را با استقلال مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم وجود فرهاد روی نیمکت استقلال یک غنیمت است. ای‌کاش درها بیشتر باز و امثال مجیدی‌ها وارد لیگ ما شوند که شدیدا به آنها احتیاج داریم. ما به فکر و مسیر تازه‌ای برای فوتبال‌مان نیاز داریم.

اتفاقات زیادی بعد از دربی رخ داد؛ فرشید باقری و مهدی قائدی از تیم اخراج شدند. استقلال بازی‌های مهم و حساسی در پیش دارد، به نظر شما تیم با غیبت بازیکنانش لطمه نمی‌بیند؟

باشگاه یک خانواده است. اگر مشکلاتی پیش می‌آید، نباید به بیرون درز پیدا کند. باقری و قائدی برای استقلال زحمت کشید‌ه‌اند و مهره‌های باارزش استقلال هستند. نباید ۵ دقیقه بعد تمام دنیا بفهمند این بازیکنان اخراج شده‌اند. امیدوارم هر دو بازیکن به تیم برگردند؛ چراکه این دو می‌توانند گره از مشکلات تیم باز کنند، به‌ویژه باقری، چون میانه زمین برای هر تیمی مهم است.

در این شرایط استقلال این هفته با الهلال بازی دارد؛ تیمی که مدعی اصلی قهرمانی در آسیاست!

ما به مدل تمرینی برای هر حریفی احتیاج داریم. یعنی اگر استقلال با الهلال بازی دارد، باید آبی‌ها بدانند تیم عربستانی به چه نحوی بازی می‌کند تا تمرینات‌شان مناسب آن بازی باشد، نه مناسب خود استقلال. مطمئن هستم استقلال این کار را انجام داده است. باید حریف را اذیت کنیم و تاکتیک‌مان برعکس تیم آنها باشد. روز خوبی را در این بازی برای استقلال پیش‌بینی می‌کنم. شاید پیروزی برابر الهلال وضعیت باشگاه را بتواند تغییر دهد.

یعنی شانس غلبه بر الهلال را برای استقلال قائل هستید؟

نه‌تنها برابر الهلال بلکه در لیگ هم هنوز برای پیروز شدن مقابل مدعیان و قهرمانی استقلال شانس قائل هستم.

اما اختلاف امتیاز استقلال با صدرنشین به ۷ رسیده و هواداران از قهرمانی ناامید شده‌اند.

اگر اختلاف امتیاز ۱۰ امتیاز هم بود، می‌گفتم استقلال هنوز شانس قهرمانی دارد. چون هنوز ما نمی‌دانیم در هفته‌های بعدی لیگ، سه مدعی دیگر (پرسپولیس، سپاهان و تراکتورسازی) چه نتایجی کسب می‌‌کنند.

بعد از الهلال هم نوبت سپاهان است و خیلی‌ها می‌گویند شفر مرد بازی‌های بزرگ نیست!

اگر مدل تمرینی استقلال مناسب دو تیم الهلال و سپاهان باشد، به شما قول می‌دهم با موفقیت این دو دیدار را پشت‌سر می‌گذارد. سپاهان تیم خیلی خوبی دارد، کادرفنی و بازیکنان باکیفیتی دارد اما من فکر می‌کنم استقلال امسال لیاقت این را دارد که هم به قهرمانی لیگ برتر برسد و هم مقابل حریفان قدر آسیایی به پیروزی برسد.