به گزارش پارس نیوز، 

صمد مرفاوی در استقلال دو نیمه متفاوت داشته است. نیمه اول دورانی بود که به عنوان بازیکن در این تیم حضور داشت و به افتخارات زیادی دست پیدا کرد. نیمه دوم ولی مقطع مربیگری‌اش محسوب می‌شود. او به عنوان دستیار امیر قلعه‌نویی با استقلال قهرمان لیگ برتر شد ولی به عنوان سرمربی نتوانست آبی‌پوشان را به مقام قهرمانی این پیکار‌ها برساند. به بهانه آغاز سال جدید گفت‌وگویی عیدانه با سرمربی اسبق استقلال انجام دادیم. 

* حکایت نوروز امسال متفاوت از سال‌های دیگر است. مشکلات مالی باعث شده تا مردم دچار دردسر شوند. به نظر شما نوروز امسال چگونه است؟

همان‌طور که خودتان گفتید شرایط سختی بر جامعه حاکم شده و تمام مردم درگیر مشکلات مالی هستند، اما با این وجود عید نوروز سنت دیرینه‌ای است که از صد‌ها سال قبل در مملکت ما اجرا می‌شود. همین دید و بازدیدها، ملاقات با بزرگتر‌های فامیل، جویا شدن احوال دیگران و گردهمایی اقوام، اتفاق زیبایی است که به لطف نوروز رخ می‌دهد. حالا البته مسائل اقتصادی قطعاً بر این رفت‌وآمد‌ها تأثیر می‌گذارد، اما در مجموع رسم زیبایی است که باید حفظ شود. 

* البته به نظر می‌رسد با توجه به گرانی‌های اخیر، دید و بازدید‌ها تا حدی تحت الشعاع قرار می‌گیرد. قبول دارید؟ 

قطعاً این مسئله تأثیرگذار است. الان شما به جامعه نگاه کنید. برای مثال همین قیمت گوشت را ببینید. گوشت شده کیلویی ۱۳۰ هزار تومان. تهیه غذا با چنین قیمتی واقعاً می‌تواند عده‌ای را به دردسر بیندازد. شوخی که نیست. قیمت مایحتاج زندگی خیلی بالا رفته و برای بسیاری از افراد حاضر در جامعه دردسر درست کرده است. در چنین شرایطی ما خودمان باید به همدیگر کمک کرده و برخی مسائل را رعایت کنیم. دید و بازدید در ایام عید خیلی خوب است، اما می‌توانیم آن را طوری برنامه‌ریزی کنیم که برای دیگران دردسرساز نشود. می‌توان آن را به ملاقات‌های یک یا دو ساعته تقسیم کرد بدون آن‌که وعده غذایی مهمان کسی شد به خاطر آن‌که واقعاً در چنین شرایطی تهیه شام و ناهار مفصل می‌تواند عده‌ای را به زحمت اندازد. ما باید با مردم طوری رفتار کنیم که دقیقاً دل‌مان می‌خواهد با خودمان رفتار شود؛ بنابراین نباید کسی را به دردسر بیندازیم. آن دوستانی که دست‌شان به دهان‌شان می‌رسد هم باید در چنین شرایطی که مردم در مضیقه هستند، بیشتر رعایت کنند تا خدای ناکرده وضع خوب‌شان باعث حسرت خوردن عده‌ای دیگر نشود. 

* برسیم به آداب نوروزی. بحث شیرین عیدی دادن. اولین عید نوروز که متأهل شده بودید را یادتان می‌آید؟

بله، عید نوروز سال ۷۱ بود. یادش به‌خیر. زمان چقدر زود می‌گذرد 

* اولین عیدی‌ای از همسرتان گرفتید را به خاطر می‌آورید؟

اولین عیدی... (به فکر فرو می‌رود) نه یادم نمی‌آید.‌ای آقا، فکر کنم در تمام این ۲۷ سال من خودم عیدی دادم (می‌خندد). 

* در سال‌های گذشته بسیاری اوقات بود که عید نوروز را به عنوان بازیکن یا مربی در کنار تیم‌ها گذرانده‌اید. آن ایام چه حس و حالی داشت؟

به جرئت می‌توانم بگویم غیر از دو سال اخیر، من عملاً عید نوروز به آن صورتی که فکر می‌کنید نداشته‌ام به خاطر آن‌که یا بازیکن بوده‌ام که در خلال عید هم تمرین داشتیم یا اینکه خودم به عنوان مربی و سرمربی تیم را تمرین می‌دادم 

* شما طی دوران بازیگری در مقاطعی به صورت همزمان شاگرد علی پروین و مرحوم منصور پورحیدری بودید. عید نوروز کنار آن‌ها چگونه بود؟ عیدی می‌دادند؟

نه. به کسی عیدی نمی‌دادند. حداقل سر تمرین به کسی عیدی نمی‌دادند (می‌خندد). البته حضور این بزرگواران و پیش‌کسوتان خودش برای ما نعمت و برکت بود. در اولین جلسه تمرین سال جدید بچه‌ها را جمع می‌کردند، تبریک می‌گفتند و کار شروع می‌شد. همین. خبری از عیدی دادن نبود 

* برسیم به دروغ سیزده؟

دروغ سیزده؟ (فکر می‌کند) ... بنویسید صمد مرفاوی طلبش را از باشگاه صبا گرفت. الان سال‌هاست که از این باشگاه طلب دارم، اما عملاً دیگر صبایی وجود ندارد که بتوانم پولم را از آن‌ها بگیرم. این هم از اتفاقات عجیب و غریبی است که در فوتبال ما رخ می‌دهد. 

* همه ما سر سفره هفت‌سین یاد عزیزانی می‌افتیم که جایشان کنارمان خیلی خالی است. موقع سال تحویل یاد چه کسانی می‌افتید؟

خدا همه اسیران خاک را رحمت کند. یاد پدر و مادرم که دست‌شان از دنیا کوتاه است. یاد خواهرهایم که فوت کرده‌اند. یاد شادروان پرویز دهداری عزیز که واقعاً گردنم حق دارد. خودتان می‌دانید که من اهل ریاکاری نیستم ولی واقعاً پرویزخان مثل یک پدر برایم زحمت کشید. جایش خیلی خالی است. البته جای منصورخان پورحیدری هم خیلی خالی است.‌ای کاش همه عزیزان و پیش‌کسوتان بودند. ناصر حجازی، غلامحسین مظلومی و... 

به همه مردم هم توصیه می‌کنم قدر پدر و مادر‌ها و عزیزان‌شان را که زنده هستند بدانند تا بعداً حسرت این روز‌ها را نخورند. 

* آرزوی شما برای سال ۹۸؟

دلم می‌خواهد مشکلات اقتصادی کم شود تا هیچ‌کس شرمنده خانواده و فرزندانش نشود. فشار اقتصادی واقعاً سنگین است. امیدوارم دشمنان این مملکت سرشان به سنگ بخورد. از نظر ورزشی هم دلم می‌خواهد نظم بیشتر و بهتری بر فوتبال ما حاکم شود. البته شرایط در قیاس با گذشته بهتر شده ولی دوست دارم وضعیت مطلوب‌تری را در فوتبال ایران شاهد باشم.

* راستی، برسیم به شهرآورد پایتخت. مسابقه‌ای که قرار است روز دهم فروردین برگزار شود. به نظر شما چه اتفاقی در آن خواهد افتاد؟

طبیعی است که دلم می‌خواهد استقلال آن را ببرد. به هر حال من جوانی‌ام را در این تیم سپری کرده‌ام، اما به طور کلی کاش شهرآورد در ایام نوروز برگزار نمی‌شد؛ به خاطر اینکه انجام همین مسابقه باعث می‌شود بازیکنان در ایام عید فرصت بسیار کمتری برای دید و بازدید داشته باشند. به هر حال آن‌ها هم انسان هستند و به خانواده‌هایشان علاقه دارند. من خودم تجربه رویارویی با پرسپولیس در ایام عید نوروز را داشته‌ام و می‌دانم تمام برنامه‌های عید بازیکنان دو تیم به‌هم می‌خورد. حتی برنامه هواداران هم قاطی می‌شود، چون عده‌ای از طرف‌داران متعصب مسافرت‌شان را نیمه‌تمام می‌گذارند تا در استادیوم آزادی حاضر شوند. از طرف دیگر، اگر مسابقه برنده داشته باشد، باقیمانده تعطیلات نوروز برای طرف‌داران تیم بازنده زهر می‌شود.