به گزارش پارس نیوز، 

در این مراسم که پیش از برگزاری بازی افتتاحیه مابین تیم‌های امارات متحده عربی میزبان و بحرین در ورزشگاه «زائد» ابوظبی برگزار شد، «تیم کیهیل» کاپیتان پیشین و اسطوره فوتبال استرالیا که پیش از اعلام بازنشستگی از فوتبال ملی بیش از ۱۰۰ بار پیراهن تیم ملی کشورش را بر تن کرده بود و در مسیر قهرمانی ساکروس ها در دوره پیشین این تورنمنت معتبر آسیایی در سال ۲۰۱۵، سه گل برای تیم ملی کشورش به ثمر رسانده بود به عنوان میهمان افتخاری جام پرهواخواه را به رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا تحویل داد.

بدنبال نمایش جام جدید این تورنمنت که «ای اف سی» در ماه مه سال گذشته و در جریان مراسم قرعه کشی نهایی جام ملت‌های ۲۰۱۹ آسیا در برج الخلیفه از آن رونمایی کرد، جام قدیمی این تورنمنت به آرشیو این کنفدراسیون خواهد پیوست.

این جام قدیمی که در سال ۲۰۱۵ توسط استرالیای میزبان و در ورزشگاه شهر سیدنی توسطساکروس ها بالای سر برده شد، برای مدت ۶ دهه یعنی از زمان شکل گیری این تورنمنت در سال ۱۹۵۶ همواره جزء لاینفک معتبرترین تورنمنت ملی قاره کهن بوده است.

خالی از لطف نیست که بگوییم این جام برای نخستین بار توسط کره جنوبی فتح شد و پس از این تیم، تنها هفت کشور دیگر جا پای کره نهاده و آن را بالاسر بردند؛ در واقع، ژاپنی‌ها بیش از هر تیم دیگر موفق به فتح این جایزه شده و بدنبال سامورایی‌ها، عربستان سعودی و تیم ملی ایران هر کدام موفق شده اند تا سه بار آن را لمس کنند.

صرف نظر از هر نتیجه‌ای که یکم فوریه ۲۰۱۹ رقم بخورد؛ قهرمان نهایی هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا، نه تنها تاج پادشاهی قاره کهن را روی سر می‌گذارد بلکه نخستین تیمی لقب می‌گیرد که جام جدید را بالای سر خواهد برد.