به گزارش پارس نیوز، گاهی جذاب مثل فیلم‌های اکشن و پرزد و خورد، گاهی هیجان‌انگیز و پر از صحنه‌های احساسی و گاهی دراماتیک و گریه‌دار؛ این تعریفی است از استقلالِ شفر از زمانی که او به این تیم آمده است! درست مثل ابر بهاری، گاهی کم‌رمق است و بی‌بارش و گاهی چنان می‌غرد و می‌بارد که هیچ‌چیزی جلودارش نیست!

 

با شفر دقایقی همکلام شدیم و سعی کردیم در فرصت کوتاهی که داریم درباره مباحث روز باشگاه استقلال از وی پرس‌وجو کرده و در بین آنها نیز دغدغه‌هایی از جنس نگرانی‌های هواداران آبی‌ها را با وی در میان بگذاریم. ماحصل گفت‌وگو با وینفرد شفر، سرمربی آلمانی استقلال را در ادامه می‌خوانید.


استقلال در نیم‌فصل اول توانست توقعات و انتظارات خودتان را برآورده کند؟
همه می‌دانند استقلال برای نیم‌فصل اول لیگ برتر مشکلات زیادی قبل از آغاز فصل داشت. بارها درخصوص مشکلات صحبت کرده و هواداران آنها را می‌دانند. به‌طور مثال پنج، 6 بازیکن اصلی استقلال در پایان فصل گذشته از جمع بازیکنان این تیم جدا شدند و ما تیم جدیدی را تحویل گرفته و در اردوی پیش‌فصل تقریبا با 12 بازیکن کار را آغاز کردیم. به اندازه کافی بازیکن نداشتیم و مجبور شدیم تیم را از اول بسازیم. به خاطر همین طبیعی بود که نیاز به زمان داشته باشیم.


پس آغاز مشکلات استقلال از همان آغاز فصل بود؟
همان زمان هم اعلام کردم که این استقلال یک تیم جدید و جوان است و در طول رقابت‌های لیگ هفته‌به‌هفته بهتر شدیم و به‌خصوص در پنج هفته آخر روند روبه‌رشد و پیشرفت خیلی خوبی داشتیم که موجب رضایت هواداران هم بود. امیدوارم در نیم‌فصل دوم بسیار بهتر عمل کرده و امتیازات بیشتری جمع‌آوری کنیم.


به نظر می‌رسد امسال استقلال از ناحیه داوری بسیار متضرر شد و این در حالی بود که برنامه نود این موضوع را به‌گونه‌ای پوشش داد که انگار اتفاقی نیفتاده است!
درخصوص داوری‌ها بارها گفته‌ام که داوری کار بسیار سختی است و خیلی خوشحالم که داور یا کمک‌داور نیستم چون آنها کار بسیار سختی دارند و در کمتر از یک ثانیه باید تصمیم‌گیری کنند. ما به تیم‌های دیگر کاری نداریم و فقط درباره اشتباهات داوری که علیه استقلال بود، صحبت کردیم.


صحنه‌های ناداوری علیه استقلال در فصل جاری را حتما به یاد دارید؟
چراکه نه؛ گل درست ذکی‌پور مقابل ذوب‌آهن آفساید گرفته شد، یا گل سالم صیادمنش مقابل پدیده که مردود شد. در دیدار با سپاهان دو پنالتی در یک صحنه اتفاق افتاد که برای ما آنها را نگرفتند. در بازی با پیکان بازیکنی که نزدیک بود پای سجاد آقایی را شکسته و فوتبالش را پایان دهد از زمین اخراج نشد یا در بازی با سایپا بازیکن خطاکار روی صیادمنش هم اخراج نشد.
ما به صحنه‌های داوری که به ضرر خودمان بود، اعتراض داشتیم. تیم من در مسابقه با پدیده 90 دقیقه جنگید و تلاش کرد. در این دیدار موقعیت‌های خوبی به‌خصوص در نیمه دوم داشتیم. تیمی که در مقابل هر حریفی چهار، پنج موقعیت گل دارد را حتی یک موقعیت گل هم به این تیم ندادیم. پدیده‌ای که حریفان کمتر می‌توانند روی دروازه‌اش موقعیت ایجاد کنند. ما پنج موقعیت صددرصد مقابل آنها ایجاد کردیم و یک گل هم زدیم.
من معتقدم ما این بازی را یک بر صفر بردیم اما با اشتباه داور و کمک‌داور گل ما مردود اعلام شد. البته من از شجاعت کمک‌داور تشکر می‌کنم بابت گل درستی که مردود اعلام کرد عذرخواهی کرده و بابت شجاعتی که داشت به او احترام می‌گذارم.


کمی از تیم ملی بگوییم. از کجا معلوم اختلافات شما با کی‌روش و کادر تیم ملی که در جام‌جهانی تا حدی شاهد آنها بودیم، در جام ملت‌های آسیا دوباره تکرار نشود، مسائلی که بر سر خط خوردن نام وریا غفوری و حسین حسینی و تغییر پست بعضی بازیکنان به وجود آمد.


موضوعی که بارها اعلام کرده و همیشه روی آن تاکید دارم، ارتباط خوب و تعامل میان مربیان باشگاهی و تیم ملی است. طبیعتا هر چقدر این ارتباط بهتر و نزدیک‌تر باشد هم به نفع باشگاه‌هاست و هم به نفع تیم ملی. مربی تیم‌ملی شاید قبل از یک بازی دوستانه و یک تورنمنت رسمی، بازیکنان باشگاهی را در اردوی تیم ملی در اختیار داشته باشد، اما مربی باشگاهی هر روز با بازیکنان در ارتباط است و هر روز آنها را می‌بیند و به خوبی از شرایط آنها آگاهی دارد و شاید بتواند درخصوص مسائل مربوط به بازیکنان مشورت‌هایی به مربی تیم ملی بدهد. این تعامل همیشه در کشورهای دیگر وجود دارد و معتقدم اگر در ایران هم چنین تعاملی به وجود بیاید می‌تواند مفید و چاره‌ساز باشد.


خود شما زمانی که سرمربی تیم ملی بودید، به چنین تعاملی اعتقاد داشتید؟
بله، زمانی که در کامرون یا جامائیکا سرمربی تیم ملی بودم همیشه بازی تیم‌های باشگاهی و ملی‌پوشانم را می‌دیدم و این موضوع به بازیکنان اعتمادبه‌نفس و قدرت بیشتری می‌داد. زمانی که بازیکن می‌دید سرمربی تیم‌ملی کشورش برای تماشای بازی او به ورزشگاه آمده است، اتفاق بسیار خوبی برای او بود و اعتمادبه‌نفس بالایی به او می‌داد ضمن اینکه به سایر بازیکنان نیز این ‌انگیزه را می‌داد تا شانس‌شان برای حضور در اردوی تیم ملی بالا برود.


حالا هم با کی‌روش ارتباط خوبی دارم و معتقدم اگر سایر مربیان باشگاهی رابطه خوبی با سرمربی تیم ملی داشته باشند این موضوع اتفاق بسیار خوبی برای فوتبال ایران خواهد بود.
البته شواهد نشان می‌دهد کی‌روش بعد از جام‌ملت‌های آسیا ایران را ترک می‌کند. در صورتی که پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی ایران به شما داده شود، آن را قبول خواهید کرد؟
در حال حاضر سرمربی استقلال ایران هستم و تمام تمرکزم روی استقلال ایران است و برای تیم ملی فوتبال ایران نیز آرزوی موفقیت و قهرمانی در جام‌ملت‌های آسیا را دارم.


آیا ایران شانسی برای قهرمانی در آسیا دارد؟
به نظر من ایران بیشترین شانس را برای قهرمانی در آسیا دارد. کی‌روش مربی خوب، باتجربه و کاربلدی است که بازیکنان باکیفیت و خوبی را در اختیار دارد، به‌خصوص بازیکنانی که در لیگ ایران بازی می‌کنند. همان‌طور که دیدید در جام‌جهانی هم بهترین بازیکنان تیم ملی آنهایی بودند که در لیگ داخلی به میدان می‌رفتند. به نظرم تیم خوبی داریم که شانس بسیار زیادی برای قهرمانی آسیا دارد.


دوباره به استقلال برسیم و این بار ارزیابی حریفان در آسیا. العین امارات موفق شد به فینال جام باشگاه‌های جهان برسد و نشان داد که یک رقیب سرسخت برای استقلال در آسیا به شمار می‌رود اما جالب اینکه برانکو سرمربی پرسپولیس اعتقاد داشت که تیم خودش در گروه‌ مرگ قرار دارد و این موضوع برعکس آن چیزی بود که بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان به آن اعتقاد داشتند.


سال گذشته هم خیلی‌ها می‌گفتند استقلال شانسی برای صعود از گروهش ندارد اما ما در تقابل با العین، الهلال و الریان به‌عنوان صدرنشین گروه‌مان به مرحله بعدی صعود کردیم و به جمع هشت تیم برتر آسیا هم رسیدیم که در این مرحله با بدشانسی به السد باخته و از دور رقابت‌ها کنار رفتیم. امسال هم شرایط به همان شکل است ولی ما هم استقلال هستیم. استقلال به حضور در گروه سخت و انجام کارهای سخت عادت دارد. ما از هیچ رقیبی نگرانی نداریم.


حتی فینالیست شدن العین هم نگران‌تان نکرد؟
گفتم که بابت هیچ تیمی نگران نیستیم. من دیدار العین و حریف آرژانتینی را تماشا کردم و باز هم می‌گویم هر حریفی با هر قدرتی مقابل ما قرار بگیرد برای ما فرقی نمی‌کند چون فقط برای پیروزی و کسب هر سه امتیاز به زمین می‌رویم. در شخصیت استقلال برد و موفقیت تعریف‌ شده و همه ما در صحبت‌هایی که در جلسات و سر تمرین‌ها با هم داریم، تنها نکته‌ای که روی آن تاکید داریم این است که استقلال باید ببرد و موفق باشد و از هیچ حریفی هم هیچ نگرانی‌ای نداریم.


گفته می‌شود شما مخالف فسخ قرارداد گرو و نیومایر بودید اما به خواسته باشگاه و کمیته فنی درخصوص جدایی این 2بازیکن تن دادید.
اصلا چنین چیزی نیست. مگر ممکن است بازیکنی از یک باشگاه رفتنی شود آن هم بدون رضایت سرمربی‌اش یا بازیکنی به باشگاه بیاید بدون اینکه سرمربی رضایت داشته باشد؟ مگر چنین چیزی ممکن است؟ من در جریان این موضوع بودم و خودم با این دو بازیکن صحبت کردم.


هر دوی آنها بازیکنان خوبی هستند و برایشان آرزوی موفقیت دارم و مطمئنم در تیم جدیدشان می‌توانند موفق باشند. به هرحال هرکدام به دلایلی نتوانستند برای استقلال آن انتظاری که از آنها می‌رفت را برآورده کنند. من با مدیرعامل استقلال درباره تمامی اتفاقات در تعامل و ارتباط مستقیم هستم و قطعا این دو بازیکن با رضایت من جدا شدند و خودم با هر دوی آنها قبل از فسخ قرارداد صحبت کردم.
استقلال قهرمان لیگ برتر می‌شود؟
همه سعی و تلاش ما موفقیت استقلال است. همه ما سخت کار می‌کنیم و سخت تلاش می‌کنیم تا این اتفاق بیفتد. مدیریت باشگاه، کادرفنی، بازیکنان، تدارکات، پزشکی و همه اعضای تیم به سختی کار می‌کنند تا استقلال به موفقیت برسد و هدفی جز این نداریم و برای رسیدن به قهرمانی می‌جنگیم.


چه تیم‌هایی در این مسیر رقیب استقلال هستند؟
طبیعی است چند تیمی که بالای جدول هستند هم شانس قهرمانی را دارند اما ما به تیم‌های دیگر کاری نداریم و کار خودمان را انجام می‌دهیم و تمرکزمان فقط روی تیم خودمان است تا موفق باشیم.