به گزارش پارس نیوز، «لیگ برتر در شرایطی به نیم‌فصل رسید که از قرارداد جدید منعقدشده هنوز یک توپ هم به باشگاه‌های لیگ برتری و لیگ یکی داده نشده است. پیگیری باشگاه‌ها در این رابطه هم اصلا به نتیجه مثبتی نرسیده و آنها چاره‌ای ندارند جز این‌ که با کمبود توپ کار خود را پیش ببرند. در این موقعیت هیچ‌کدام از مسئولان سازمان لیگ برتر هم با وجود این‌ که قراردادشان با شرکت دربی استار خرید توپ است،‌ هنوز شفاف‌سازی درستی درباره این‌ که چرا توپ‌ها به ایران نرسیده، انجام نداده‌اند. به ‌هر حال این انتظار وجود دارد قبل از این‌ که رسانه‌ها درباره مشکلات به وجود آمده افشاگری کنند‌، این خود مدیران سازمان لیگ باشند که نسبت به اتفاقات مهم به مردم و رسانه‌ها گزارش بدهند و شفاف‌سازی کنند.

سازمان لیگ ابتدای فصل طبق نیاز باشگاه‌ها تعداد ١٠ تا ١٥ توپ با توجه به موجودی انبار در اختیار آنها قرار داد. از آن به بعد اما به خاطر مشکلاتی که در ارسال توپ از آلمان به ایران به وجود آمد،‌ باشگاه‌ها نتوانستند توپ جدید بگیرند و در تمرینات با توپ‌های تقریبا استوک‌شده روبه‌رو هستند و گفته می‌شود برخی باشگاه‌ها برای برگزاری مسابقات و تمرینات حسابی بی‌توپ شده‌اند. جالب‌تر اینجاست که برای مسابقات هم توپ سالمی که رنگ آن نرفته باشد، کمیاب شده است.

البته این مشکل طبق پیگیری‌های انجام‌شده قرار است به ‌زودی رفع شود و حیدر بهاروند، رئیس سازمان لیگ هم به کمیته بازاریابی تأکید کرده هر چه سریع‌تر موضوع توپ‌های دربی استار را حل‌ و فصل کنند. به این ترتیب نهایتا تا دو هفته آینده هر طور که شده، توپ‌های جدید باید در اختیار باشگاه‌ها قرار بگیرد، البته محمد صادق درودگر، عضو هیأت‌رئیسه سازمان لیگ و مسئول کمیته بازاریابی در گفت‌وگوی کوتاهی که با «شهروند» داشت، در این رابطه گفت: «این مشکل به خاطر تحریم‌ها به وجود آمد و چند بار تلاش برای ارسال محموله از طرف شرکت دربی استار بی‌نتیجه ماند. در نهایت با پیگیری‌‌های انجام‌شده ما لنج این توپ‌ها به ایران فرستاده شد و به ‌زودی از گمرگ آبادان آنها را ترخیص می‌کنیم و به باشگاه‌ها توپ‌های جدید داده خواهد شد.»

گفته‌ می‌شود طبق قرارداد منعقدشده شرکت دربی استار باید در دو مرحله ٥٦٠٠ توپ استاندارد که تازه تولید شده باشد، در اختیار سازمان لیگ فوتبال ایران قرار بدهد که محموله اول این‌ بار همان‌طور که درودگر گفت، با لنج به بنادر جنوب کشور فرستاده شده و در آینده‌ای نزدیک اقدامات لازم درباره ورود آن به کشور از گمرگ آبادان انجام خواهد شد. البته مدیران سازمان لیگ باید به صورتی کاملا شفاف اعلام کنند که محموله فعلی چند توپ را در برمی‌گیرد و مابقی توپ‌هایی که از دربی استار خریداری می‌شود، چه زمانی به ایران خواهد رسید. به ‌هر حال اگر باز هم به هر دلیلی این توپ‌ها به‌ موقع وارد کشور نشود،‌ باید منتظر اعتراض شدید تمام باشگاه‌ها به این مسأله باشیم.

این قرارداد برای مسابقات فصل جاری لیگ برتر به امضا رسیده و این امکان وجود دارد که ‌سال آینده برند توپ‌های لیگ تغییر کند. به این ترتیب توپ‌ها باید به موقع به ایران برسد و در اختیار باشگاه‌ها قرار بگیرد و درباره فعل و انفعال مالی تک‌تک این توپ‌ها با توجه به قیمت ١١٠ یورویی که دارند، شفاف‌سازی مالی صورت بگیرد. با توجه به سپری‌ شدن نیمی از فصل قطعا تعداد زیادی توپ روی دست سازمان لیگ باقی خواهد ماند، حتی این احتمال وجود دارد که این توپ‌ها سر از بازار آزاد دربیاورند و همه انتظار دارند که مقامات سازمان لیگ از همین حالا با توجه به اتفاق عجیبی که برای دریافت توپ‌‌ها افتاده،‌ فکری برای جلوگیری از این اتفاق داشته باشند. به ‌هر حال یک حساب و کتاب ساده نشان می‌دهد که ٥٦٠٠ عدد توپ ١١٠ یورویی دربی استار رقم چشمگیری خواهد شد. چیزی حدود ٦١٦‌هزار یورو! حتی اگر ٥٠‌درصد این توپ‌ها با ٥٠‌درصد تخفیف از دربی استار خریداری شود، باز هم به رقم قابل توجهی می‌رسیم.»