به گزارش پارس نیوز، اگرچه محرومیت نقل و انتقالاتی تیم پرسپولیس به صورت رسمی از زمستان 96 آغاز شد اما باتوجه به محرومیت 4 ماهه مهدی طارمی، جریمه چند صد هزار دلاری و همچنین فشار روانی این اتفاق، کار برای پرسپولیسی ها از همان شب اعلام خبر، شروع شده بود؛ یعنی یک روز پس از دیدار با سپاهان.

 

فصل اول؛ ادامه جنگ بدون طارمی

 

پرسپولیس از نقل و انتقالات محروم شد و طارمی را هم از دست داد اما چاره ای جز نبرد نداشت. هواداران خود را مدافع عنوان قهرمانی می دانستند از تیمی که با مرگِ کاپیتانش از پا نیفتاده بود، انتظار جنگ و جنگ و جنگ داشتند.

 

* حذف از آسیا و تثبیت صدرنشینی

 

در اولین گام پس از اعلام خبر محرومیت، سرخ ها با لشکری از مصدوم و محروم راهی ابوظبی شدند تا دیدار رفت نیمه نهایی را برابر الهلال برگزار کنند. آن ها که در شوک «خیریت محرومیت» بودند، 4 بار دروازه خود را باز شده دیدند تا دست و پا بسته تر از هر زمان دیگری، دربی آسیا را واگذار کنند. در دیدار برگشت هم 2 گل گادوین منشا با غفلت مدافعان و اشتباه داور به هدر رفت تا پرسپولیس در اولین روزهای محرومیت از رسیدن به فینال باز بماند.

 

 

اما در لیگ ایران اوضاع متفاوت بود. آن ها از 8 بازی باقی مانده تا نیم فصل، 7 تا را بردند و فقط برابر پدیده در تهران متوقف شدند. پیروزی مقابل استقلال و کسب بیشترین امتیاز تاریخ باشگاه در پایان نیم فصل سبب شد تا حذف از آسیا به باد فراموشی سپرده شود. علی علیپور مهاجم تیم پرسپولیس که تا بازی با سپاهان 2 گل زده بود، تا پایان نیم فصل 8 گل به ثمر رساند و به نوعی جور نبود طارمی را کاملا بر دوش کشید.

 

 

* قهرمانی در لیگ؛ ساده تر از خیالِ خوش‌بین ترین ها

 

نیم فصل دوم برای پرسپولیس با روند یکی در میان برد - مساوی آغاز شد اما شاگردان برانکو ایوانکوویچ با کسب 12 امتیاز از 6 هفته نخست و باتوجه به اندوخته 36 امتیازی در نیم فصل، تاحدودی در بازی با پیکان قهرمانی خود را قطعی کردند اما با این حال، برای جشن قهرمانی تا هفته 27اُم شکیبا بودند و سرانجام پس از گل وحید امیری به پدیده در مشهد، همراه با هوادارانشان به جشن و پایکوبی پرداختند. فصل برای پرسپولیس با سانتر مسلمان، ضربه سر کمال، پیروزی 3-0 برابر علی کریمی و حواشی جشن قهرمانی به پایان رسید.

 

 

* صعود دوباره آسیا با سوپرمن و رفقا

 

پرسپولیس در آسیا با گروهی به مراتب ساده تر از سال 2017 روبرو بود و توانست با نمایش هایی فوق العاده صعودش را خیلی زود قطعی کند و با بازی شطرنج برانکو، سرنوشت صدرنشینی را هم به دستان خود گرفت و با گل به خودی مرتضی پور علی گنجی، موفق به سرگروهی شد. شاگردان پروفسور که نسبت به قبل فقط طارمی را نداشتند، در برابر الجزیره به مشکل خوردند اما بالاخره موفق شدند با ضربه دقیقه آخر سیدجلال حسینی از سد حریف اماراتی بگذرند و به اولین تیم ایرانی تبدیل شوند که 2 سال پیاپی به یک چهارم لیگ قهرمانان می رسد. (تن کاته سرمربی الجزیره در نشست خبری گفته بود سیدجلال سوپرمن نیست که از او بترسیم)/ پایان اپیزود اول

 

 

فصل دوم؛ سال سخت فرا رسید

 

آن چه که در اپیزود یا فصل اول از قلم افتاد، تمدید قرارداد دو ساله برانکو ایوانکوویچ بود که انگار هوس داشت در هفتمین دهه زندگی اش، یک ابَر چالش را تجربه کند! او ماند اما محرمی، احمدزاده و امیری به طارمی پیوستند و ایوانکوویچ نیز مسلمان را به آن ها پیوست داد تا خودش بماند و دگران که با بازی های فشرده پیش رو؛ «وای به حال دگران»!

 

 

* مارکو بدن ها را ساخت

 

پرسپولیس 9 تیر به کرواسی رفت تا اردوی آماده سازی اش را بار دیگر در اروپا برگزار کند، البته تمرینات پیش فصل سرخ ها پیش از اردوی کرواسی آغاز شده بود و به عبارتی برانکو و شاگردانش زودتر به استقبال فصل سخت رفتند. قرمزها که خود را برای سوپرجام آماده می کردند، به دلیل عدم آمادگی تیم حریف برنده این بازی اعلام شدند تا اولین بازی در دوران محرومیت را با بدن های ساخته مارکو، در مقابل تیم یحیی برگزار کنند.

 

 

* قرعه خوب، پرسپولیس عالی

 

پرسپولیس با قرعه نسبتا خوبی در ابتدای فصل روبرو شد و حداقل آن ها فرصت این را داشتند که خودشان را در لیگ پیدا کنند و سپس به مصاف رقبا بروند. آن ها در گام نخست پدیده را شکست دادند، سپس فولاد را از پیش رو برداشتند اما ناگهان روی تساوی ایست کردند و برابر جنوبی ها 3 بار متوقف شدند اما همین 12 امتیاز از 6 بازی اول، باعث شد تا بازهم در قامت مدعی ظاهر شوند.  یک سوپر کامبک در 26 شهریور ماه مقابل الدحیل، سبب شد تا قرمزها به ماجراجویی خود در آسیا ادامه دهند و شاید اصلا این نقطه عطف یا الهامی برای ادامه کار شد...

 

 

* فصل مرگ و زندگی


فصل سخت پرسپولیس در پاییز با پیروزی مقابل سپیدرودِ کریمی با شوت دیدنی آدام همتی آغاز شد. اما ادامه کار به همین سادگی ها هم نبود. پرسپولیس در مقابل استقلال به تساوی بدون گل رسید اما حسین ماهینی را به دلیل پارگی رباط صلیبی از دست داد. با این حال سرخ ها در تاریخ 10 مهر با فرار فوق العاده علی علیپور و پنالتی زیبایش، السد را در قطر شکست دادند تا در یک قدمی صعود به فینال آسیا باشند. در بازی برگشت نعمتی جواب گل را داد و بیرانوند ژاوی را ناکام گذاشت اما در پایان بازی هم سرخ ها و هم زردها روی زمین افتاده بودند؛ السدی ها به خاطر خستگی که در جانشان مانده بود و پرسپولیسی ها به خاطر این که دیگر جانی برایشان نمانده بود!

 

 

 

اما پاییز بی رحم همچنان ادامه داشت، روزها یکی پس از دیگری فرا می رسیدند و پرسپولیس این بار باید مقابل کاشیما آنتلرز قرار می گرفت. پرسپولیس با سفر مشقت بار به ژاپن رسید و در همان دقایق اول 2 موقعیت را از دست داد تا اولا در شرق آسیا هم به اصل خویش بازگردد و دوما فرصت را به ژاپنی های فرصت طلب بدهد تا گلزنی کنند. برزیلی های کاشیما 2 گل زدند و در آخر هم از پرسپولیس یک اخراجی گرفتند تا این بار حریف پرسپولیس یک قدم به قهرمانی نزدیک شود. سرخ ها در فینال باختند و در آزادی نایب قهرمان شدند اما آن چه که اهمیت بیشتری داشت، پارگی رباط صلیبی محمد انصاری بود.

 

 

 

* نایب  قهرمانی؛ کاتالیزگر سرخ ها برای لیگ!

 

در شرایطی که پیش بینی می شد فشار روانی شکست در فینال و کری خوانی رقبا پرسپولیسِ محروم را از پای بیاندازد، سرخ ها اما خلاف این را ثابت کردند و در آخرین هفته های محرومیت بهتر از همیشه ظاهر شدند. آن ها پیکان، ماشین، ذوب و پارس را بردند و برابر تراکتور و سپاهان نیز به تساوی رسیدند تا با میانگین بهتر از یک تیم قهرمان، نیم فصل را به پایان برسانند.

 

 

اگر پنالتی دقیقه آخر سیف الهی نبود، پرسپولیس به صدر هم می رسید اما در مجموع شاگردان برانکو ایوانکوویچ شورش خود علیه محرومیتی چون تندباد، در وضعیتی حاد، با بازیکنان بااستعداد، بدون انعقاد قرارداد و با همه جانبه کردن اتحاد، بر وفق مراد تمام کردند و الگویی شدند برای مبارزه همه جانبه علیه محرومیت ها و کمبودها بدون ایراد./ پایان اپیزود دوم

 

 

فصل سوم؛ آمارها، رکوردها و...

 

* 118 امتیاز در دوران محرومیت!

 

پرسپولیس در دوران محرومیت 34 برد در مسابقات مختلف به دست آورد. آن ها همچنین به 16 پیروزی دست یافتند و 8 بار هم بازنده شدند. این باخت ها برابر کاشیما، الدحیل، الجزیره، السد، ذوب آهن، استقلال، سایپا و الهلال بود.

 

* 77 گل زده، 32 گل خورده

 

سرخ ها موفق شدند در 58 بازی 77 گل بزنند. بیشترین تعداد گل زده در لیگ برتر (52) بود و بیشترین تعداد گل خورده نیز در لیگ قهرمانان آسیا رقم خورد (18)

 

* علی علیپور، آقای گل پرسپولیس

 

علی علیپور در دوران محرومیت پرسپولیس 24 گل در مسابقات لیگ برتر به ثمر رساند، 5 گل در آسیا زد و 1 گل هم در جام حذفی وارد دروازه رقبا کرد تا آقای گل تیم پرسپولیس در دوران محرومیت باشد. او در مجموع 30 گل به ثمر رساند.

 

 

* 33 کلین شیت در 58 بازی

 

یکی از عوامل موفقیت تیم پرسپولیس در دوران محرومیت، کلین شیت های متعدد بود. سیدجلال حسینی، شجاع خلیل زاده، حسین ماهینی، محمد انصاری، شایان مصلح، علیرضا بیرانوند و... همگی در این آمار فوق العاده تاثیرگذار هستند. آن ها در 33 بازی دروازه تیمشان را بسته نگه داشتند.

 


لیست بازی های پرسپولیس در دوران محرومیت

 

لیگ برتر:


1) اس خوزستان 1 پرسپولیس 3 (شجاع، علیپور2)
2) پرسپولیس 1 استقلال 0 (علیپور)
3) سایپا 0 پرسپولیس 2 (علیپور، گل به خودی)
4) پرسپولیس 0 پدیده 0
5) پارس جنوبی 0 پرسپولیس 1 (مصلح)
6) پرسپولیس 4 ذوب آهن 0 (علیپور، منشا، احمدزاده، کمال)
7) سپیدرود 0 پرسپولیس 1 (علیپور)
8) نفت آبادان 0 پرسپولیس 2 (علیپور2)
9) فولاد خوزستان 1 پرسپولیس 1 (منشا)
10) پرسپولیس 2 تراکتورسازی 0 (علیپور، کمال)
11) پرسپولیس 0 نفت تهران 0
12) سیاه جامگان 0 پرسپولیس 1 (علیپور)
13) پرسپولیس 1 گسترش فولاد 1 (نعمتی)
14) پیکان 1 پرسپولیس 3 (علیپور2، منشا)
15) پرسپولیس 2 سپاهان 0 (علیپور، شجاع)
16) نفت آبادان 0 پرسپولیس 3 (احمدزاده، علیپور2)
17) پرسپولیس 1 اس خوزستان 0 (نعمتی)
18) استقلال 1 پرسپولیس 0
19) پرسپولیس 1 سایپا 2 (علیپور)
20) پدیده 0 پرسپولیس 1 (امیری)
21) پرسپولیس 1 پارس جنوبی 1 (کمال)
22) ذوب آهن 2 پرسپولیس 1 (علیپور)
23) پرسپولیس 3 سپیدرود 0 (انصاری، فرشاد، کمال)
24) پدیده 0 پرسپولیس 1 (علیپور)
25) پرسپولیس 3 فولاد 0 (نعمتی2، منشا)
26) اس خوزستان 0 پرسپولیس 0
27) پرسپولیس 0 نفت مسجدسلیمان 0
28) صنعت نفت 1 پرسپولیس 1 (علیپور)
29) پرسپولیس 2 نساجی 1 (علیپور، گل به خودی)
30) پرسپولیس 1 سپیدرود 0 (همتی)
31) استقلال 0 پرسپولیس 0
32) سایپا 1 پرسپولیس 1 (کمال)
33) پرسپولیس 2 پیکان 1 (کمال، علیپور)
34) پرسپولیس 0 تراکتورسازی 0
35) ماشین سازی 0 پرسپولیس 1 (شجاع)
36) پرسپولیس 1 ذوب آهن 0 (شجاع)
37) سپاهان 1 پرسپولیس 1 (علیپور)
38) پرسپولیس 3 پارس جنوبی 1 (علیپور2، عالیشاه)

 

لیگ قهرمانان آسیا:

 

39) الهلال 4 پرسپولیس 0
40) پرسپولیس 2 الهلال 2 (منشا2)
41) پرسپولیس 3 نسف 0 (علیپور2، منشا)
42) السد 3 پرسپولیس 1 (نعمتی)
43) پرسپولیس 2 الوصل 0 (احمدزاده، علیپور)
44) الوصل 0 پرسپولیس 1 (کامیابی نیا)
45) نسف قارشی 0 پرسپولیس 0
46) پرسپولیس 1 السد 0 (گل به خودی)
47) الجزیره 3 پرسپولیس 2 (علیپور، منشا)
48) پرسپولیس 2 الجزیره 1 (نورالهی، حسینی)
49) الدحیل 1 پرسپولیس 0
50) پرسپولیس 3 الدحیل 1 (حسینی، منشا)
51) السد 0 پرسپولیس 1 (علیپور)
52) پرسپولیس 1 السد 1 (نعمتی)
53) کاشیما 2 پرسپولیس 0
54) پرسپولیس 0 کاشیما 0

 

جام حذفی:


55) پرسپولیس 2 نفت تهران 0 (منشا، علیپور)
56) بادران 1 پرسپولیس 2 (شجاع، منشا)
57) پرسپولیس 1 صنعت نفت 1 (احمدزاده)
58) پرسپولیس 1 نود ارومیه 0 (انصاری)