به گزارش پارس نیوز، 

8 سال پیش در چنین روزی، 6 دسامبر 2010 فیفا و فرانس فوتبال سه نامزد نهایی جایزه جدید "توپ طلای فیفا" را معرفی کردند و در کمال تعجب، هز سه بازیکن از تیم فوتبال بارسلونا بودند.

مجله فرانسوی فرانس فوتبال جایزه توپ طلا را از سال 1956 به بهترین بازیکن جهان اهدا می‌نمود. فیفا هم از سال 1991 جایزه خود را به بهترین بازیکن جهان اهدا می‌کرد. در سال 2010 این دو نهاد مطرح تصمیم گرفتند تا با همکاری یکدیگر، این دو جایزه را ادغام کرده و یک جایزه تحت عنوان "توپ طلای فیفا" را به بهترین بازیکن دنیا بدهند.

فهرست 23 نفره از نامزدهای اولیه این جایزه در روز 27 اکتبر ارائه شد و بعد از جمع آوری آرا، نام 3 نامزد نهایی در روز 6 دسامبر اعلام شد. لیونل مسی، آندرس اینیستا و ژاوی هرناندز که هر سه در تیم بارسلونا حضور داشتند به عنوان سه نامزد نهایی معرفی شدند تا اولین توپ طلای فیفا در محاصره آبی اناری ها باشد.

بارسلونا در سال 2010 موفق به قهرمانی در لالیگا شده بود اما نکته مهم در این سال، قهرمانی ژاوی و اینیستا به همراه اسپانیا در جام جهانی بود که به شکل معمول شانس این دو ستاره را برای کسب توپ طلا بالا می‌برد. نکته ویژه در این فهرست نیز غیبت عجیب وسلی اسنایدر، ستاره تیم ملی هلند و باشگاه اینتر میلان بود.

8 سال پیش؛ وقتی بارسایی‌ها توپ طلا را ربودند!

او در حالی که در سال 2010 به همراه اینتر به سه گانه فوتبال اروپا رسیده بود و به همراه هلند تا فینال جام جهانی پیش رفت، با کسب 14.48 درصد از آرا به جایگاه چهارم بسنده کرد و جایی در بین 3 نامزد نهایی نداشت.

در نهایت در مراسمی که روز 10 ژانویه 2010 در زوریخ برگزار شد، لیونل مسی با کسب 22.65 درصد از آرا برای دومین بار متوالی بهترین بازیکن جهان شناخته شد. (او در سال 2009 توپ طلا و جایزه فیفا را کسب کرده بود) آندرس اینیستا با 17.36 درصد از آرا دوم شد و ژاوی هرناندز با 16.48 درصد به جایگاه سوم رسید.

این البته اولین باری نبود که هر سه نامزد نهایی توپ طلا در یک باشگاه عضویت داشتند. سه نامزد نهایی توپ طلای 1988، مارکو فن باستن، رود گولیت و فرانک رایکارد، سه بازیکن هلندی میلان بودند و در نهایت فن باستن موفق به کسب توپ طلا شد. یک سال بعد نیز دقیقا همین اتفاق مجددا برای میلان رخ داد و فن‌باستن با غلبه بر رایکارد و فرانکو بارزی، برای دومین بار توپ طلا را کسب کرد.

انتهای پیام/