به گزارش پارس نیوز، 

خیلی زود اما سرجیو با واقعیتی که در انتظارش بود مواجه شد. او هفته‌هاست که تنها و بدون دستیار و سرپرست کارش را در تیم پیش می‌برد. آن هم در شرایطی که نه بین بازیکنان شرایط خوبی حاکم است و نه کادر مدیریتی اوضاع قابل قبولی دارد. همه این‌ها و نتیجه نگرفتن صنعت نفت هم باعث شده که به جای حل مشکلات اساسی باشگاه، زمزمه‌های تغییر سرمربی در آبادان بپیچد. سرجیو هم که این شرایط را دیده، بعد از پایان تعطیلی تمرینات بعد از بازی با استقلال، در تمرینات حاضر نشده تا احتمال رفتنش بیشتر از قبل قوت بگیرد.

اوضاع در آبادان اصلاً خوب نیست. چند هفته‌ای می‌شود که رضا پرکاس، به‌عنوان دستیار اول سرجیو به خاطر اختلاف‌هایی که با او داشت از کادرفنی رفته و صنعت نفت آبادان، یک سرمربی دارد بدون دستیار. هیچ‌کس هم در باشگاه پیدا نمی‌شود که به این اتفاق عجیب و بی‌سابقه واکنشی نشان دهد و تصمیمی برای تقویت کادرفنی بگیرد.

از همان ابتدا پائولو سرجیو، برونو ورسیمیو را به‌عنوان بدنساز به همراه خود به آبادان آورد و ترجیح می‌داد دستیار اولش را از میان مربیان ایرانی انتخاب کند که حداقل در شناخت بازیکنان و لیگ ایران کمک حالش باشد. رضا پرکاس، گزینه‌ای بود که باشگاه صنعت نفت آبادان برای دستیاری، پیش روی سرجیو گذاشت که همکاری آنها هم خیلی طولانی نشد.

پرکاس اخلاق خاصی داشت و خیلی زود سرجیو را دچار این تصور کرد که باشگاه می‌خواهد از او به‌عنوان گزینه جانشینی برای سرمربی استفاده کند. به همین خاطر کم‌کم از پرکاس دور شد و سعی کرد کمتر او را در کارهایش دخالت بدهد. بیشتر تصمیم‌ها را خودش می‌گرفت و رفتارهایی که در آن مدت از خود بروز داد، در نهایت به رفتن پرکاس انجامید.

حالا فقط سرجیو مانده بود و کاظم فرحانی که به‌عنوان مربی دروازه‌بان‌های صنعت نفت آبادان فعالیت می‌کرد. از سوی دیگر برونو هم که از ابتدا بدنساز بود و جایی در میان دستیاران سرجیو نداشت. به خاطر همین بود که جدایی پرکاس کار را برای سرجیو سخت کرد.

سرجیو به تنهایی هنوز نتوانسته بعد از 14 هفته ترکیب ثابتی برای تیمش تعریف کند. تنها یک برد در 14 هفته از رقابت‌ها، آبادانی‌ها را به این نتیجه رسانده که او توانایی فنی لازم را برای هدایت صنعت نفت ندارد. تیمش خوب بازی نمی‌کند و طبیعتاً خوب هم نتیجه نمی‌گیرد.

مهمتر از مسائل فنی در آبادان اما توانایی سرمربی برای کنترل مسائل انضباطی و حواشی است. موضوعی که می‌تواند حتی مسائل فنی را هم تحت تأثیر خود قرار دهد. سرجیو از همان ابتدا هم در این زمینه چندان قوی نبود و این را می‌شد به حساب عدم شناختش از شرایط بازیکنان گذاشت. حالا اما کنترل مسائل انضباطی تیم به طور علنی دارد از دست سرمربی خارج می‌شود.

رفتارهای ناشایست برخی بازیکنان در طول بازی که واکنش داوران را هم در پی داشته یکی از نمونه‌های بارز ناتوانی سرجیو در کنترل حواشی است. حالا دیگر بگذریم از کنترل ماجراهای کرار که بحثی جداگانه است و راهکارهای خود را دارد و ناآشنایی سرمربی پرتغالی به این راهکارها باعث شده که کرار باز هم ساز جدایی از صنعت نفت را کوک کند.

پیشینه صنعت نفت آبادان اما نشان می‌دهد که اتفاقات ناخوشایند درست زمانی در این تیم شروع شده که کنترل حواشی از دست کادرفنی و کادر مدیریتی خارج شده است. یکی از ویژگی‌هایی که فراز کمالوند را با همه انتقاداتی که به او وارد می‌شد، همچنان محبوب هواداران آبادانی قرار می‌داد هم اتفاقاً همین توانایی‌اش در مهار حواشی بود که به طور مستقیم روی نتیجه‌گیری تیم هم تأثیر می‌گذاشت.

سرجیو اما حالا که نه توانایی کنار آمدن با دستیار ایرانی را در خود می‌بیند و نه مقابله با حواشی، بعد از شکست مقابل استقلال با حاضر نشدن در تمرینات تیم، زمزمه‌هایی درباره احتمال تغییر سرمربی را در آبادان بر سر زبان‌ها انداخته است.

هرچند کادر مدیریتی اوضاعی به مراتب به‌هم‌‌ریخته‌تر از کادرفنی و تیم دارد اما گفته می‌شود در همین به‌هم‌ریختگی‌ها هم گزینه‌های مختلفی برای جایگزینی سرمربی پرتغالی تیم مطرح شده و در دست بررسی است.

بحث تغییر سرمربی و بی‌برنامگی‌های کادرفنی در صنعت نفت در شرایطی مطرح می‌شود که تیم‌ها در حال برنامه‌ریزی برای حضور در نقل و انتقالات زمستانی و تقویت تیم خود برای نیم‌فصل دوم هستند.

گرچه از مدتی پیش، خبرهایی درباره تصمیم سرمربی پرتغالی صنعت نفت برای کنار گذاشتن بازیکنانی چون بهنام برزای و جاناتان بالوتلی و چند بازیکن دیگر تیم به گوش می‌رسید اما با شرایطی که به تازگی در تیم به وجود آمده، معلوم نیست آیا او همچنان بر نظر قبلی خود می‌ماند و مهمتر اینکه اگر این بازیکنان جدا شوند، باشگاه می‌تواند بازیکنان مدنظر سرمربی را برای نیم فصل دوم جذب کند یا نه؟ چرا که باید پذیرفت با شرایط فعلی احتمال این وجود دارد که اوضاع برای صنعت نفت در نیم فصل دوم از این هم بدتر شود و برای بقا بجنگد.

گزارش: بهناز میر مطهریان

انتهای پیام/