به گزارش پارس نیوز، پس از اعلام رده بندی جدید لیگ‌های فوتبال قاره کهن توسطکنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۷، فوتبال ایران با ۵۴.۰۵۰ امتیاز باشگاهی، ۷۲۷ امتیاز ملی و در مجموع ۷۸.۹۸۳ امتیاز پایین‌تر از کشور‌های چین، قطر، کره جنوبی و امارات قرار گرفت و سهمیه ۲+۲ را از آن خود کرد.

فوتبال کشورمان نسبت به رده بندی فصل گذشته صعود ۲ پله‌ای داشت، اما به دلیل قوانین فوتبال آسیا، تنها ۲ کشور نخست رنکینگ در هر منطقه (چین - کره از شرق آسیا) و (قطر - امارات از غرب آسیا) سهمیه ۳+۱ خواهند داشت و بر اساس رده بندی، ذوب آهن اصفهان وسایپا تهران (نائب قهرمان و تیم سوم لیگ برتر) باید در تک بازی پلی آف به مصاف حریفان بروند.

۲۶ شهریور ۱۳۹۷ سهیل مهدی، رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد که اگر ۲ تیم استقلال و پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا نتیجه خوبی بگیرند، احتمال تغییر سهمیه فوتبال ایران وجود دارد و به امید خدا نمایندگان کشورمان به مرحله نیمه نهایی صعود خواهند کرد و اگر این اتفاق رخ ندهد و حتی یک امتیاز هم کسب کنند، می‌تواند روی رده بندی و ... تاثیرگذار باشد.

سهمیه 2+2 فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا قطعی شد؟

او افزود: در منطقه غرب آسیا، امتیازات باشگاهی و ملی کشور‌ها به هم نزدیک است و هر امتیازی که می‌گیریم، می‌تواند به ما کمک کند و تاثیرگذار باشد. سهمیه کنونی فوتبال ایران ۲+۲ است، اما با توجه به نتایجی که کسب می‌کنیم، احتمال دارد به ۳+۱ هم تغییر کند.

پس از صعود تیم فوتبال پرسپولیس تهران به فینال لیگ قهرمانان آسیا و شکست 2 بر صفر این تیم مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن، در رده بندی هنوز تغییری ایجاد نشده و سهمیه فوتبال ایران کماکان 2+2 است. البته شاگردان برانکو ایوانکوویچ در صدد هستند تا در بازی برگشت و در ورزشگاه آزادی بتوانند از سد نماینده ژاپن بگذرند و اگر این اتفاق رخ دهد، برای نخستین بار یک تیم ایرانی در فرمت جدید لیگ قهرمانان آسیا به قهرمانی می رسد و می تواند روی سهمیه فوتبال ایران هم تاثیر بسزایی بگذارد.