به گزارش پارس نیوز، 

فریبرز عسگری سرمربی تیم ملی تکواندو مردان کشورمان بیان کرد: اردوی آمادگی تیم ملی را به منظور حضور در آخرین مرحله گرندپری سال ۲۰۱۸ را آغاز کردیم. در این مرحله از مسابقات گرندپری در هر وزن ۱۶ نفر برتر جهان با یکدیگر مبارزه می‌کنند و حضور بهترین‌ها حساسیت فوق العاده‌ای را در رقابت‌ها ایجاد می‌کند و برای نفر اول تا سوم به ترتیب ۸۰، ۴۸ و ۲۸ امتیاز خواهد داشت. تکواندوکاران از ابتدای سال در اردو حضور دارند و رفته رفته بهتر شدند و پس از چند روز استراحت از رقابت‌های گرندپری وارد اردو شدند تا با آمادگی کامل تمرین کنند.

او ادامه داد: بازی‌های آسیایی جاکارتا یکی از ایستگاه‌های اصلی ما بود که بعد از آن مراحل گرندپری‌ها مسیر حرکت تکواندو برای حضور در المپیک ۲۰۲۰ توکیو است. بهترین‌های دینا در مسابقات گرندپری حاضر می‌شوند و ملی پوشان ما باید بتوانند در این مسابقات با شکست برترین‌های جهان امتیازات لازم را جمع آوری کنند و این راه تا زمان آغاز المپیک ادامه دارد.

گرندپری‌های سال ۲۰۱۹ تکلیف مسافران المپیک توکیو را مشخص می‌کند

سرمربی تیم ملی افزود: مهمترین قسمت این مسیر رقابت‌های سال ۲۰۱۹ است که رقابت‌های قهرمانی جهان را در پیش داریم که ۱۲۰ امتیاز برای نفرات برتر دارد و همچنین گرندپری‌های سال ۲۰۱۹ که تکلیف مسافران المپیک توکیو را مشخص می‌کند.

با دست خالی نمی‌توان معجزه کرد

عسگری عنوان کرد: با دست خالی نمی‌توان معجزه کرد. اگر قرار باشد که سکو‌های افتخار را کسب کنیم باید سرمایه گذاری و حمایت از تیم ملی انجام شود و دیدار‌های تدارکاتی برای آمادگی ملی پوشان برگزار کنیم. اکنون با وضع اقتصادی که وجود دارد دست فدراسیون‌ها در بحث اعزام به مسابقات برون مرزی و برگزاری اردو‌های تدارکاتی بسته شده است و با این وضع رفته رفته علاوه بر تکواندو، تمام رشته‌ها ضرر خواهند کرد و این در حالی است که دولتمردان اعلام کردند ورزش در اولولیت‌های دولت نیست و امیدوارم که دولت تدبیری بیندیشد تا شرایط کنونی تغییر کند.

اگر انتظار مدال المپیک داریم باید هزینه کنیم

او تصریح کرد: کاروان ورزشی ایران در المپیک در چند رشته تکواندو، کشتی، وزنه برداری شانس مدال آوری دارد و در برخی رشته‌ها به شکل تک مدال می‌تواند در المپیک بدرخشد؛ بنابراین در مجموع ۳ تا ۴ رشته است که اگر حمایت شود می‌توانیم در المپیک شاهد موفقیت کاروان ایران باشیم و این حمایت خیلی هم هزینه‌ای ندارد. اگر انتظار مدال آوری در المپیک را داریم باید این رشته‌ها را مورد توجه قرار دهیم.

با کسب مدال المپیک می‌توانیم در دنیا بزرگی کنیم

عسگری در ادامه بیان کرد: مدال المپیک به اندازه‌ای با ارزش است که برخی تیم‌ها از کشور‌های دیگر بازیکن جذب می‌کنند تا بتوانند در این رقابت‌ها پرچم کشورشان را به اهتزاز در آورند. این در حالی که در ایران استعداد‌های زیادی داریم که باید آن‌ها را حفظ کنیم تا در المپیک موفق به مدال آوری شویم و با کسب مدال المپیک بتوانیم در دنیا بزرگی کنیم و غرور ملی را به جامعه تزریق کنیم.

پزشکان باید درباره خدابخشی نظر قطعی بدهند

سرمربی تیم ملی تکواندو در مورد وضعیت مهدی خدابخش گفت: پیگیر وضعیت مهدی خدابخشی هستم و قرار است حدود یک ماه تحت نظر پزشکان باشد و به درمان و فیزیوتراپی بپردازد و پس از آن تمرینات را آغاز خواهد کرد. خدابخشی یک سری آسیب دیدگی از گذشته هم دارد که باید تمام این مصدومیت‌ها برطرف شود و بعد از این یک ماه بازتوانی، پزشکان باید نظر قطعی بدهند که خدابخشی می‌تواند در مسابقات حاضر شود یا نیاز به جراحی و استراحت دارد.

تکواندوکاران از طریق مسابقات انتخابی به تیم ملی دعوت می‌شوند

او تصریح کرد: در این مرحله مسابقات گرند پری به دلیل اینکه ۱۶ نفر برتر هر وزن دعوت هستند تنها تکواندوکارانی را به اردو دعوت کردیم که در لیست فدراسیون جهانی قرار دارند. سعید رجبی به دلیل اینکه در رنکینگ ۲۱ یا ۲۲ جهان قرار دارد در این مرحله غایب است و درباره حضور او و سایر ملی پوشان در رقابت‌های قهرمانی جهان مسابقات انتخابی تیم ملی مشخص می‌کند که چه نفراتی در این مسابقات حاضر شوند و بتوانند پیراهن تیم ملی را برای مسابقات جهانی بپوشند.

قضاوت نادرست باعث ایجاد فشار روانی روی تکواندوکاران شده است

سرمربی تیم ملی درباره نتیجه نگرفتن مردانی، عاشورزاده و خدابخشی در مسابقات برون مرزی گفت: فشار‌هایی که جامعه و فضای مجازی روی دوش این ملی پوشان می‌گذارد و قضاوت‌های نادرستی که صورت می‌گیرد باعث ایجاد فشار روانی روی آن‌ها خواهد شد. همه حلقه آخر را می‌بینند که ورزشکار روی سکوی قهرمانی رفته یا شکست خورده است، اما اتفاقاتی که در پشت سر رخ داده است را کسی نمی‌بیند و این باعث فشار مضاعف می‌شود که جوانان ما با وجود تجربه فراوان تحت فشار روانی قرار می‌گیرند و موفق به کسب نتیجه دلخواه نمی‌شوند. تکواندوکارانی که تازه در تیم حاضر شدند بهتر نتیجه می‌گیرند، اما اگر قرار باشد این روند ادامه داشته باشد ورزشکاران تخریب می‌شوند و نمی‌توانند از این فشار روانی رهایی یابند.

لیگ تکواندو توانسته پشتوانه خوبی برای رده بزرگسالان بسازد

عسگری درباره لیگ برتر تکواندو گفت: به طور حتم ملی پوشان ما حاصل همین لیگ برتر تکواندو هستند. میرهاشم حسینی و آرمین هادی پور دو قهرمانی که در مسابقات برون مرز موفق به کسب مدال طلا و نقره شدند در همین لیگ آزمون و خطا کردند و این نشان می‌دهد که لیگ تکواندو توانسته برای رده بزرگسالان پشتوانه خوبی بسازد.

هیچ قهرمانی حاشیه امنیت ندارد

او افزود: لیگ برتر ایران در سطح بالایی برگزار می‌شود چرا که بهترین‌های کشور دور هم جمع می‌شوند و جوانانی داریم که حضورشان می‌تواند برای پیشرفت تکواندو موثر باشد و به دلیل اینکه که در مسابقات رسمی حاضر نمی‌شوند در پشت خط می‌مانند و لیگ برتر یا رقابت‌های قهرمانی کشور می‌تواند فرصتی برای آن‌ها باشد که خودی نشان دهند و در لیگ خودنمایی کنند. در رقابت‌های لیگ برتر حاضر شدم تا عملکرد آن‌ها را از نزدیک بررسی و افراد شایسته را به تیم ملی دعوت کنم. این موضوع نشان می‌دهد هیچ قهرمانی حاشیه امنیت ندارد و برای حضور در تیم ملی باید تلاش کرد.

عسگری تصریح کرد: تکواندوکاران با انگیزه و با استعداد را به اردو دعوت می‌کنم تا جوانان بتوانند با فضای اردو آشنا شوند و با قهرمانان مبارزه کنند و از این فرصت نهایت استفاده را ببرند.

جوانان ما می‌تواند نماینده ایران در مسابقات گرندپری باشند

او درباره عملکرد تیم جوانان در المپیک آرژانتین عنوان کرد: ملی پوشان ما دررده جوانان با کسب مدال‌های المپیک توانستند امتیازات خوبی را کسب کنند و رنکینگ شان را ارتقا دهند و این می‌تواند کمک خوبی برای تیم ملی باشد و ما تلاش می‌کینم جوانان را حفظ کنیم تا در دوره‌های بعدی وارد اردوی تیم بزرگسالان شوند و با مبارزه با دیگر ملی پوشان تجربه شان را افزایش دهند تا در گرندپری‌ها نماینده خوبی برای ایران باشند.

اکنون فضای آرامی در تکواندو ایجاد شده است

سرمربی تیم ملی تکواندو در پایان گفت: اکنون فضای آرامی به همت خانواده تکواندو ایجاد شده است و اگر این شرایط استمرار داشته باشد ملی پوشان ما می‌توانند مدال آوری کنند به طوری که دررقابت‌های گرند پری سجاد مردانی یکی از بهترین مبارزات زندگی ورزشی اش را انجام داد. از خانواده بزرگ تکواندو تشکر می‌کنم که به من اعتماد کردند و با ایجاد بستر مناسب باعث شدند ملی پوشان در آرامش تمرین کنند و زمانی که جو آرام باشد می‌توانیم به کسب نتایج درخشان امیدوار باشیم.

 

انتهای پیام/