به گزارش پارس نیوز، مرحله یک شانزدهم نهایی رقابت های جام حذفی فوتبال ایران از چهارشنبه هفته پیش با برگزاری ۱۰ بازی پیگیری شد و در نهایت تیم های استقلال خوزستان، پدیده مشهد، سایپا تهران،سپیدرود رشت، سپاهان اصفهان، سیراف کنگان، صنعت نفت آبادان، ماشین سازی تبریز، پارس جنوبی جم و مس کرمان با برتری مقابل حریفانشان به مرحله یک هشتم نهایی راه یافتند.

تیم های راه یافته به مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی

 

در نخستین بازی این مرحله استقلال خوزستان با نتیجه ۲ بر صفر از سد شاهین انزلی، از تیم های حاضر در لیگ استان گیلان را شکست داد. میثم کریمی و ایوب کلانتری برای آبی های خوزستان در این بازی گلزنی کردند.

در دومین‌روز مرحله یک شانزدهم نهایی ابتدا پدیده مشهد نتیجه دیدار هفته ششم لیگ برتر مقابل ذوب آهن را تکرار کرد و با برتری ۲ بر یک مقابل شاگردان امید نمازی در ورزشگاه فولاد شهر راهی مرحله یک هشتم نهایی شد. سعید صادقی با دبل خود و گلزنی در دقایق ۳۳ و ۹۱ منجر به صعود شاگردان یحیی گل محمدی شد. تک گل ذوبی ها را هم ابوذر صفر زاده در دقیقه ۲ به ثمر رساند.

دیگر دیدار روز پنج شنبه بین سایپا و سردار بوکان برگزار شد که نارنجی پوشان پایتخت برای برتری مقابل این حریف دسته دومی به سختی زیادی افتادند و در نهایت با نتیجه ۲ بر یک و گلی که دقیقه ۱۲۰ از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید شاگردان پیروز قربانی را از سد راه برداشتند. آرمان رمضانی(۷۳) و آرش رضاوند(۱۱۹) برای سایپا و علی صبوری آزاد(۶۱) برای سردار گل زدند.

نخستین بازی این مرحله در روز جمعه(۲۳ شهریور) بین ملوان انزلی و سپیدرود رشت برگزار شد. دیداری جنجالی که بارها به دلیل سنگ پرانی هواداران ۲ تیم به داخل زمین و بیرون کشیدن تیم سپیدرود از سوی علی کریمی متوقف شد اما در نهایت رشتی ها با تک گلی که محمد غلامی(۵۷) از روی نقطه پنالتی وارد دروازه تیم میزبان کرد فاتح "گیل کلاسیکو" شدند.

ماشین سازی در نخستین بازی ای که محمدرضا مهاجری را روی نیمکت داشت در ورزشگاه شهدای سیمرغ بابل به مصاف تیم دسته سومی ستاره کاسپین این شهر رفت و در نهایت حریفش را با نتیجه ۲ بر یک از سد راه برداشت. مسیح زاهدی(۴۶ و ۹۰) برای تیم تبریزی و حامد نوروزی(۵۸) برای ستارگان بابلی گلزنی کردند.

سپاهان با شروعی رویایی مقابل شهرداری ماهشهر توانست کار حریف خود را در همان ۱۸ دقیقه ابتدایی بازی یک سره کند و در نهایت با برتری ۳ بر یک مقابل شاگردان داود مهابادی در ورزشگاه نقش جهان مجوز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را به دست بیاورد.مهرداد محمدی(۳) سجاد شهباززاده(۴) و عزت الله پورقاز(۱۸) برای زردپوشان دیار نصف جهان و سعید خردمند(۶۴) برای شهرداری موفق به گلزنی شدند.

تیم های راه یافته به مرحله یک هشتم نهایی جام حذفیتیم پدیده ملک شاهی ایلام که در لیگ این استان حضور دارد در خانه خود با نتیجه پرگل ۵ بر صفر مغلوب مس کرمان شد تاشاگردان نادر دست نشان در مجموع ۱۰ بازی ای که تاکنون در مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی برگزار شده تنها تیم لیگ یکی باشند که به مرحله یک هشتم نهایی می رسند. شروین بزرگ(۳۷، ۵۷ و ۷۷) رضا ستاری(۴۵) و وحید اسماعیل بیگی(۶۲) برای کرمانی ها گلزنی کردند.

سیراف کنگان دسته سومی در خانه خود با تک گل عبدالعباس سماچی(۴۱) از سد خونه به خونه لیگ‌یکی عبورکرد تا به عنوان یکی از شگفتی سازان جام حذفی به مرحله یک هشتم نهایی این‌رقابت ها برسد.

در نبرد تیم های لیگ برتری پیکان و پارس جنوبی جم، ۲ تیم در پایان وقت های قانونی و اضافی به تساوی بدون گل رضایت دادند تا تکلیف برنده این بازی در ضربات پنالتی مشخص شود. در این ضربات هم شاگردان مهدی تارتار موفق تر عمل کرده و با نتیجه ۶ بر ۵ میزبان خود را شکست دادند.

محمد قاضی، حجت حق وردی، فراز امامعلی، مگنو باتیستا پنالتی های پیکان را گل کردند و مهدی شیری، ابوالفصل رزاق پورو سجاد مشکل پور هم پنالتی های خود را از دست دادند.در سوی مقابل هم روح الله سیف اللهی، امیر میربزرگی، محمد شادکام، نیما انتظاری و میثم نقی زاده برای پارسی ها موفق به گل کردن پنالتی شدند و پنالتی میرهادی میرجوان و محمد ستاریهم خراب شد. رحمان احمدی، دروازه بان پارس جنوبی در ضیافت پنالتی ها عملکردی خیره کننده دشات و سه پنالتی هم تیمی های سابقش را مهار کرد.

تیم های راه یافته به مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی


آخرین و جذاب ترین بازی شب گذشته هم با برتری صنعت نفت آبادان در ضربات پنالتی به اتمام رسید. در این بازی ابتدا کرار جاسم از روی نقطه پنالتی در دقیقه ۴۴ صنعت نفت را پیش انداخت اما در ادامه ۲ گل آنتونی استوکس(۴۵- پنالتی و ۶۳) و دانیال اسماعیلی فر(۵۸) تیم کهکشانی جان توشاک را به صعود امیدوار کرد. این پایان کار نبود و شاگردان پائولو سرجیو پرتغالی با گل هایی کهجاناتان بالوتلی(۸۲) و جاسم کرار(۹۲- پنالتی) به ثمر رساندند بازی را به وقت اضافی کشیدند. مهم ترین نکته بازی در این ۳۰ دقیقه اخراج مسعود شجاعی در دقیقه ۹۸ بود اما در این لحظات گلی به ثمر نرسید تا این بازی هم به ضربت پنالتی برود. در ضربات پنالتی برزیل ایران بهتر عمل کرد و در نهایت این بازی با برتری ۷ بر ۶ صنعت نفت پایان یافت. جاسم کرار، وفا هخامنش، میلاد جهانی وجاناتان بالوتلی بازیکنانی بودند که پنالتی های صنعت نفت را به گل تبدیل کردند اما بهنام برزای با خراب کردن پنجمین پنالتی این تیم برای دقایقی آبادانی ها را در شوک فرو برد. در سوی مقابل هم آنتونی استوکس، علی طاهران و احسان پهلوان سه بازیکن به ثمر رسانده پنالتی های تراکتور بودند اما علی عبدالله زاده و مهدی مهدی پور در این امر توفیقی به دست نیاوردند.

با این نتایج استقلال خوزستان، سایپا، پدیده، صنعت نفت، ماشین سازی، سپاهان، پارس جنوبی، سپیدرود هشت تیم لیگ برتری بودند که به دور بعدی جام حذفی صعود کردند. همچنین ذوب آهن، تراکتورسازی و پیکان سه تیم لیگ برتری هستند که در همان نخستین بازی خود از دور جام حذفی کنار رفتند. سیراف کنگان و مس کرمان هم تیم هایی هستند که تاکنون از سطوح پایین تر فوتبال ایران در جمع شانزده تیم برتر جام حذفی قرار گرفته اند.