پس از اینکه پروژه واگذاری باشگاه به انزلی با شکست مواجه شد و مُهر ابطال بر آن خورد، حال شنیده شده سناریو جدیدی در حال تدوین است تا این انتقال در نهایت رقم بخورد.

با وجود اینکه یکی از دو خریدار باشگاه نفت شرایط خود را رسانه‌ای و حتی تقاضای رسمی خود را 6 روز پیش اعلام کرده‌ دو عضو کمیته واگذاری و یکی از نماینده‌های سهامداران چندان تمایل و عجله‌ای برای تشکیل کمیته و بررسی پیشنهاد ندارند.

گفته می‌شود برخی افراد می‌خواهند با وقت‌کُشی، محدودیت‌های زمانی برای خریداران بوجود آورده و آنها را دلسرد و حتی از خرید امتیاز باشگاه نفت منصرف کنند یا اگر امکان داشته باشد زمان را به حدی تلف کنند تا فدراسیون مجبور شود بازیکنان که سرمایه‌های باشگاه هستند را آزاد کند و عملا دیگر امکان خرید آن وجود نداشته باشد. برهمین اساس با توجه به اینکه وزارت نفت هم اعلام کرده قصد تیمداری ندارد عملاً باشگاه ریشه‌دار و بازیکن ساز نفت منحل می‌شود.

شنیده‌ها در مورد سناریوی دوم این است که گفته شده شرایطی به وجود بیاید مبنی بر اینکه بدهی‌ها توسط وزارت نفت در همان ابتدای کار و بدون انتقال سهام پرداخت و سپس کار و مراحل واگذاری انجام شود. شرطی که در مورد ملوان بر آن تاکید نشده و حتی فرجه سه ماهه به آنها داده شد. با این شرایط وزارت نفت اقدام به پرداخت بدهی‌ها نخواهد کرد که اگر می‌خواست این کار را انجام دهد در 8 ماه گذشته این کار را می‌کرد و بدهی‌ها را پرداخت می‌کرد. پایان این سناریو انحلال نفت و انتقال امتیاز آن به ملوان است.

نکته مهم دیگر این است که نامه ابطال واگذاری باشگاه نفت به ملوان چرا پس از حدود یک هفته بعد از بررسی شرایط این باشگاه برای خرید امتیاز به صورت رسمی اعلام شد. این موضوع اگر چه نیاز به بررسی و زمان داشت اما باید توجه داشت با توجه به اینکه لیگ کمتر از 40 روز دیگر آغاز می‌شود، در گرفتن استعلام‌ها از فدراسیون و کمیته انضباطی باید سریع‌تر عمل شود. ضمن اینکه چرا حالا که مزایده اول نفت و برنده شدن ملوان ابطال شده - با فرض صحیح بودن برگزاری مزایده- بلافاصله سراغ خریدار دوم نرفته‌اند؟

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال پیش از فینال جام حذفی اعلام کرده بود اگر نفت به هر دلیلی از رقابت‌های لیگ شانزدهم کناره‌گیری کند تیم چهارم لیگ دسته اول یعنی فجرسپاسی جایگزین آن می‌شود اما خریداران ملوانی امتیاز نفت معتقدند بر اساس قوانین AFC ملوان باید جایگزین نفت شود، در حالی که برخی از حقوقدانان ورزشی اعتقاد دارند فدراسیون در چنین مسائل داخلی خود تصمیم‌گیرنده بوده و تابع تصمیمات AFC نیست.

اگر نفت تهران منحل شود، اظهار نظر رئیس فدراسیون فوتبال مبنی بر جلوگیری از انتقال امتیاز یک باشگاه از استانی به استان دیگر نقض نمی‌شود اما باید دید با توجه به شواهد و وقت‌کشی‌های موجود، فدراسین فوتبال به موضوع ورود کرده و به دلیل لابی‌های پشت پرده با هر دو باشگاه برخورد قانونی می‌کند، چیزی که اگر در کشورهای صاحب فوتبال محرز شود برای هر دو طرف تبعات بسیار سنگینی دارد. باید دید در صورت انحلال آیا نهادهای قانونی و نظارتی به دلیل حیف و میل اموال دولتی به این موضوع ورود خواهند کرد؟