~~به گزارش پارس ، به نقل از خبرگزاری ایسنا علیرضا اسدی، دبیر کل فدراسیون فو‌تبا‌ل در واکنش به اتفاقات یک ماهه اخیر پیرامون قرارداد آل اشپورت با سرمربی تیم ‌ملی و مسائل مطرح شده در برنامه تلویزیونی "90" در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظها‌رکرد: من دبیر کل فدراسیون فو‌تبا‌ل هستم. همه نهادها و فدراسیون‌ها دبیر دارند. مطابق قانون تمام برنامه‌های اجرایی فدراسیون از مرحله آغاز اجرا و تا پایان آن مسئولیتش با دبیر کل است و در‌ این‌ راستا تمام نامه‌های وارده به فدراسیون پس از ثبت در دبیر خانه فدراسیون به دست دبیر کل می‌رسد و من نیز طبق مسئولیتم باید برای قرارگرفتن در پروسه اجرا دستورات لازم را در ذیل آن بدهم.

موضوع کی‌روش و آل‌اشپورت از زمان دبیرکل قبلی مطرح بوده است

وی افزود: نمی دانم انجام مسئولیت‌های قانونی‌ام در فدراسیون فو‌تبا‌ل چگونه می‌تواند معنی دخالت داشته باشد؟ مسائل مطرح شده در قرارداد آل اشپورت نیز هر چند شروع آن در زمان حضور من در فدراسیون فو‌تبا‌ل نبوده، اما پیگیری آن پیرو نامه‌های مراجع قضایی خارج از فدراسیون فو‌تبا‌ل بوده است که من نیز فقط دستور پیگیری برای پاسخ به درخواست‌ها را داد‌ه‌ام. آیا این دستور، دخالت در امور تیم ‌ملی است؟

وی افزود: شروع ماجرای آل اشپورت مربوط به دوران دبیر کل قبلی است. اساسا روند ورود فدراسیون فو‌تبا‌ل به این موضوع با دستور دبیر کل قبلی انجام شده است، اما اخیرا نامه‌ای از مراجع قضایی خارج از فدراسیون فو‌تبا‌ل برای پیگیری این پرونده به فدراسیون آمده بود و من نیز مطابق شرح وظایفم برای رسیدگی به این خواسته دستوراتی را دادم. تاکید می‌کنم آنچه که انجام داده‌ام وظایف اداری و قانونی‌ام بوده است نه بیشتر.

برای انجام وظایفم نباید اجازه بگیرم

اسدی خاطر‌نشان کرد: آیا انجام وظایف اداری دبیر کل دخالت در کار کسی است؟ آیا لازم است قبل از هر دستوری به جهت موضوع نامه و شخصیت مرتبط با نامه از کسی اجازه گرفته شود؟ آیا این دخالت است یا انجام وظایف قانونی به عنوان دبیر کل! در جریان موضوع آل اشپورت من فقط موضوع مسبوق به سابقه را پیگیری اداری کرده‌ام. آن هم در پاسخ به یک نامه نه با خواست شخصی‌ام.

نمی فهمم دخالت در چی؟

دبیرکل فدراسیون فو‌تبا‌ل که به نظر می‌رسید از واژه دخالت و تعبیر دخالت در امور تیم ‌ملی به شدت دلخور به نظر می‌رسید، اظها‌رکرد: تعبیر به کار رفته، اصلا تعبیر خوبی نیست. نمی فهمم دخالت در چی؟ تصور کنید الان یک بازیکن مثلا تیم پر‌سپولیس کاری را انجام می‌دهد، نامه اش به فدراسیون فو‌تبا‌ل ارجاع داده می‌شود و کمیته‌ مربوطه کارش را پیگیری می‌کند. من هم طبق وظایفم روند اداری آن را دنبال می‌کنم. آیا این دخالت است؟ همان طور که گفتم تمام اتفاقات ارجاعی به من در موضوع پرونده آل اشپورت بر اساس مکاتبات رسمی بوده است و موضوع نیز با خواست یک رکن قضایی خارج از فدراسیون پیگیری و بررسی شده است. این که رکن قضایی چنین درخواستی داشته و پیگیری شده چه ارتباطی با تیم ‌ملی دارد و از کجای آن مفهوم دخالت در تیم ‌ملی حاصل می‌شود؟

کدام دخالت منظور آقایان است؟

اسدی افزود: این که گفته می شود "دخالت در کار تیم"، منظور چیست؟ و کدام دخالت منظور آقایان است؟ آیا انجام روند اداری یک موضوع دخالت در امور تیم ‌ملی است؟ مکاتبات دبیر کل قبلی پیرامون این موضوع موجود است، اما سابقا به گونه‌ای به این موضوع ورود شده بود که هیچ کدام از جواب‌ها کامل نبوده‌اند. به همین خاطر روند پیگیری پرونده طولانی شده و اکنون با پیگیری جدید موضوع این گونه مطرح شده است.

می‌خواهید هیچ کاری انجام ندهم؟

وی افزود: در موضوع این پرونده من تنها دستور نداده‌ام. کسانی دیگری از جمله کفاشیان هم در ذیل نامه‌های آن دستوراتی را داده‌اند تا بخشی از پرونده مطابق درخواست‌ها در اختیار رکن قضایی قرار بگیرد. موضوع ساده است. پرونده‌ای بوده از دوران دبیر کل قبل و من هم در آن دستور رسیدگی نداده‌ام، اما در حال‌ حاضر همه اتهامات و مسائل متوجه من است و من را به دخالت در امور متهم می‌کنند در حالی که هیچ کدام از رفتارهای اداری من تعبیر دخالت نداشته و ندارد.

وی افزود: شاید دوستان می‌خواهند ما را از معرکه بیرون کنند. می‌خواهید هیچ کاری انجام ندهم و از فوتبال بروم؟ تا حضورم دخالت محسوب نشود؟

با کی‌روش به هیات رییسه نمی‌روم

دبیر کل فدراسیون فو‌تبا‌ل با اشاره به درخواست مطرح شده برای حل و فصل موضوع در هیات رییسه فدراسیون با حضور کی‌روش، اظها‌رکرد: از من بپذیرید که با چنین پیشنهادی موافق نباشم. دوستانی هم که چنین پیشنهادی داد‌ه‌اند لطفا دیگر چنین پیشنهاداتی را مطرح نکنند. موضوعی در یک فضای عمومی و در رسانه‌ ملی مطرح شده و اتهامی زده و حالا می‌خواهید ادامه بحث در محفل خصوصی داشته باشید؟ این زرنگ بازی نیست؟ این که اسم یک نفر را در رسانه ملی ببرید و به او اجازه دفاع ندهید در همان فضا از خود دفاع کند عین بی عدالتی نیست؟ بی بضاعت ترین فرد جامعه هم حق دفاع از خود در شرایط مساوی را دارد. من نمی دانم که طرح موضوع نشست هیات رییسه با حضور کی‌روش برای بررسی این موضوع چگونه طرح شده است. شاید من را ساده لوح فرض کرده‌اند.

ساده لوح نیستم

دبیر کل فدراسیون فو‌تبا‌ل گفت: بدانید اسدی ساده لوح نیست. من آدمی هستم که حاضرم از حق خودم بگذرم، اما از فضایی که در آن به ساده لوحی متهم شوم دفاع خواهم کرد. متاسفانه برخی از دوستان به دنبال مقاصد دیگری هستند که به این موضوع دامن می زنند بدون این که بدانند حق یک فرد در آن رعایت شده یا خیر؟

آیا من تندخو هستم

وی افزود: جالب است. من را متهم به تندخویی می‌کنند. آیا واقعا من تندخو هستم؟ الان که با شما گفت‌و‌گو می‌کنم فی‌البداهه و در خودرو نشسته‌ام. آیا نسبت به اظهاراتم سناریو نویسی دارم؟ آیا تندخو هستم؟ اسدی هیچ گاه در گفتارش لجاجت و تندخویی نبوده است. من معتقد به اصولی هستم و همواره بر اساس این اصولم رفتار می‌کنم. نمی‌دانم برخی دوستان با اتهام زنی تندخویی به من دنبال چه چیزی هستند.

با کی‌روش مشکلی ندارم

وی ادامه داد: معتقدم در ماجرای پیش آمده نیز بهترین جواب را آقای کفاشیان داده است. اگر مصاحبه کفاشیان را با دقت بیشتری بخوانید متوجه خواهید شد که مشکل حاشیه پیرامون کی‌روش کجاست. متاسفم که برخی می‌خواهند از برخی سناریوها به عنوان سپر استفاده کنند. اساسا عده ای می‌خواهند دعوا راه بیاندازند تا به اهداف شخصی‌شان برسند. با صراحت اعلام می‌کنم که با کی‌روش مشکلی ندارم، نه تنها کی‌روش،‌ بلکه با هیچ کس مشکلی در زندگی‌ام نداشته‌ام.

با کفاشیان رفیق‌ترینم

دبیرکل فدراسیون فو‌تبا‌ل افزود: مطرح کرده‌اند که با کفاشیان مشکل دارم. این هم یک سناریو است. من در فدراسیون فو‌تبا‌ل نزدیک‌ترین فرد و صمیمی ترین آنها به کفاشیان هستم. طرح اختلاف نظر بین من و کفاشیان نیز سناریویی است که برخی به دنبال ماهی گرفتن از آن هستند. این که معاون اول رییس جمهور نتواند در جلسه هیات دولت برود آیا به معنی اختلاف با رییس جمهور است؟

دانشمندان نظریه‌پردازی نکنند، لطفا

وی بار دیگر با طرح این نکته که باید حق قانونی‌اش در موضوع اعلام نامش از طریق رسانه ملی مورد نظر قرار گیرد؟ گفت: خیلی واضح است. در یک رسانه پر مخاطب و یک برنامه تلویزیونی علیه یک نفری حرفی زده شده، حالا بدون این که به او اجازه دفاع داده شود گفته می‌شود که باید این مسائل را حل کنیم. متاسفانه در این میان عده‌ای که خود را نیز دانشمند می دانند راهکارهای حل اختلاف ارائه می‌کنند. در حالی که این دانشمندان کوچکترین اطلاعی از احقاق حق فرد متهم شده ندارند و اگر هم دارند خود را به ندانستن می‌زنند. در یک برنامه پر مخاطب که هیچ گاه شخصا توصیه‌ای برای حضور در چنین برنامه‌هایی را به هیچ کس نداشته‌ام (بر خلاف برخی دانشمندان!) حرفی زده شده و حالا باید در همان فضا پاسخ آن داده شود.

سند می‌رنم که تبعات باخت‌ها با من بردها با شما

اسدی بار دیگر با بیان اینکه به نظر می‌رسد عده‌ای بدلیل مسائل شخصی نه ملی او را مشکل فو‌تبا‌ل می‌دانند، گفت: من مشکل فو‌تبا‌ل هستم؟ اگر چنین چیزی درست باشد حاضرم این مشکل را برای همیشه حل کنم. اما خود را به نشنیدن نزنید. سناریو ننویسید. اسدی حاضر است همه هزینه را بر گردن بگیرد. بردها برای شما، اما شخصا برای منافع ملی و به عنوان دبیر کل فدراسیون فو‌تبا‌ل حاضرم هزینه تمام باخت ها را بر گردن بگیرم. از امروز این را می‌نویسم و سند می‌زنم، اما کمی انصاف داشته باشید. من آدمی نیستم که گول صحنه بازی‌ها را بخورم، ولی اگر لازم باشد به خاطر منافع ملی حاضرم این اجازه را بدهم که همه فکر کنند که من ساده‌لوحم.

با کی‌روش قهر نیستم

وی در پاسخ به این سوال که آیا فارغ از مسائل مطرح شده حاضرید یک بار برای همیشه به خاطر منافع ملی اختلافاتتان را با کا‌ر‌لوس کی‌روش حل کنید؟ گفت: با کسی قهر نیست که بخواهم در هیات رییسه با او آشتی کنم. در پرونده آل اشپورت از ابتدا تا انتها حرفی از اسدی نبود و به من هم ارتباطی نداشت، اما چرا در تلویزیون اسمی از من برده می‌شود؟ معتقدم کسانی که پشت صحنه هستند علاقمند هستند که این حرف‌ها زده شود چون سودشان در طرح این حرف‌هاست.

سناریونویسان را افشا خواهم کرد

وی تاکید کرد: همه سناریونویسان را می‌شناسم و روزی با اسم آنها را افشا خواهم کرد، اما اکنون می‌خواهم تنها از خودم دفاع کنم. من همیشه رفتارهایم صادقانه بوده ، ولی این حق را به من بدهید که در یک فضای عمومی همانند برنامه "90" از خودم دفاع کنم. خواهش من از طراحان آشتی کنان این است که خودشان را کنار بکشند، چون اسدی عاقل است و کی‌روش هم عاقل‌تر. موضوع آشتی نیست چون قهری وجود نداشته است. موضوع توهین به شعور فو‌تبا‌ل و انسان‌ها است.

به شعورم توهین نکنید

دبیرکل فدراسیون فو‌تبا‌ل افزود: اگر مردم راضی باشند من حاضرم از حرف و حقم بگذرم، اما این را بدانید که اسدی حقش را می‌داند. اصلم این است که تا آخر بایستم ، ولی برای یک رفاقت و یک دوستی ملی نه برای رفاقت شخصی. خواهشم این است که به شعورم توهین نکنید. من با اخلاق هیچ کسی کار ندارم. مهم برای من منافع ملی است. اتهاماتی که می‌زنند به شخصیتم نمی خورد اما می‌خواهم بدانند که اسدی از هیچ کسی ترسی ندارد.

بردن نام من در 90 حاشیه‌زاست یا انجام وظایف من

وی ا‌دا‌مه‌ داد: امروز عده‌ای که منافع‌شان را در اختلاف و سناریو نویسی می‌بینند به تیم و فدراسیون فو‌تبا‌ل آسیب می‌زنند. تقاضا دارم که بررسی شود، عملکرد و گفتار من چقدر آسیب زده و رفتار دوستان چقدر آسیب‌زا بوده است. این که به یکباره نامی از من در تلویزیون برده می‌شود حاشیه زاست یا انجام امور اداری از طرف من؟ تاکید می‌کنم که در هیچ جایی و با هیچ کسی صحبت نخواهم کرد، مگر این که حقوقم در آن رعایت شود. دفاع برای تفاهم است نه برای حمله مجدد. معنی مفاهمه هم همین است.

مناظره‌ام برای مفاهمه خواهد بود نه مجادله

اسدی با اشاره به پیشنهاد مناظره‌اش با کی‌روش، گفت: اگر قرار باشد مناظره‌ای صورت بگیرد حتما باید اصولش رعایت شود و اصرار من در مناظره بر مفاهمه است نه لجبازی. اگر هم مناظره‌ای باشد تاکید من این است که این مناظره با چارچوب مفاهمه شکل بگیرد نه مجادله.

سناریونویسان برای کی‌روش فضای جنگی ترسیم کرده‌اند

وی ادامه داد: معتقدم سوء تفاهمی که در ذهن کی‌روش شکل می‌گیرد ناشی از قضاوت خود او نیست این دیگران هستند که این مسائل را در ذهن او شکل می‌دهند. من پیش از این در جلسه‌ای که با کا‌ر‌لوس کی‌روش داشته‌ایم به او گفته‌ام که حیف شده که کی‌روش از ابتدا با من در ارتباط نبوده است چرا که معتقدم او توانمندی‌های فنی زیادی دارد که می‌توان از آن به نحو احسن استفاده کرد، اما متاسفانه هاله‌ای از افرادی که دور او قرار گرفته‌اند فضای جنگی را برای او ترسیم کرده‌اند. معنی این اظهار من در مقابل کی‌روش چیست؟ آیا دشمنی است یا صداقت؟ من با هیچ کسی دشمنی نداشته و ندارم. کی‌روش مهمان ماست، اما معتقدیم که مهمان هم باید در چارچوب قواعد و اختیاراتش عمل کند ، ولی عده ای از دوستان این مسائل را متوجه نمی‌شوند. من نشانه‌ها را می گویم تا مسائل حل شود.

هشدار به سناریونویسان

دبیرکل فدراسیون فو‌تبا‌ل تاکید کرد: به سناریونویسان هشدار می‌دهم که مراقب رفتارشان باشند. روزی نقش این آدم‌ها افشا خواهد شد. آن وقت است که به صداقت گفتار من پی خواهید برد. من اگر حرفی برای گفتن نداشته باشم هیچ ادعایی را مطرح نمی‌کنم. برای من در حال‌ حاضر موفقیت تیم ‌ملی از هر چیزی مهم‌تر‌ است چون این موفقیت با منافع ملی گره خورده است.

اصلا می دانید معنی "بصیرت" چیست؟

اسدی در پاسخ به این سوال که مگر نمی‌توان با قدرت اجرایی دبیر کل و رییس فدراسیون یک بار برای همیشه سناریونویسان کی‌روش را از فو‌تبا‌ل حذف کرد؟ گفت: شاید بشود این کار را کرد که حتما هم می‌شود، اما افسوس من اینجاست که وقت و زمان فدراسیون، رییس فدراسیون و دبیر کل آن باید در جهت خنثی کردن سناریوها باشد نه فراهم کردن شرایط رشد و بالندگی فو‌تبا‌ل. کفاشیان آدم با هوشی است و البته زیرک. او به خوبی از این سناریوها آگاهست. اصلا می دانید معنی "بصیرت" چیست؟ بصیرت یعنی دیدن حقیقت از پشت غبار. کفاشیان این بصیرت را در فو‌تبا‌ل دارد. فقط شما بروید و پیگیری کنید که چرا عده ای می‌خواهند مسائل را این گونه جلوه دهند.

دبیر کل فدراسیون فو‌تبا‌ل در پاسخ به این سوال که واقعا راهکار اساسی برای حل همیشگی این اختلافات چیست؟ گفت: راهکار صداقت است. یک رنگی، موج سواری نکردن و استفاده درست از ابزار. این مسائل همه به سناریونویسان بر می‌گردد نه به کی‌روش . من از ابتدا هم وارد این مسائل نشده و نخواهم شد، اما من را ناگزیر به دفاع می‌کنند چون که عده ای دوست دارند که اسدی هم در این دعوا باشد، در حالی که این مسائل ارتباطی به من ندارد و من به عنوان دبیر کل فدراسیون فو‌تبا‌ل تنها روند اداری آنها را پیگیری کرده‌ام. وقتی فردی مثل حسنی‌خو حرفی را می‌زند و همه هم او را به جهت شخصیت و کاراکتر مدیریتش دوست دارند چرا باید تمام این مسائل به نام کس دیگری مطرح شود؟ این سناریو پشت سناریو است. بار دیگر می گویم که با کسی مشکلی نداشته و ندارم حتی با کی‌روش، اما نمی‌خواهم من را ساده لوح بدانند.

وی تاکید کرد: من به عنوان دبیر کل شرح وظایفی دارم. شاید از نظر برخی این شرح وظایف دخالت تعریف شود، ولی من در کار کسی دخالتی نکرده‌ام. امور تیم ‌ملی در همه رده‌ها به لحاظ اجرایی با دبیر کل است و من هم در راستای وظایفم نقشم را ایفا می‌کنم.

شهرآورد 81 کارگاه فرهنگی بود

اسدی همچنین با اشاره به برگزاری شهرآورد پایتخت و تمجید از عملکرد دو تیم، گفت: بازی بسیار زیبا و تاثیرگذاری را شاهد بودیم. نقش مسائل فرهنگی در این دیدار بسیار پر رنگ بود، استقلال و پر‌سپولیس بازی زیبا، جذاب و تماشایی را به نمایش گذاشتند. تعجب آورترین داربی به لحاظ کاراکترهای فرهنگی و فنی رقم خورد. این بازی شایسته تقدیر بود و باید از هر دو تیم برای ارائه چنین بازی تماشاگر پسندی تشکر کرد.

وی افزود: حرکت شایسته فرهنگی که در دقیقه 24 بازی رخ داد قابل توجه است. باید از این رفتارها برای فو‌تبا‌ل ایران الگو گرفت. بازیکنان پر‌سپولیس و استقلال خوب ظاهر شدند و انصافا بازیکنان تاثیرگذاری در زمین حضور داشتند که نمی‌توان از نقش آنها چشم پوشی کرد. من چون خودم هافبک و فوروارد بودم بازی هجومی را بیشتر می‌پسندم. این که این دو تیم بعد از مدت‌ها چنین بازی تهاجمی را به نمایش گذاشتند قابل تقدیر است.

از رحمتی باید برای همه عرصه‌ها استفاده کرد