علت استارت نخوردن ماشین صبح زود و در روزهای سرد چیست؟ اگر ماشین استارت نخورد چه کنیم؟ چگونه تشخیص دهیم ایراد از کجاست؟ علت استارت نخوردن خودرو های دوگانه سوز و اتومات چیست؟ پاسخ این سوالات را در پارس نیوز مشاهده کنید.

اگر ماشین استارت نخورد چه کنیم؟

نحوه استارت زدن ماشین - علت استارت نخوردن ماشین

برای همه ما ممکن است پیش آید که بعد از سوار ماشین شدن و متوجه شویم که ماشین استارت نمیخورد و یا استارت زدن خودرو را روشن نمیکند، “چرا ماشین استارت نمیخورد؟” اولین سوالی که به ذهن می آید. در این شرایط مشکل به دلیل خرابی قطعه و یا خرابی سیستم برقی ماشین رخ داده است.

قبل از هر چیز باید دقت داشته باشید که به هیچ عنوان استارت خودرو را چند بار پشت سر هم نزنید، چرا که ممکن است این کار منجربه خالی شدن باتری ماشین شما شود. در قدم اول باید خوردو به دقت بررسی عیب یابی شود، در صورتی که مشکل از قطعه ای باشد که به درستی کار نمیکند، در برخی مواقع میتوان به راحتی مشکل را برطرف کرد. اما اگر مشکل از خرابی قطعه و یا مشکل برقی نشأت گیرد و نیاز به تعویض قطعه داشته باشید، باید خودرو خود را به متخصص نشان دهید.

عوامل استارت نخوردن ماشین

باطری، استارت، دینام و سوئیچ چهار علت استارت نخوردن ماشین هستند که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

زمانی که خودرو استارت نمی‌خورد، اولین چیزی که در خودرو به ذهن راننده می‌رسد باطری است. باطری‌ جزء قطعات مصرفی خودرو است و مثل خیلی دیگر از قطعات تاریخ مصرف دارد. معمولاً طول عمر باطری دو سال است. البته موارد متعددی ازجمله نحوه عملکرد دینام در طول عمر باطری تأثیرگذار هستند.

دقت کنید درصورتی‌که باطری خراب باشد خودرو روشن نمی‌شود. اما به‌هیچ‌عنوان خودسرانه اقدام به تعویض باطری نکنید. ابتدا به تعمیرگاه مراجعه کنید تا تعمیرکار عیب موردنظر را بررسی کند و اگر از باطری بود، سپس آن را عوض کنید.

باتری ماشین - علت استارت نخوردن ماشین

 • استارت

استارت یکی از قطعات به‌کاررفته و مهم‌ترین قطعه در خودرو برای روشن شدن ماشین است. استارت از اجزای مختلفی تشکیل‌شده است که با هماهنگی یکدیگر، دنده فلایویل (FlyWheel) خودرو را درگیر کرده و آوانس جرقه را از طریق سنسور میل‌لنگ به کامپیوتر گزارش می‌دهد. زغال استارت، اتوماتیک، آرمیچر، چرخ‌دنده، دوشاخه، بوش و یک پوسته بیرونی اجزای تشکیل‌دهنده استارت هستند.

زمانی که راننده اقدام به استارت زدن می‌کند، برق از طریق باطری به سر استارت می‌رسد. زغال برق را به آرمیچر رسانده، آرمیچر چرخ‌دنده را می‌چرخاند و خودرو روشن می‌شود. اگر استارت شما خراب باشد، این فرآیند برق‌رسانی مختل می‌شود. بنابراین همین مشکل علت استارت نخوردن ماشین شما است.

 • دینام

شاید برای شما این سؤال به‌‌وجود بیاید که دینام خودرو چه ارتباطی با استارت خوردن ماشین دارد؟ دینام عملیات شارژ باطری را انجام می‌دهد. اگر دینام باطری را شارژ نکند یا اختلالی در روند شارژ آن پیش بیاید، باطری دشارژ یا به‌اصطلاح خالی می‌شود. خالی شدن باطری علت استارت نخوردن ماشین است و از قضا یکی از رایج‌ترین دلایل این مورد به حساب می‌رود.

اجزاء دینام را زغال، آفتامات، آرمیچر، بالشتک، دیود، بلبرینگ و پوسته تشکیل می‌دهند. این اجزاء کنار یکدیگر عملیات شارژ باطری را انجام می‌دهند. اگر یکی از این قطعات به‌خوبی عمل نکند در شارژ شدن باطری اختلال ایجاد می‌شود.

 • سوئیچ علت استارت نخوردن ماشین

برای استارت زدن نیاز به سوئیچ است. مجموعه سوئیچ از یک مغزی سوئیچ و چند رشته سیم‌ تشکیل شده‌است. مغزی سوئیچ سه حالت بسته یا خاموش، سوئیچ باز و استارت زدن را شامل می‌شود. عملکرد سوئیچ در حالت بسته مشخص است و هیچ عمل خاصی صورت نمی‌گیرد.

در حالت سوئیچ باز برق به پشت صفحه کیلومتر و برخی از قطعات و اجزا موتور می‌رسد. آخرین مرحله استارت زدن است که مثبت ۱۲ ولت از سوئیچ، تنها به اتوماتیک استارت می‌رسد و خودرو استارت می‌خورد. اگر سوئیچ، مغزی سوئیچ یا سیم‌کشی ایراد داشته باشد خودرو روشن نمی‌شود.

علت استارت نخوردن ماشین - علت استارت نخوردن ماشین

تشخیص علت استارت نخوردن ماشین

همان‌طور که گفته شد، چهار عامل اصلی استارت نخوردن خودرو باطری، استارت، دینام و سوئیچ هستند. این قطعات مکمل یکدیگر بوده و در صورت خرابی یکی از آن‌ها به سایر قطعات آسیب می‌رسد.

اما شاید تشخیص مشکل و فهمیدن اینکه علت استارت نخوردن ماشین به‌خاطر کدام یک از این قطعات است کار چالش‌برانگیزی به‌نظر برسد. به همین خاطر ما در ادامه نکات مهمی را در این مورد برای شما بازگو می‌کنیم که با مطالعه آن‌ها اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب خواهید کرد.

اگر بعد از باز کردن سوئیچ هیچ علامتی مشاهده نمی‌شود

اگر سوئیچ خودرو را باز کردید و هیچ علائمی پشت صفحه کیلومتر نبود، قبل از هر چیز فیوزها را چک کنید. اگر از سالم بودن فیوزها مطمئن شدید به سراغ سوئیچ و مغزی سوئیچ بروید. سیم‌کشی سوئیچ و سوکت‌ها را بررسی کنید. در شرایط سالم بودن مسیر سیم‌کشی و مغزی سوئیچ، تنها گزینه باطری باقی می‌ماند. آخرین کاری که در این مرحله باید انجام شود تست باطری است.

به‌احتمال فراوان در این حالت مدار باطری قطع‌شده است. اگر برای تست باطری به هیچ ابزاری دسترسی ندارید، با یک ‌تکه سیم می‌توانید قطب‌های باطری را به‌صورت لحظه‌ای به یکدیگر متصل کنید. یکی از قطب‌ها باید جرقه قوی داشته باشد، در غیر این‌ صورت باطری خراب بوده و باید تعویض گردد.

اگر سوئیچ برق متصل باشد اما ماشین استارت نخورد

اگر در شرایط سوئیچ باز، برق پشت صفحه کیلومتر باشد و هنگام استارت زدن برق قطع شود و خودرو استارت نخورد این یعنی به احتمال خیلی زیاد باطری ضعیف شده است. در این ‌صورت باطری باید شارژ شده و یا در صورت نیاز تعویض گردد.

اما اگر صرفاً باتری خودروی شما ضعیف شده باشد یا به اصطلاح خوابیده باشد، معمولاً در چنین شرایطی با هل دادن یا باطری به باطری کردن با یک خودروی دیگر، می‌توانید ماشینتان را روشن کنید. در نظر داشته باشید که حتی‌الامکان خودروهای خانواده ایران‌خودرو را هل ندهید.

این خودروها دارای تسمه تایم بوده و در صورت پاره شدن تسمه تایم به موتور خودرو آسیب می‌رسد که هزینه زیادی را در برمی‌گیرد. بعد از روشن کردن ماشین، حداقل باید یک ساعت ماشین روشن باشد تا دینام با شارژ کردن، باطری را شارژ کند.

استارت زدن - علت استارت نخوردن ماشین

اگر بعد از استارت زدن هیچ اتفاقی نیفتاده و خودرو روشن نمی‌شود

اگر بعد از استارت زدن هیچ اتفاقی نمی‌افتد و خودرو استارت نمی‌خورد، برای پیدا کردن علت استارت نخوردن ماشین باید ابتدا به سراغ مغزی سوئیچ، سپس مسیر سیم‌کشی سوئیچ تا استارت بروید و درنهایت خود استارت را بررسی کنید. اگر سوئیچ و سیم‌کشی سالم بود، زغال استارت تمام‌شده یا آرمیچر سوخته است. در این شرایط نیز می‌توانید به کمک هل دادن اقدام به روشن کردن ماشین کنید.

اگر خودرو با تأخیر استارت بخورد و دیرتر از حد معمول روشن شود

در بسیاری از موارد، زمانی که خودرو ضعیف استارت می‌خورد و دیر روشن می‌شود، عموم مردم فکر می‌کنند که باطری معیوب شده و اقدام به تعویض باطری می‌کنند اما بازهم مشکل برطرف نمی‌شود. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در چنین حالتی پیش می‌آید ایجاد خرابی در قسمت بوش استارت است. در همچین حالتی باید استارت خودرو تعمیر شده و بوش‌های آن تعویض گردد.

اگر در حین استارت زدن صدای غیرمعمولی شنیده شود

هنگام استارت زدن اگر صدای تق‌تق شنیدید مستقیماً سراغ استارت بروید. چراکه در چنین مواردی اغلب اتوماتیک استارت ضعیف یا خراب‌شده است. برای تست کردن ضعیف بودن اتوماتیک ‌می‌توانید از یک تکه سیم استفاده کنید. یک سر سیم را به قطب مثبت باطری و سر دیگر سیم را به سوکت اتوماتیک وصل کنید. اگر استارت به‌خوبی عمل کند و خودرو روشن شود یعنی اتوماتیک ضعیف شده است.

اگر مشکل خیلی جدی نباشد، این مورد با نصب یک رله برای اتوماتیک استارت برطرف می‌شود. رله قطعه‌ای ساده است که برق اتوماتیک را تقویت کرده و به نوعی ضعف و اختلال عملکرد آن را از این طریق پوشش می‌دهد. توجه داشته باشید که اگر با استفاده از سیم هم استارت عمل نکند، باید اتوماتیک تعویض گردد تا ایراد رفع شود.

اگر هنگام استارت زدن صدای قیژ به گوش برسد

استارت نخوردن خودرو می‌تواند از خراب شدن چرخ‌دنده‌ استارت باشد. آسان‌ترین مشکلی که راننده به آن پی می‌برد خرابی چرخ‌دنده است. هنگام استارت زدن اگر صدای قیژ به گوش برسد چرخ‌دنده‌ استارت‌تان خراب شده است، که معمولاً برای همه به‌راحتی قابل‌تشخیص است. شکسته شدن دوشاخه نیز مشکلی مشابه خراب شدن چرخ‌دنده به وجود می‌آورد. بنابراین در هنگام تعمیر حتماً باید به دوشاخه نیز توجه شود تا در صورت شکسته شدن تعویض شود.

تعویض باتری ماشین - علت استارت نخوردن ماشین

اگر خودرو مدتی بعد از روشن شدن ناگهان خاموش می‌شود

همان‌طور که اشاره شد، دینام باطری را شارژ می‌کند. اگر دینام خراب باشد و باطری را شارژ نکند، باطری دشارژ می‌شود. معمولاً خودرویی که دینام آن معیوب باشد نهایتاً تا یک ساعت روشن می‌ماند. اگر خودرو را خاموش کنید، به دلیل خالی شدن شارژ باطری خودرو مجدداً روشن نمی‌شود. برای رفع این مشکل ابتدا دینام را تعمیر کنید سپس باطری را شارژ کنید.

علت استارت نخوردن ماشین

تمام شدن سوخت خودرو

در برخی موارد استارت خودرو به دلیل نداشتن سوخت کافی فعال نشده و ماشین روشن نمی شود. در این موارد نیازی به بررسی قطعات داخلی نیست و کافی است باک ماشین را  از بنزین پر کنید.

قفل شدن موتور خودرو علت استارت نخوردن ماشین

در صورت عدم اشکال در باتری، سوئیچ، استارت و سیم کشی برق خودرو، ممکن است استارت نخوردن خودرو به علت قفل شدن موتور خودرو باشد. قفل شدن موتور به علت شکستن یاتاقان ها، چسبیدن یاتاقان ها و یاتاقان های شاطون ها، جمع شدن آب سر پیستون ها و محفظه احتراق، سوختن واشر سر سیلندر، شکستن استارت و قرار گرفتن قطعات شکسته بین دنده فلایول رخ می دهد.

خرابی باطری خودرو علت استارت نخوردن ماشین

باطری خراب، یکی از دلایل رایج قفل شدن استارت خودرو است. باتری چیزی است که خودرو برای تامین برق کل خودرو و اجزای الکتریکی مانند چراغ ‌ها، رادیو و غیره استفاده می‌کند. در حالی که خودرو در حال کار است، دینام باتری را شارژ می کند. اگر باتری به اندازه کافی شارژ نشود، نمی توانید ماشین را روشن کنید یا از هیچ قطعه الکتریکی استفاده کنید.

اگر باتری شما هنوز عمر کمی دارد، ممکن است متوجه شوید که استارت به کندی می چرخد. گاهی اوقات، کابل های خورده نیز می تواند منجر به جریان نا مناسب برق شود. با این حال، دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است باتری خراب شده و اصطلاحا تمام شود. شاید در جایی یک سیم شل وجود داشته باشد، چراغ های جلو برای یک مدت طولانی روشن مانده است یا میزان رسانایی به دلیل تبخیر آب قطعات ضعیف است. در چنین حالتی، می توانید کمی اتصالات را تمیز کنید، یا اگر کمکی نکرد، باید باتری خود را تعویض کنید.

مشکلات مربوط به سوئیچ خودرو

یکی از دلایل دیگر مربوط به سوئیچ می باشد. سوئیچ که ابزار کلیدی روشن شدن خودرو می باشد از یک مغزی و تعدادی رشته سیم تشکیل شده است. وظیفه سوئیچ تامین و انتقال برق از باتری به سمت قطعات داخلی خودرو می باشد. برای تشخیص سوئیچ معیوب کافی است سوئیچ را در حالت باز قرار دهید. در صورتی که چراغ های هشدار دهنده روشن نشوند، سوئیچ معیوب است.

راه حل رفع مشکل استفاده از سوئیچ زاپاس و تعمیر سوئیچ فعلی توسط تعمیرکار می باشد.

معیوب بودن استارت خودرو علت استارت نخوردن ماشین

قطعه استارت مهم ترین قطعه به کار رفته در خودرو برای روشن شدن خودرو می باشد که از اجزای مختلفی مانند زغال استارت، آرمیچر، چرخ دنده، بوش و دو شاخه تشکیل شده است. از نشانه های خرابی استارت می توان به دیر روشن شدن خودرو و شنیدن صدای تق تق اشاره کرد.

هنگام استارت زدن راننده برق از طریق باتری به استارت منتقل شده و به آرمیچر می رسد. پس از چرخش چرخ دنده خودرو روشن شده و عملیات برق رسانی به طور کامل انجام می شود. در صورت معیوب بودن استارت به دلیل خوردگی و آسیب دیدگی قطعات داخلی استارت، عملیات انتقال برق و استارت زدن خودرو با مشکل مواجه می شود. در این حالت باید استارت خودرو توسط تعمیرکار با تجربه توسط تستر های مخصوص عیب یابی شده و در نهایت اقدام به تعویض آن نمود.

باتری به باتری کردن - علت استارت نخوردن ماشین

سوختن فیوز های خودرو

سوختن هر یک از فیوز ها مانند فیوز استارت منجر به عدم استارت خودرو و روشن نشدن آن می شود. تعویض و قرار دادن یک نمونه فیلتر سالم می تواند راه حل رفع این مشکل باشد.

خرابی دینام خودرو علت استارت نخوردن ماشین

دینام خراب ممکن است به این معنی باشد که باتری شما شارژ نمی شود. اگر احساس می کنید که دینام مشکل دارد، با جستجوی تسمه که خراب شده یا فرسوده شده است، شروع کنید. اگر تسمه پاره شود یا دینام از کار بیفتد، یک فلاش نور هشدار دریافت خواهید کرد. با این حال، ممکن است در صورت نقص در خروجی سیستم، این هشدار را دریافت نکنید. فقط ببینید صفحه ابزار تقریباً 14 ولت را نشان می دهد یا خیر. تعداد بسیار کمی از وسایل نقلیه مدرن دارای سنج دینام هستند، بنابراین ممکن است به یک تکنسین یا مکانیک برای بررسی موارد نیاز داشته باشید.

علائم هشداردهنده دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد باتری شما شارژ نمی شود و دینام خراب شما موجب خوب استارت نخوردن ماشین شده است، مانند استارت ضعیف با میل لنگ یا چراغ های جلو که کم نور شده اند.

گرفتگی فیلتر هوا

فیلتر آلودگی هوا یکی از قطعات مهم در عملکرد صحیح خودرو بوده که از ورود هر گونه آلودگی و گرد و غبار به داخل خودرو جلوگیری می کند. گرفتگی فیلتر هوا موجب جمع شدن گرد و غبار در فیلتر شده و از جریان یافتن هوا در خودرو جلوگیری می شود. به منظور احتراق سوخت و استارت خوردن خودرو باید گاز در معرض هوا قرار گیرد. در صورت مسدود شدن مسیر عبور هوا، استارت خودرو به درستی کار نکرده و خودرو روشن نمی شود.

به منظور جلوگیری از وقوع این مشکل باید به نعویض فیلتر هوا پس از پیمایش هر 5 هزار کیلومتر پرداخت. در صورتی که عامل قفل شدن استارت ماشین، مسدود بودن مسیر فیلتر هوا بود شما می توانید با تعویض فیلتر هوا به راحتی مشکل را رفع نمود.

معیوب بودن شمع ها علت استارت نخوردن ماشین

شمع ها یکی از قطعات اساسی در سیستم احتراق خودرو می باشد که از یک طرف به محفظه احتراق و از طرف دیگر به سیم متصل هستند. پس از بخار شدن بنزین و ایجاد جرقه در سر شمع، برق از طریق سیم به باتری خودرو منتقل شده و باعث استارت خوردن ماشین می شود. در صورت معیوب بودن شمع ها، فرسودگی و داشتن رسوب آن ها، عمل احتراق به طور صحیح رخ نداده و ماشین استارت نخواهد خورد.

در صورت معیوب شدن شمع ها، می توان با تعویض آن ها مشکل را برطرف نمود.

قفل بودن فرمان ماشین

یکی از علت های دیگر مربوط به گیر کردن فرمان و قفل شدن آن می باشد. در این وضعیت فرمان هیدرولیکی خودرو سفت شده و عدم حرکت آن منجر به روشن نشدن ماشین می شود. در این حالت از وارد کردن فشار زیاد به فرمان اتومبیل بپرهیزد و پس از قرار دادن سوئیچ در حالت باز از حرکت پهلو به پهلو برای باز شدن قفل فرمان استفاده کنید. در صورتی که سوئیچ خودرو فرسوده شده باشد و با زبانه های قفل به درستی درگیر نشود ممکن است فرمان قفل شده و به همین دلیل لازم است از سوئیچ یدکی آن استفاده شود.

ایراد در سیم کشی خودرو علت استارت نخوردن ماشین

به منظور انتقال برق به بخش های مختلف خودرو از سیم و کابل های مخصوص استفاده می شود. در صورت فرسوده شدن سیم ها و ایراد در سیستم سیم کشی برق خودرو، قطعه مربوطه به درستی کار نکرده و باعث اختلال در استارت و روشن نشدن اتومبیل می شود. به دلیل حساسیت بالای سیم کشی برق خودرو، باید سیم کشی برق توسط برق کار متخصص و با تجربه خودرو مورد بررسی قرار گرفته و تعمیر شود.

علت استارت نخوردن ماشین اتومات - علت استارت نخوردن ماشین

مسدود بودن فیلتر سوخت

فیلتر سوخت یکی از اجزای سیستم سوخت رسانی به خودرو می باشد. فیلتر سوخت وظیفه منتقل کردن سوخت سالم و تمیز از باک بنزین به انژکتور های سوخت خودرو را بر عهده دارد. گرفتگی فیلتر سوخت و مسدود شدن مسیر انتقال سوخت باعث مشکل در استارت ماشین و در نتیجه میزان مصرف سوخت هم افزایش پیدا می کند. به منظور جلوگیری از این مشکل، باید پس از پیمودن 20 هزار کیلومتر، فیلتر سوخت را عوض کرد.

آسیب دیدگی تسمه تایم

تسمه تایم یکی از قطعات اصلی در خودرو بوده که با چرخاندن میل بادامک و میل لنگ در زمان مناسب، باعث استارت خودرو و به حرکت در آوردن آن می شود. تسمه تایم از جنس پلاستیک بوده و متناسب با کارکرد اتومبیل نیاز به تعویض دارد. به طور معمول پس از 4 یا 5 سال استفاده مداوم از خودرو، تسمه تایم باید تعویض گردد.

در صورتی که خودرو در مسیر های طولانی و سخت مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است عمر تسمه تایم کوتاه تر بوده و به منظور جلوگیری از خرابی تسمه تایم و بروز مشکلات جدی در استارت خوردن خودرو لازم است زودتر به تعویض تسمه تایم پرداخت. در صورت خرابی تسمه تایم و استارت نخوردن ماشین، لازم است تسمه تایم را با یک نمونه جدید و با کیفیت تعویض کرد.

شکستگی دلکو علت استارت نخوردن ماشین

دلکو همان درپوش سیستم توزیع کننده برق در خودرو می باشد که ولتاژ را از سمت سیم پیچ احتراق موتور به شمع ها فرستاده و نقش اصلی در استارت زدن دارد. در صورت شکستگی یا ترک خوردن دلکو یا نفوذ آب و رطوبت به زیر آن، برق رسانی خودرو با مشکل روبرو شده و اتومبیل استارت نخواهد خورد. به منظور مشکل ایجاد شده ناشی از آسیب دیدن دلکو کافی است به تعویض و جایگزین نمودن دلکو با یک نمونه جدید پرداخت. قبل از جایگذاری دلکو جدید بهتر است اآن را با یک پارچه تمیز و خشک نمایید.

ایراد در سیستم ضد سرقت و امنیتی خودرو

یکی دیگر از علت های استارت نخوردن خودرو مربوط به ایراد در سیستم ضد سرقت و امنیتی خودرو می باشد. از سیستم های امنیتی برای جلوگیری از وقوع سرقت استفاده می شود. معیوب شدن مدار اتصال سوئیچ در سیستم های ضد سرقت باعث از کار افتادن مدار و در نتیجه استارت نخوردن ماشین می شود.

فشرده نشدن کامل کلاچ

اگر در حال رانندگی با دنده دستی هستید، ممکن است ماشین روشن نشود. زیرا کلاچ را به اندازه کافی فشار نمی دهید. به صندلی راننده برگردید و زمانی که می خواهید موتور را روشن کنید کمی فشار بیشتری به آن وارد کنید.

عدم چرخش سوئیچ

یک نوع مکانیزم ضد سرقت ممکن است مسئول عدم چرخش سوئیچ باشد. اگر چرخ شما در حالت قفل گیر کرده باشد، ماشین شما روشن نمی شود. در حالی که کلید را می ‌چرخانید، کمی آن را به هر جهت تکان دهید تا احتراق خود را شروع کنید.

روشن نشدن ماشین - علت استارت نخوردن ماشین

کثیف بودن پایانه های باتری

اگر در اطراف پایانه های باتری خود مقداری رنگ سفید متمایل به سبز مشاهده کردید، ممکن است اتصال ضعیف باشد. گیره ها را با دقت باز کنید و پایه ها را با ابزار مناسب مانند برس های مخصوص تمیز کنید. اگر آن را در دسترس ندارید، سعی کنید روی هر پایانه ضربه بزنید تا مقداری از اسلحه شل شود تا دوباره به راه بیفتید.آب گرفتگی موتور

خودروهای مدرن نیازی به پمپاژ بنزین در هنگام استارت ندارند و موجب آب گرفتگی موتور شود. به گفته کارشناسان، شمع های مرطوب قادر به ایجاد جرقه لازم برای روشن کردن خودروی شما نیستند. آن ها توصیه می کنند که پدال را روی زمین نگه دارید و موتور را تا زمانی که روشن شود، بچرخانید.

خرابی پمپ سوخت علت استارت نخوردن ماشین

حتی اگر چیزی برای جلوگیری از حرکت سوخت به سمت محفظه احتراق وجود نداشته باشد، پمپ سوخت خراب می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد خودرو شما تأثیر بگذارد و موجب خوب استارت نخوردن ماشین شود. در مدل ‌های قبلی خودرو، کاربراتور زیر باک قرار داشت و برای تغذیه سوخت از نیروی جاذبه استفاده می ‌شد. با این مدل ‌ها، حتی اگر خودرو ها قادر به عبور از تپه‌ های شیب‌ دار نبودند، پمپ سوخت خراب دلیلی برای نگرانی نبود.

برای بررسی این که آیا پمپ سوخت شما خوب کار می کند، ماشین را روشن کرده و بررسی کنید که آیا صدای پمپ باک را می شنوید یا نه. در غیر این صورت، این بدان معناست که پمپ سوخت شما کار نمی کند و از این رو، خودروی شما سوختی برای استفاده ندارد. برای حل مشکل در اسرع وقت به تعمیر کار خودرو مراجعه کرده و آن را با نمونه جدید و با کیفیتی تعویض کنید.

سوئیچ احتراق معیوب علت استارت نخوردن ماشین

اگر می ‌دانید باتری شما به درستی کار می ‌کند، اما خودروی شما در چند تلاش اول استارت نمی خورد، ممکن است با سوئیچ احتراق مشکل داشته باشید. می ‌توانید با روشن کردن چراغ‌ های جلو، مشکل خود را عیب یابی کنید. این به این دلیل است که باتری ماشین شما چراغ‌ های جلو و داشبورد شما را کنترل می ‌کند و اگر موتور شما روشن نمی‌ شود، احتمالاً یک سوئیچ احتراق معیوب مقصر است.

تشخیص علت استارت نخوردن موتور ماشین

 • اگر می خواهید بفهمید که باتری ماشینتان سالم است از ولت متر استفاده کنید و اگر به این وسیله دسترسی نداشتید چراغ جلو ماشین را روشن کرده و نور بالا بزنید. در صورت سالم بودن باتری نور چراغ ها عادی است.
 • اگر فکر می کنید علت استارت نخوردن خودرو قطع شدن سیم کشی استارت است ، لحظه چرخاندن سوئیچ ، چراغ های پشت آمپر روشن می شوند و صدایی هرچند خفیف می شنوید، این فکرتان منتفی است.
 • اگر علت استارت نخوردن، خرابی موتور استارتر یا سیم کشی استارتر باشد چراغ های پشت آمپر یک لحظه خاموش می شوند و صدای" تق" می شنوید.
 • اگر مشکل از استارتر یا اتصالات پشت استارتر باشد هنگام استارت، چراغ های آمپر خاموش یا ضعیف نمی شوند، و فقط صدای تق شنیده می شود .
 • در بیشتر موارد علت استارت نخوردن،خرابی باتری است که با تعویض باتری ماشین این مشکل حل می گردد .
 • اگر باتری، استارتر و سیم کشی ماشین همگی سالم بودند ، احتمالا موتور ماشین قفل کرده است . اگر می خواهید بدانیدعلت استارت نخوردن ماشین موتور ماشین قفل کرده است ، دنده را در وضعیت 5 قرار دهید و آن را هل دهید، اگر ماشین حرکت کرد، یعنی موتور قفل نیست، ولی اگر حرکت نکرد، موتور شما قفل شده است . این روش برای گیربکس دنده ای کاربرد دارد نه اتومات .
 • گیربکس های اتوماتیک به گونه ای هستند که وقتی دسته دنده (Lever) در وضعیت R ، یا D باشد، موتور استارت نمی خورد. در صورت خراب شدن سلکتور گیربکس اتوماتیک، پیام وضعیت گیربکس به درستی به ECU ارسال نمی شود و خودرو استارت نمی خورد .

سوییچ - علت استارت نخوردن ماشین

استارت نخوردن خودروهای دو گانه

خودروهای دوگانه دو حالت مختلف دارند، یا دارای موتورهای پایه گازسوز می‌باشند که در آن صورت به صورت فابریک و در کارخانه دوگانه سوز شده اند و یا خودروهای معمولی و بنزینی بوده اند که به صورت دستی دوگانه سوز شده شده اند.

مشکل روشن نشدن ماشین روی گاز بیشتر در زمانی که موتور خودرو به صورت دستی گازسوز شده باشد دیده میشود. در این حالت، غالبا زمانی که نوع سوخت را از روی گاز به بنزین تغییر دهید موتور استارت خورده و روشن می‌شود. اما روشن نشدن ماشین روی گاز LGP یا CNG است که میتواند دردسر ساز شود.

معمولا اگر موتور ماشین شما روی گاز استارت نخورد، در هنگام عبور از سربالایی ها و مواردی که پشت ترافیک هستید هم با سوخت CNG یا LGP موتور بد کار کرده و به اصطلاح کم آورده و قدرت ندارد. توجه داشته باشید خودرو هایی که دوگانه سوز شده‌اند فارغ از نوع سوخت آنها چه CNG و چه LGP، معمولا مشکل استارت نخوردن موتور بروی سوخت گاز آنها ناشی از خرابی قطعات یکسانی است.

به طور کلی، علت روشن نشدن ماشین روی گاز معمولا ناشی از خرابی قطعاتی عبارت از:

 • کلاه توزیع سوخت
 • پمپ سوخت
 • گرفتگی فیلتر سوخت
 • اتصالات سیم پیچ
 • خرابی خود استارت
 • کیفیت پایین سوخت LGP یا CNG

از این میتوان نتیجه گرفت که مشکل استارت نخوردن خودرو دوگانه سوز، نه تنها در استارت نخوردن ماشین شما دخیل است، بلکه در نحوه حرکت و عملکرد موتور نیز تاثیر گذار است. در این شرایط بهتر است سیستم های سوخت رسانی را به یک متخصص نشان دهید.

استارت نخوردن خودرو های دنده اتوماتیک

مشکل استارت نخوردن خودرو های دنده اتوماتیک نیز مانند سایر خودرو ها بوده و معمولا مشکلات مشابهی را دارند. اما در خودرو های اتوماتیک یک حالت دیگر نیز ممکن است رخ دهد، آن هم خرابی سلکتور گیربکس است که ممکن است مانع استارت خوردن ماشین شما شود. این در شرایطی است که موتور خودرو قفل شده و مانعی برای چرخش فلایویل وجود دارد.

علت استارت نخوردن ماشین هنگام گرم بودن

ممکن است برای شما نیز اتفاق بیوفتد که ماشین با موتور گرم استارت نخورده و روشن نشود. استارت نخوردن ماشن هنگام گرم بودن موتور قالبا نشان دهدنده وجود مشکلی در قطعه استارت خودرو است! حالت هایی مثل بد و طولانی استارت خوردن ماشین گرم یا استارت نخوردن و روشن نشدن خودرو هنگام گرم بودن موتور نشانه های این مشکل است؛ این حالت زمانی اطلاق می‌شود که خودرو به عبارتی در حال کار کردن بوده و پس از خاموش شدن برای مدتی کوتاه، در شرایطی که هنوز ماشین داغ بوده و موتور گرمای خود را از دست نداده مجدد اقدام به استارت زدن می کنید و برای روشن شدن ماشین باید زیاد استارت خودرو را نگه داشته و یا چند بار پشت هم استارت بزنید.

از طرفی گاها نیز ممکن است علت بد استارت خوردن ماشین گرم، ناشی از وجود مشکل در سیستم سوخت رسانی یا سیستم احتراق مثل سوزن های انژکتور، پمپ بنزین، کثیف شدن استپر موتور، فشار شکن بنزین، صافی بنزین و… باشد.

اگر از سلامت استارت ماشین خود اطمینان دارید، رایج ترین مشکل که موجب استارت نخوردن موتور گرم ماشین میشود گرفتگی و کثیفی صافی بنزین و در مرحله بعدی ضعیف شدن پمپ بنزین ماشین است. در این شرایط اکیدا پیشنهاد میشود به صلاحدید مکانیک اقدام به تعویض این قطعات کنید.

اما اگر مشکل از این دو نباشد شاید بتوانید با روش زیر بصورت موقتی خودرو خود را راحت تر روشن کنید. برای این کار پیش از استارت زدن خودرو دو یا سه بار سوئیچ را باز و بسته کنید، هر بار هم اجازه دهید صدای پمپ بنزین قطع شود و سپس یک بار کاملا استارت بزنید.

اما گفتنی است بنابر تجربه بسیاری از افرادی که چنین مشکلاتی داشته اند مواردی وجود داشته که بعضا با تعویض تمام این قطعات، باز هم مشکل حل نشده و خودرو هنگام گرم بودن استارت نمی خورده است. در این شرایط پیشنهاد میشود ابتدا ECU را بررسی کنید، تا اگر خطا یا مشکلی مانع استارت خوردن میشود رفع گردد.

بهترین مارک باتری ماشین - علت استارت نخوردن ماشین

علت روشن نشدن چراغ چک و استارت نخوردن

یکی از شایع ترین حالت هایی که خرابی استارت خودرو را به راننده گوشزد می‌کند، روشن نشدن چراغ چک قبل از استارت ماشین است. علت روشن نشدن چراغ چک قبل از استارت میتواند به موارد بسیار زیادی مرتبط باشد اما رایج ترین آن مشکل برقی در سیستم خودرو است. در این شرایط، وقتی پشت آمپر روشن بوده اما چراغ چک خاموش است حتی با استارت زدن نیز خودرو روشن نمیشود و شما باید ماشین خود را به پیش مکانیک برای رفع مشکل ببرید.

به این نکته توجه داشته باشید که اکثر خودرو ها در حالت آماده به استارت وقتی که برق پشت آمپر خودرو روشن میشود، چراغ چک آنها باید روشن شده و بعد از استارت خوردن خاموش شود. روشن شدن چراغ چک قبل از استارت نشان دهنده این است که سیستم خودرو موارد مختلفی را بررسی کرده و موتور را آماده روشن شدن کرده است. لذا روشن شدن چراغ چک و استارت نخوردن نشان دهنده خرابی در بخش های مرتبط به چراغ چک ماشین نیست.

اگر چراغ چک ماشین بعد از استارت نیز روشن ماند، نشان دهنده این است که ایرادی در بخش باتری، سوخت رسانی، و یا اجزای داخلی موتوری وجود دارد که باید مرتفع شود. در این مورد عیب یابی دقیق و رفع مشکل باید توسط متخصص انجام شود. در مقاله علت روشن شدن چراغ چک ماشین به صورت دقیق تر به عللی که موجب به روشن ماندن این چراغ در پشت آمپر میشود پرداخته ایم.

چگونه عمر مفید استارت ماشین را افزایش دهیم؟

پاسخ به این سوال ساده است! شما به بررسی متوالی و مرتب قطعات مرتبط با استارت خودرو و اطمینان از عملکرد سالم سیستم های وابسته به آن از جمله بررسی هر ساله باتری در هر پاییز می‌تواند، فشار پمپ بنزین، تعویض منظم فیلتر ها بخصوص صافی بنزین و … در این امر مثمر ثمر باشد. به مرور زمان با مستهلک شدن استارت نیز میتوان با تعویض برخی قطعات آن مثل ذغال استارت از ازکار افتادگی این قطعه جلوگیری کرد.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که معمولا به دلیل حواس پرتی رخ میدهد و عمر استارت خودرو را بسیار کاهش خواهد داد، استارت زدن خودرو در زمان روشن بودن آن است. این کار باعث میشود تا استارت ماشین شما عمر کمتری داشته و زودتر خراب شود.