گام اول در رفع بوی نامطبوع آب شناسایی منشاء ایجاد بو است. البته طعم و بوی بد آب معمولاً برای سلامتی خطرناک نیست. اما برای بهبود کیفیت آب آشامیدنی و احساس خوب از نوشیدن آن لازم است مشکل بوی بد حل شود.


به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو، دسترسی به آب آشامیدنی سالم در بسیاری از شهر‌های دنیا وجود دارد، اما در حین انتقال آب و درون لوله‌ها ممکن است در این آب آلودگی‌هایی ایجاد شود. برای هر یک از آلودگی‌ها حد مجازی وجود دارد که مقدار آن‌ها در آب نباید بیش از این حد تعیین شده باشد.

استفاده از سیستم تصفیه خانگی جهت رفع اینگونه آلودگی‌ها است. در دستگاه تصفیه خانگی از روش‌های مختلفی مانند فیلتراسیون رسوبی، فیلتراسیون کربن بلاک فعال شده، فیلتراسیون اسمز معکوس و تبادل یونی به منظور بهبود کیفیت آب استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها از قطعات مختلفی از جمله پایه دستگاه تصفیه آب، محفظه فیلتر، سوئیچ تصفیه آب، مخزن تصفیه آب، فشارسنج، محدود کننده جریان آب، گیره فیلتر و شلنگ تصفیه آب تشکیل شده است.

در فرایند تصفیه آب، محفظه فیلتر نیز در تماس با آلودگی‌ها قرار می‌گیرد. در نتیجه استفاده از موادی با خاصیت آنتی باکتریال در ساخت بدنه محفظه می‌تواند به بهبود کیفیت آب تصفیه شده کمک کند. به منظور ساخت بدنه فیلتر با خاصیت آنتی‌باکتریال می‌توان از مواد پلیمری حاوی نانوذرات استفاده کرد. شرکت گواراب سازان دشت سبز توانسته با استفاده از نانوذرات، بدنه فیلتر تصفیه آب آنتی باکتریال تولید کند که می‌تواند رنگ، بو و مزه بد آب را حذف کند.

شرکت گواراب سازان دشت سبز با هدف طراحی، ساخت و عرضه انواع فیلتر‌های کربنی، پلیمری و معدنی جهت استفاده در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی مطابق با کیفیت و استاندارد‌های بین‌المللی در سال ۱۳۹۱ در قم تأسیس شد.