اولین شرکت خصوصی چینی برای پرتاب ماهواره خود به مدار روز دوشنبه (۱ فوریه) در دومین تلاش برای رفتن به فضا با شکست مواجه شد.

این موشک چهار مرحله‌ای Hyperbola-1 iSpace هنگام تلاش برای حمل ماهواره Fangzhou-2 به اندازه مکعب به فضا پس از پرتاب از کار افتاد. گزارش‌های رسانه‌ای نشان می‌دهد که تلاش برای پرتاب حدود ساعت ۴:۱۵ بعد از ظهر رخ داده است که به وقت محلی (۳:۱۵ بامداد EST؛ ۰۸:۱۵ به وقت گرینویچ) از مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan در صحرای گوبی، که شمال و شمال شرقی چین را پوشش می‌دهد.

این موشک پرواز غیر عادی داشت و مأموریت پرتاب شکست خورد. دلایل خاص بیشتر مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد. منبع رسانه‌ای دولت چین در گزارش کوتاه رسانه‌ای درباره این خرابی توضیحاتی داد.

این سایت خبری نوشت: تصاویر موجود از پرتاب، موشک را پس از خروج از مجموعه پرتاب نشان می‌دهد. در زمان MaxQ، دود از قسمت جلویی سفینه دیده می‌شود که چند ثانیه بعد از هم حدا شد و بقایای آن در صحرای اطراف محل پرتاب افتاد. شرکت iSpace چین که به عنوان Beijing Interstellar Glory Space Technology Ltd شناخته می‌شود، اولین شرکت خصوصی چینی است که در ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۹ ماهواره خود را به مدار فرستاد. در اولین پرتاب نیز از یک موشک Hyperbola-1 استفاده کرد.

شکست شرکت چینی iSpace در پرتاب ماهواره به مدار زمین

شرکت iSpace با تولید ۱۷۳ میلیون دلار بودجه سری B برای موشک‌های خط راکب Hyperbola، نام برجسته‌ای در صنعت فضای خصوصی چین است. این شرکت همچنین از ۱۲ ژانویه در حال برنامه‌ریزی برای IPO بود، زیرا این شرکت موشک دیگری به نام Hyberbola-2 تولید می‌کند که ممکن است اواخر امسال وارد آزمایش پرواز شود. دولت چین اجازه پرتاب ماهواره‌های کوچک را در سال ۲۰۱۴ به شرکت‌های خصوصی داد که منجر به حضور چندین شرکت تجاری در این زمینه شد. شرکت های چینی که قصد راه اندازی ماهواره خود در اواخر سال جاری را دارند شامل Galactic Energy ،OneSpace و Deep Blue Aerospace هستند که Landspace نیز برای اولین پرواز نهایی آماده می‌شود.