به گزارش پارس نیوز، 

به گزارش ایسنا این مطالعه به سرپرستی دانشمندان بیمارستان "Great Ormond Street" از "کالج دانشگاهی لندن" (UCL) و با همکاری "موسسه فرانسیس کریک"(Francis Crick Institute) انجام شد.

دانشمندان این پژوهش امیدوارند که این تحقیق در نهایت منجر به توسعه "لوله‌های غذایی"(food pipes) آزمایشگاهی برای کودکان متولد شده با نقص یا آسیب دیدگی مری هستند، شود.

مری یک ارگان پیچیده و چند لایه‌ای است که از بافت‌های مختلف تشکیل شده است که به عنوان یک لوله حمل مواد غذایی جامد و مایع از دهان به معده عمل می‌کند.

مری حلق را به معده متصل می‌کند. این اتصال از راه سوراخی که توسط این لوله در دیافراگم ایجاد شده برقرار می‌شود و غذا از این طریق از حلق به معده راه می‌یابد. انتقال غذا از راه مری با کمک انقباضات موج‌مانندی که انقباضات کرم‌وار یا حرکات لوله گوارش نامیده می‌شود، انجام می‌شود.

در این پژوهش، دانشمندان از مری یک موش که از سلول‌های آن جدا شده بود، استفاده کردند.

آنها مری موش را با عضله و بافت همبند در موش و انسانها و دیگر سلول‌های موشها که به شکل پوشش در داخل بافت همبند تشکیل شده بود، کار گذاشتند.

بافت همبند همان بافت پیوندی است که ازجمله وظایف آن حفاظت و پشتیبانی از بافت‌های دیگر است.

طی آزمایش بخش‌های دو سانتی متری مری به درون شکم موش‌ها پیوند داده شدند.

دکتر "پائولا بونفانتی"(Paola Bonfanti) یکی از پژوهشگران این مطالعه و مدیر ارشد موسسه فرانسیس کریک گفت: هنگامیکه پس از پیوند ما مشاهده کردیم که بافت مهندسی شده ما هم از نظر ساختار و هم عملکرد، درست عمل می‌کنند، بسیار شگفت زده شدیم.

بخش‌هایی از مری توانایی انقباض ماهیچه داشتند که این قابلیت برای انتقال مواد غذایی به معده لازم می‌باشد.

از هر 3000 نوزاد یک نفر از آنها مبتلا به اختلالات مری به دنیا می‌آید به این صورت که معمولا بین قسمت فوقانی و پایینی مری فاصله وجود دارد.

پروفسور "پائولو د کپی" یکی از نویسندگان این مطالعه و رئیس بخش سلول‌های بنیادی بیمارستان کودکان لندن گفت: این عمل یک گام بزرگ در علم پزشکی محسوب می‌شود و ما را به درمانهای موثر ترمیم مری نزدیک‌تر می‌سازد.

این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.