به گزارش پارس نیوز، 

 علی صادقی نائینی درباره نحوه پایش گرد و غبار توسط داده های ماهواره ای گفت: در موضوع گرد و غبار اطلاعات داده های ماهواره ای به صورت روزانه پایش و میزان این آلاینده ها به صورت درصدی نشان داده می شود؛ البته در تلاش هستیم که این میزان به صورت ِگرم در سطوح جو سنجش شود.

وی با بیان اینکه طبق اطلاعات ماهواره ای بیشترین تعداد رخدادهای گرد و غبار در استان‎های جنوب شرقی مانند سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی و پس از آن در استان های جنوب غرب کشور مانند خوزستان و بوشهر رخ می دهد، افزود: داده های ماهواره ای نشان می دهد که به جز ۶ استان شمالی اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران گلستان و خراسان شمالی در بقیه استان‎ها از ابتدای سال تاکنون شاهد رخداد گرد و غبار بودیم. در سال جاری برای استان سیستان و بلوچستان شاهد ۱۷ بار گرد و غبار بودیم.

صادقی نائینی با اشاره به ترسیم نقشه ماهواره‎ای ایران روی سایت سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: با کمک سنسور «مادیس» و دو سنسور مشابه دیگری که روی ماهواره‎ها نصب شده است، هر روز حدود ساعت ۱۱ صبح و ۱۴ بعدازظهر، تصاویری از کل ایران و منطقه خاورمیانه دریافت که نتیجه آن را به صورت نقشه ترسیم می کنیم و ساده شده آن را روی سایت سازمان فضایی ایران قرار می دهیم.

معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران افزود: در تلاش هستیم تا پایان سال جاری این سامانه به صورت خودکار پس از دریافت داده ها، بلافاصله روی سرور دیتا تحلیل و به صورت آنلاین بر بستر اینترنت نشان داده  شود.

سنجش سطح آب دریاچه ها

صادقی نایینی با اشاره به پایش دو هفته ای سطح دریاچه ارومیه، طشک، بختگان و مهارلو خاطرنشان کرد: از ۴۰ سال پیش تاکنون سطح دریاچه ارومیه پایش شده اما از ابتدای سال ۹۵ تاکنون هر دو هفته یکبار مساحت دریاچه ارومیه سنجیده می شود. آخرین گزارش‎ مربوط به پایان شهریورماه است که مساحت این دریاچه را حدود ۱۵۰۰ کیلومتر مربع عنوان می کند.

وی با اشاره به مقایسه سطح آب دریاچه ارومیه تصریح کرد: امسال سطح آب این دریاچه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تفاوت چشمگیری نداشته اما در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ حدود ۲۰درصد آب دریاچه ارومیه کاهش داشته است.

معاون سازمان فضایی  درباره بررسی های سنجش سطح دریاچه ارومیه تصریح کرد: فروردین و اردیبهشت بیشترین سطح و شهریور و مهرماه کمترین سطح آب در این دریاچه وجود دارد و در فصل پاییز و زمستان با توجه به بارش ها، سطح آب دریاچه بیشتر می‌شود.

وی درباره سطح آب دریاچه طشک، بختگان و مهارلو خاطرنشان کرد: آب این سه دریاچه بر اساس پایش های ماهواره ای، از سال گذشته به طور کامل خشک شده است.

معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران با اشاره به روش های کاهش خشکسالی بیان کرد: یک متدولوژی کاهش خشکسالی را در اختیار سازمان ملل قرار دادیم که روی سایت این سازمان قرار گرفت و گزارشی درباره گرد و غبار به زبان انگلیسی نیز برای سازمان ملل در حال تهیه است.

وی درباره پایش ماهواره ای حریق جنگل ها نیز گفت: سامانه پایشی در سازمان فضایی وجود دارد که جنگل‎ها و مراتع را رصد می کند و بر اساس پایش این سامانه آتش سوزی در جنگل مریوان بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی شمال مریوان را از بین برده است.

صادقی نائینی درباره آتش سوزی در هورالعظیم توضیح داد: محل آتش سوزی به صورت روزانه مورد پایش می شود و هر ۵ روز یکبار میزان تخریب این تالاب مورد بررسی قرار می گیرد. تقریبا مساحت کل تالاب ۱۰۰ هزار هکتار است که دو سوم در عراق و یک سوم آن در ایران قرار دارد تا قبل از ۱۷ شهریور حریق در قسمت عراقی این تالاب بود که از ۱۸ شهریور حریق به داخل ایران وارد شد.

وی ادامه داد: پس از زمین لرزه کرمانشاه اطلاعات ماهواره ای منطقه را دریافت و در مرکز فضایی ماهدشت مورد بررسی قرار دادیم که بر اساس آن نقشه مناطق تخریب شده در سر پل ذهاب، قصر شیرین و ۳۰ روستای حاشیه ای تهیه و در اختیار گروه های امدادرسان قرار گرفت.

به گفته وی، در مرکز فضایی ماهدشت با وجود ایستگاه‎های داده‎های ماهواره‎ای، آزمایشگاه سنجش از راه دور و مرکز پایش ماهواره‎ای، روزانه بیش از ۲۰۰ گیگابایت اطلاعات دریافت می شود که توسط متخصصان این مرکز، تحلیل و برای استفاده عموم در سایت سازمان فضایی ایران قرار می گیرد.