به گزارش پارس نیوز، 

حسین دیوسالار در دیدار با «کنجی کرودا» مسئول بخش خاورمیانه موزه قوم شناسی ژاپن، با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری‌‌های دوجانبه، در خصوص اجرای برخی موضوعات فرهنگی توافق کردند.

به گفته رایزن فرهنگی ایران در توکیو، برگزاری نخستین گفت‌وگوی فرهنگی در ایران با همکاری موزه ملی ایران، موزه قوم شناسی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از جمله موارد توافق طرفین در این نشست بود.

وی اظهار داشت: همچنین با توجه به سابقه همکاری‌های فرهنگی وهنری، مقرر شد با همکاری اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و رایزنی فرهنگی ایران، ضمن انتخاب دو فیلم ایرانی، نسبت به ترجمه و زیرنویس به زبان ژاپنی اقدام و به صورت مشترک در برنامه‌ها و جشنواره‌های فیلم دو طرف به نمایش درآید که نخستین جشنواره فیلم اوساکا، یکی از این رویدادها خواهد بود.

درادامه این دیدار، در خصوص نمایش فیلم پروفسور ایزوتسو، اسلام‌شناس شهیر ژاپنی با همکاری مسعود طاهری نویسنده، تهیه کننده و کارگردان این فیلم که چندی پیش از سوی رایزنی فرهنگی ایران در توکیو رونمایی شده بود مقرر شد که از سوی موزه قوم شناسی در دانشگاه ریوکوکو در کیوتو و همچنین، دانشگاه آکسفورد به زبان انگلیسی پخش شود.

این فیلم با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن و با حضور اساتید برجسته از دانشگاه‌های مختلف و برگزاری نشست‎های تخصصی پخش می‌شود و رایزنی فرهنگی کشورمان نیز موضوعات مرتبط با این فیلم را پیگیری و عملیاتی خواهد کرد.

** روابط فرهنگی و هنری ایران و ژاپن در یک نگاه

جمهوری اسلامی ایران و ژاپن روابطی دیرینه دارند و این روابط با توجه به همکاریهای نزدیک و برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری و از سوی دیگر حضور مقامات و مسئولان دو کشور به ویژه فرهنگی، هنری و رسانه ای مشترک عمق این تعاملات در سطح خوبی قرارگرفته است.

عامل فرهنگی در تعاملات و ارتباطات کشور ژاپن نقش بسیار مهمی ایفا می کند؛ ضمن اینکه ارتباطات فرهنگی دو کشور بزرگ ایران و ژاپن به هزاران سال قبل بازمی‌گردد و امروزه با تکیه بر این تاریخ بلند و پر تلاش، دو کشور شاهد روابط دوستانه و تاریخی بوده و هستند.

بر همین اساس امروز با تکیه بر تاریخی بلند، ایران و ژاپن شاهد روابط دوستانه و تاریخی هستند و همواره بر همکاریهای دوجانبه در زمینه ها و عرصه های مختلف تاکید داشته و دارند.

برگزاری هفته های فرهنگی، حضور در نمایشگاههای بین المللی کتاب و جشنواره های فرهنگی و هنری، هفته های فیلم، روابط رسانه ای، دیدارها، نشستها و گفتگوهای فرهنگی از جمله اقداماتی است که طی چندسال گذشته به ویژه در دولت تدبیر و امید روند صعودی به خود گرفته و امروز شاهد توسعه آنها در ابعاد و عرصه های مختلف هستیم.

در 2019، دو کشور عزم جدی برای اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده و برنامه های متنوعی را برای بسترسازی توسعه روابط و تعاملات فی‌مابین برگزار کرده و می کنند.

دو ملت بزرگ ایران و ژاپن نیز علاقه‌مندی فراوانی به فرهنگ و تمدن کهن و غنی یکدیگر دارند و همواره بر توسعه روابط و تعاملات فرهنگی و هنری متقابل تاکید داشته و دارند.

انتهای پیام/