به گزارش پارس نیوز، 
دومین نشست خبری نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار عصر امروز در پژوهشگاه رویان برگزار شد.

در آغاز این نشست وحید جلیلی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم کاظمی آشتیانی موسس پژوهشگاه رویان و گرامیداشت همه شهدای پیشرفت ایران اسلامی که عمر باعزت‌شان را برای پیشرفت و نزدیک شدن کشور به تمدن اسلامی گذاشتند، گفت: آیا وقت آن نرسیده که به متخصصان و پژوهشگران عزیزمان اجازه دهیم این سوال را مطرح کنند که سهم آنها از سینمای ایران چیست. امروز باید این پرسش را با سینماگران در میان بگذاریم که چرا هر چه در حوزه علم و تکنولوژی‌های نوین پیشرفت می‌کنیم بازنمایی آن در سینمای ایران کمرنگ‌تر و مفلوک‌تر می‌شود این تناظر معکوس باید مورد سوال قرار گیرد.

در ادامه این نشست نادر طالب‌زاده دبیر نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با ابراز خوشحالی از برگزاری مجدد این جشنواره در دوره نهم گفت: عمار جشنواره‌ای است که هر سال قویتر از سال گذشته شده است. یکی از اهداف اصلی عمار آموزش است. اکنون شاهد حضور مهندسین سابق و در قامت فیلمسازان جدید جشنواره فیلم عمار هستیم که هر سال ویترین کارشان در جشنواره عمار به نمایش درمی‌آید.

وی با اشاره به کارکرد مستند گفت: قالب مستند کاربرد بسیار جدی دارد، مستند نقدی را مطرح می‌کند که آن نقد تبدیل به اصلاح می‌شود یا منجر به وضع قوانین تازه می‌شود.

در ادامه این نشست منفرد دبیر اجرایی جشنواره با اشاره به مجموعه آثار رسیده به نهمین جشنواره فیلم عمار گفت: امسال مجموعا 2132 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده‌اند که در این میان بیشترین آثار با 812 عنوان به حوزه مستند تعلق دارند که این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است. همچنین 350 اثر داستانی و 146 اثر با موضوع برنامه‌های تلویزیونی در جشنواره امسال حاضر هستند.

وی با اشاره به یکی از اتفاقات نویدبخش این دوره از جشنواره گفت: از جمله اتفاقات نویدبخش این جشنواره حضور قشر نوجوان در ژانر نوجوان داستانی بود که در این بخش شاهد حضور 38 اثر داستانی بودیم که به بخش مسابقه راه یافتند از جمله این آثار می‌توان به فیلمهایی نظیر سوزن، پرچم، جایزه ویژه، قاب دلتنگی و... اشاره کرد.

منفرد در ادامه به فیلم‌هایی که با موضوع حمایت از کالای ایرانی ساخته شده‌اند اشاره کرد و گفت: تعداد آثار ساخته شده با موضوع حمایت از کالای داخلی در این جشنواره دو رقمی شده است.

وی در ادامه با اشاره به حضور اقشار مختلف مردم در این دوره از جشنواره مردمی فیلم عمار افزود: در این دوره از جشنواره شاهد حضور اقشار متفاوتی از مردم اعم از قشر نقاش، خواننده، مجری، روزنامه‌نگار، باغبان، مهندس، راننده، طلبه و... بوده‌ایم.

منفرد همچنین به کشورهایی که در این دوره از جشنواره آثاری با موضوع آنها ساخته شده است اشاره کرد و گفت: در این دوره از جشنواره فیلم‌هایی با موضوعاتی همچون کشور عراق، پاکستان، هندوستان، میانمار، بحرین، عربستان،‌فلسطین و... ساخته شده است.

وی در ادامه به مستندهایی که با محوریت روستاها ساخته شده‌اند اشاره کرد و گفت: 10 درصد از آثار مستند حاضر دراین دوره از جشنواره به موضوع روستاها اختصاص دارد که در میان این روستاها می‌تواند به روستاهایی چون کیاسر مازندران، لارود همدان، گل‌ خراسان جنوبی و... اشاره کرد.

دبیر اجرایی جشنواره در ادامه این نشست با اشاره به اضافه شدن بخش فیلمهای سفارشی به جشنواره امسال گفت: امسال برای نخستین بار بخش‌ فیلمهای سفارشی به به جشنواره فیلم عمار اضافه کردیم که استقبال خوبی از آن شد اکنون حدود 131 فراخوان مردمی در بخش داخلی در سایت جشنواره ثبت شده است و مشخص شده است که اگر کسی درباره این موضوعات فیلم بسازد چه جایزه‌ای را از سوی سفارش‌دهندگان دریافت خواهد کرد. همچنین 45 فراخوان نیز از خارج از کشور به ثبت رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به جوایز این دوره از جشنواره گفت: جوایز این دوره شامل جوایز مادی و معنوی است که جوایز معنوی به اسم یک قهرمان نامگذاری شده است. مثلا فراخوان آموزش و پرورش نام جایزه خود را جایزه شهید باهنر گذاشته است. مجموع ارزش ریالی جوایز مادی 16 میلیون و 300 هزار تومان و مجموع ارزش ریالی جوایز معنوی حدود 134 میلیون تومان است.

در ادامه این نشست وحید جلیلی ضمن ابراز خرسندی از اختصاص بخشی به مدافعان حرم از آغاز دوره جدید کلاسهای نادر طالب‌زاده خبر داد و گفت: دور جدید کلاسهای آموزش مستندسازی توسط استاد طالب‌زاده به تازگی در مجموعه شبکه افق آغاز شده است.

جلیلی در ادامه به بخش تجلیل‌های پیش‌بینی شده در این دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: در آئین افتتاحیه دو تجلیل خواهیم داشت یکی از آنها به شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه تعلق دارد و جایزه دوم که هم آواز توفان نام دارد به منظور تجلیل از خوانند انقلابی حامد زمانی پیش‌بینی شده است.

وی همچنین با اشاره به تجلیل از فیلمسازانی چون مرحوم امیر قویدل، داود میرباقری، مرحوم فرج‌الله سلحشور، مسعود ده‌نمکی، بهزاد بهزادپور و... گفت: در این دوره نیز در خدمت سیروس مقدم کارگردان سریال درخشان پایتخت خواهیم بود و از مقام هنری ایشان تجلیل خواهیم کرد این تجلیل بخصوص به خاطر شجاعت ایشان در سریال پایتخت 5 که به نوعی نمایش دفاع مقدس ما در سوریه بود و ایشان مدافع مدافعان حرم شدند که این افتخار بزرگی برای ایشان است.

جلیلی با اشاره به بخش بزرگداشت 40 سالگی انقلاب اسلامی در نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: در این دوره از جشنواره بخشی را به عنوان نگاه آینده به مناسبت بزرگداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی پیش‌بینی کردیم. اکنون بخشی از هنر جهان به موضوع نگاه به آینده اختصاص دارد اما این بخش در ایران بسیار ضعیف و مغفول مانده است. بخش مهمی از اختراعات غربی‌ها مرهون تخیلات هنرمندان آنهاست که برای سالهای آینده کشورشان رویاسازی کرده‌اند و به پژوهشگرانشان این جسارت را داده‌اند تا دست به ابداع و اختراعات بزرگی بزنند اما بخشی از سینماگران ما به جای اینکه دنبال رویاسازی باشند در پی کابوس‌سازی هستند.

وی با اشاره به اینکه در جشنواره امسال کتاب "زایو" را با موضوع رویای ایرانی و رویای انقلابی منتشر شده است معرفی خواهیم کرد تا با تبیین این کتاب شاهد تاثیر آن در واقعیت‌ باشیم.

انتهای پیام/