به گزارش پارس نیوز، 

شانزدهمین دوره‌ی «جشن تصویرسال» از سوم تا بیست‌وچهارم اسفندماه همچون دوره‌های گذشته در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم با در اختیار داشتن تمامی نگارخانه‌ها و تالارهای نمایش خانه‌ هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

امسال نیز در کنار شاخه‌های پنج‌گانه عکاسی، دو بخش مسابقه عکس «ایران ما» و «عکس‌های موبایلی» در نظر گرفته شده است.

در رشته عکس که شامل بخش‌های مستند اجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان، خبری و نگاهی دیگر (خلاقه) است، عکس‌هایی پذیرفته می‌شوند که در فاصله زمانی نیمه دوم سال 1396 و سال 1397 گرفته شده باشند.

همچنین به روال چهار سال گذشته، بخش مسابقه عکس «ایران ما» در این جشنواره با موضوع‌های زیر برگزار می‌شود: طبیعت، ویژگی‌های اقلیمی و جاذبه‌های گردشگری ایران، مردم‌نگاری اقوام و خانواده‌ی ایرانی، میراث فرهنگی و بناهای تاریخی و مذهبی ایران، آیین‌های، مراسم و رویدادهای ملی و مذهبی ایران، رخدادها و چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری ایران، رخدادهای مهم سیاسی، ورزشی، علمی و صنعتی ایران، عکس‌های قدیمی از آلبوم‌های خانوادگی.

دو بخش گرافیک (پوستر) و کاریکاتور هم همچون سال‌های گذشته با موضوع آزاد برگزار می‌شود. آثار بخش آزاد و جوانان زیر 25 سال با نظر هیات داوری معرفی شده از سوی انجمن طراحان گرافیک ایران و گروه‌های آزاد کاریکاتور انتخاب و به‌نمایشگاه راه خواهند یافت.

همچنین جشنواره فیلم تصویر همزمان با نمایشگاه تصویر سال درخانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. همه‌ فیلم‌های غیرتجاری شامل فیلم‌های مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئوآرت و موبایلی که از خلاقیت هنری برخوردار باشند، در دو بخش کمتر از 15 دقیقه و بالاتر از 15 دقیقه این جشنواره عرضه خواهند شد. فیلم‌های منتخب در مدت برگزاری جشن تصویرسال، همه‌روزه در خانه‌ی هنرمندان ایران به ‌نمایش در می‌آیند.

بخش «جشنواره جشنواره‌ها» نیز همچون گذشته با همراهی سازمان سینمایی کشور، فیلم‌های برنده‌ در جشنواره‌های فیلم برگزار شده در طول سال 1397 ایران به‌عنوان بخش جنبی جشنواره فیلم تصویر نمایش داده می‌شوند. امسال نیز فیلم‌های برنده و برگزیده‌ی جشنواره سینما حقیقت، جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن خانه سینما از سوم تا بیست‌و چهارم اسفندماه 1397 در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران به‌نمایش در می‌آیند.

**جوایز جشنواره

در شانزدهمین دوره‌ی جشن تصویرسال و در ادامه رویکرد ویژه به‌جوانان، جایزه جوانان زیر 25 سال به‌یاد و نام «محسن رسول‌اف» هنرمند جوانی که در چهار رشته عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم فعالیت داشت و در شهریورماه سال 1387 در سانحه سقوط هواپیما درگذشت، ازطریق آرای هیات داوری خاص هر رشته، اهدا خواهد شد.

در این بخش، به‌منظور شناسایی و تشویق استعدادهای جوان کشور، در رشته‌ عکاسی (خبری، مستنداجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان، نگاهی دیگر) و دو رشته کاریکاتور و پوستر و نیز جشنواره فیلم تصویر (فیلم‌های زیر 15 دقیقه و بالای 15 دقیقه) برای هر بخش، یک تندیس ویژه، دو دیپلم افتخار و جوایز نقدی در نظر گرفته شده ‌است که همچون دوره‌های گذشته، ازسوی «بنیاد فرهنگی هنری محسن رسول‌اف» اهدا می‌شود.

همچنین «جایزه وحید ابد» برای عکاس منتخب مطبوعاتی سال که نقش و فعالیت ویژه‌ای را در رویدادهای مهم ایران و جهان داشته است، در شانزدهمین دوره‌ی جشن تصویرسال اهدا می‌شود. عکاس منتخب از میان شرکت‌کنندگان این دوره در بخش عکاسی (جوان و آزاد) ازسوی هیات داوران تصویر سال انتخاب و اعلام خواهد شد.

برنده این جایزه مبلغ سه میلیون تومان نقد، همراه با تندیس «وحید ابد» به‌عنوان عکاس سال از نگاه تصویر سال 1397 از سوی خانواده زنده‌یاد «وحید سهرابی‌ابد» دریافت می‌کند.

وحید سهرابی‌ابد متولد سال 1368 همدان از سال 1387 تا 1392 به‌عنوان عکاس با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) همکاری می‌کرد و در سال 1389 برنده‌ی جایزه نخست و تندیس بخش «عکس‌های ورزشی» از جشن تصویر سال شد.

همچنین آثار برگزیده عکاسان سراسر کشور که بر اساس فراخوان دوره قبل با عنوان «یزد؛ شهر جهانی» به دبیرخانه جشن تصویرسال رسیده، قرار است به‌صورت نمایشگاهی مستقل به‌عنوان برنامه جنبی هفته «هنر خشت» در نیمه دوم بهمن‌ماه 1397 در شهر یزد برگزار شود و هفت برنده‌ این مسابقه سراسری نیز در مراسم پایانی معرفی خواهند شد.

مهلت پایانی ارسال آثار تا 30 دی‌ماه 1397 در نظر گرفته شده و هنرمندان علاقمند به شرکت در شانزدهمین جشن تصویر سال باید از طریق ثبت نام و آپلود در سایت تصویر به آدرسhttp://upload.tassvir.com اقدام کنند.

انتهای پیام/