به گزارش پارس نیوز، 

حجت الاسلام و المسلمین مازنی در آیین افتتاحیه نمایشگاه آثار نقاشی هنرمندان فلسطینی و ایرانی با عنوان «فلسطین در آیینه خیال هنرمندان» همزمان با روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین مصادف با هشتم آذر ماه که با حضور حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و سفیر فلسطین و خواهر عماد مقنیه در ایران در فرهنگستان هنر برگزار شد با بیان اینکه یونسکو به عنوان نهادی فرهنگی متولی تعیین روزی برای همبستگی با ملت فلسطین است، اظهار داشت: این روز برای دفاع از مظلومیت در همه نقاط جهان است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته دیپلماسی فرهنگی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز با جنگ نرم مواجه هستیم و به دیپلماسی نرم برای مقابله با آن و مقاومت در برابر آن نیاز داریم.

مازنی افزود: برای نشان دادن چهره ایران به جهانیان کم کاری کرده ایم و به جای بهره مندی از ظرفیت های ایران به صورت موازی و متناقض فعالیت هایی را انجام داده ایم در حالی که برای بهبود این چهره و نشان دادن واقعیت ایران و نظام اسلامی نیازمند دیپلماسی فرهنگی منسجم، هماهنگ و هم افزا هستیم.

وی افزود: تاکنون به گونه ای پیش رفته ایم که ایران به عنوان کشور قربانی تروریسم در جهان با نام حامی تروریست مورد تحریم و ظلم فاحش حامیان حقیقی تروریست قرار می گیرد.

به گفته وی، این در حالی است که غرب بودجه قابل توجهی را برای ایجاد مشکل در مسائل مختلف ایران اختصاص می دهد.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بیش از آنکه در مقابل مشکلات اقتصادی قرار داشته باشیم با جنگ روانی مواجه هستیم و تنها دیپلماسی هنر می تواند در این جنگ ظالمانه مفید و موثر باشد.

وی با اشاره به مصادف بودن هشتم شهریور با روز شهادت مجید شهریاری به عنوان قربانی تروریسم تصریح کرد: ما در ایران شهری نداریم که شهید ترور نداشته باشد.

مازنی با تاکید بر اینکه همه تلاش ما در عرصه دفاع از ملت های مظلوم از جمله یمن، سوریه، لبنان و فلسطین دفاع معنوی است، اظهار داشت: ما در داخل کشور هم با اختصاص شش دهم درصد از بودجه به فرهنگ کم کاری کرده ایم زیرا هرگاه مردم با معضلی مواجه می شوند صحبت از هزینه هایی به میان می آید که صرف مردم شده است در حالی که هزینه های که صرف مردم مظلوم فلسطین از سوی ایران می شود عدد قابل توجهی نیست که به حساب بیاید.

وی افزود: این هزینه های اندک نیز هزینه نیست سرمایه گذاری است و اگر این حمایت ها را از ایران بردارند دیگر نمی توانیم نام جمهوری و اسلامی را استفاده کنیم زیرا ما با مردم فلسطین هم خون هستیم و همانند یک روح در دو وطن محسوب می شویم.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرمنده ایم که نتوانستیم کاری برای مردم و مظلومیت فلسطین انجام دهیم، خاطرنشان کرد: پیام ما به این کشور این است که مردم، دولت و مجلس شورای اسلامی در کنار شما هستند.

همچنین ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در این آیین با بیان اینکه در ایران برای فلسطین برنامه های مختلفی برگزار می شود اظهار داشت: امیدوارم هر سال برنامه های بیشتری برای دفاع از این ملت داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در زمان ورود به قرن 21 اینطور تصور می شد که با ترقی علم و دانش، با قرنی مواجه باشیم که برای حل مشکلات از صلح و گفت‌وگو بهره‌مند شویم اما اینگونه نشد و همچنان صلح گوهر نایابی است که کمتر آن را داریم.

ایوبی با بیان اینکه ریشه جنگ در روح و روان انسان هاست تصریح کرد: یونسکو سازمانی علمی و فرهنگی است که برای دوری از جنگ و گسترش خرد به وجود آمد اما از تاسیس آن بیش از 70 سال می گذرد و بشر هنوز گرفتار جنگ است.

وی افزود: در تحول جدید یونسکو مقرر شده تا از زبان هنر استفاده کنیم زیرا زبان هنر زبان دل است و بر دل ها خواهد نشست.
به گفته وی، هنر رنگین است و کسانی که دستی در رنگ دارند در جنگ شرکت نمی کنند.

علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر نیز با بیان اینکه در ایران مردم فهیم به تاسی از امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در همه حال با مردم مظلوم فلسطین همبستگی داشتند و در سخت ترین شرایط ادای دین کردند، خاطر نشان کرد: زبان هنر، زبان مشترک همه مردم جهان است و این عرصه می تواند به عنوان کارآمدترین روش برای بیان اندیشه ها در خدمت مقاومت فلسطین باشد.

وی با تاکید بر اینکه هنر می تواند به عنوان مهم ترین وسیله بیدار کردن وجدان بشریت مورد استفاده قرار گیرد، اظهار کرد: هنرمندان کشور از روش های مختلف هنری استفاده می‌کنند تا مقاومت و مظلومیت را در معرض دید همگان قرار دهند.

وی با بیان اینکه فرهنگستان هنر در عرصه هنری فعالیت های بزرگی را صورت داده است، گفت: این فرهنگستان با برگزاری نمایشگا و دیگر فعالیت های هنری تلاش کرده است تا از هنرمندان حمایت کند.

انتهای پیام/