به گزارش پارس نیوز، 

 گالری‌ها و مرکزهای هنری تهران میزبان نمایشگاه‌های متعددی برای اهل فرهنگ و هنر در تهران هستند.
پابلو پیکاسو نقاش، شاعر، طراح صحنه و پیکرتراش اسپانیایی که به همراه ژرژ براک، نقاش و پیکرتراش فرانسوی، سبک کوبیسم را پدیدآورد در مورد خلق یک نقاشی معتقد است: «نقاشی از پیش تعیین نمی شود و قطعیت نمی یابد بلکه در حین کار نوسانات افکار انسان است که کار را پایان می دهد.»

**نمایشگاه هایی که عصر پنجشنبه افتتاح می شوند

*«فلسطین در آیینه خیال» در موزه هنرهای معاصر فلسطین
به مناسبت 29 نوامبر، مقارن با 8 آذر «روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین»، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران با مشارکت کمیسیون ملی یونسکو و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آیین گرامیداشت این روز را برگزار می‌کند.
نمایشگاه نقاشی «فلسطین در آیینه خیال هنرمندان» از جمله برنامه‌های این روز است که در دو بخش نمایشگاه آثار هنرمندان ایرانی و نمایشگاه آثار هنرمندان فلسطینی 8 آذر برگزار می شود و تا 22 آذرماه ادامه خواهد داشت.
آثار هنرمندان فلسطینی که در موزه هنرهای معاصر فلسطین به نمایش گذاشته می‌شود، حدود 50 اثر کم نظیر نقاشی از هنرمندانی همچون سعید حسین، محمد الشاعر، ابراهیم غنام، برهان کرکوتلی، توفیق عبدالعادل، مصطفی حلاج است که توسط این هنرمندان در اردوگاه‎ها و خارج از وطنشان خلق شده و در دهه هشتاد توسط فرهنگستان هنر خریداری و در گنجینه این فرهنگستان نگهداری می‌شود.
هم‌زمان 20 اثر نقاشی از هنرمندان شاخص ایرانی همچون احمد اسفندیاری، حبیب‌الله صادقی، مصطفی گودرزی، ناصر پلنگی، حبیب‌الله آیت‌الهی، کاظم چلیپا، غلامعلی طاهری و غیره با موضوع فلسطین، از مجموعه گنجینه این موسسه در نگارخانه استاد لرزاده موسسه فرهنگی هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر به نمایش گذاشته می‌شود.
نشانی موزه هنرهای معاصر فلسطین خیابان ولی‌عصر (عج)، خیابان بزرگمهر، نبش خیابان برادران مظفر، پلاک 74 است.

*«ما هیچ، ما نگاه» در گالری تم
نمایشگاه عکس‌های مصطفی نوده با عنوان «ما هیچ، ما نگاه» روز پنجشنبه 8 آذر در گالری تم برگزار می‌شود و تا 14 آذر ماه در این گالری برپا خواهد بود.
مصطفی نوده، عکاسی خودآموخته است که جوایز و افتخارات جهانی متعددی را تاکنون از آن خود کرده و اینک نخستین نمایشگاه انفرادی خود را در گالری تم برگزار می‌کند.
ویژگی اصلی آثار او مینیمالیسم و سادگی و روانی تصاویر است که زیبایی‌شناسی منحصر به فردی را داراست.
گالری تم در کریمخان، ویلای شمالی، کوچه زبرجد، پلاک 10 قرار دارد.

**نمایشگاه‌هایی که عصر جمعه افتتاح می شوند

*«انقلاب تا جمهوری» در گالری فردا
آثار نقاشی محبوبه پهلوان از اساتید دانشگاه هنر در نمایشگاهی تحت عنوان «انقلاب تا جمهوری» نهم آذرماه تا پانزدهم این ماه در گالری فردا برپا می شود .
در این نمایشگاه، 25 اثر نقاشی از تکنیک‌های مختلف در معرض دید قرارخواهد گرفت و این هنرمند در این نمایشگاه آخرین آثار خود را به نمایش خواهد گذاشت که بیشتر آنها فضای شهری و انسان امروزی را در این فضا ترسیم کرده است.
در برگه توضیح این نمایشگاه آمده است: توجه به ویترین های شهری به عنوان ویترینی جهت نمایش فرهنگ و زبان گفتمانی جامعه‌ شهری، پیش‌تر با پروژه بازارهای شهری آغاز شد. شهر به عنوان بستری متکثر از الگوهای فرهنگی در پروژه‌‌ی نقاشی سال‌های91-97 به صورت گونه‌ای فرهنگی شکل گرفت و تصویر آن با گزینش‌های انتخابی، فعالیت در ذهن مخاطب شهری را می‌طلبد. گزیده‌های شهری تصویری است از شهر هر روز شهروندان و انتخاب قابی جهت ماندگاری گوشه‌های آن با جهان‌بینی و زبانی شخصی است.
گالری فردا در خیابان کریمخان زند، زیر پل کریم‌خان، خیابان حسینی، کوچه اعرابی 6، پلاک 2واقع شده است.

*«هزارباده» در گالری آریانا
«هزارباده» عنوان نمایشگاه آثار خط‌نقاشی ایمان ملاجعفری است که نهم آذرماه در گالری آریانا افتتاح خواهد شد.
در این نمایشگاه نزدیک به چهل اثر از این هنرمند به نمایش گذاشته می‌شود.
مضمون نمایشگاه هزارباده، مهرورزی است و ایمان ملاجعفری با تاکید بر دوری از بی تفاوتی و پرهیز از اعتراض، محبت و دیگردوستی را راه برون رفت از شرایط سرد ارتباطات اجتماعی امروز می داند.
گالری آریانا در الهیه، انتهای خیابان مریم شرقی، ابتدای خیابان فرشته(شهید فیاضی)، شماره 9 قرار دارد.

*«پویش رنگها» در گالری یاسمین
نمایشگاه گروهی پویش رنگها با هدف شناخت بیشتر استعدادهای نهفته و ناشناخته هنری به سرپرستی مجموعه والا بوم توسط محمد پهنابی، زینب سامعی و سحر فتح اله یی انتخاب شده است.
این نمایشگاه تمامی رشته های هنرهای تجسمی از سراسر کشور را شامل می‌شود و در تاریخ 9 آذرماه در گالری یاسمین افتتاح می شود و تا 14آذر ماه ادامه خواهد داشت.
گالری یاسمین در خیابان خردمند جنوبی، نرسیده به بلوار کریمخان زند، ساختمان افسر، پلاک ٧٠، طبقه اول واقع شده است.

*«صورت دیدار» در گالری ثالث
نمایشگاه گروهی نقاشی «صورت دیدار» با آثاری از هنرمندان کرد روز جمعه 9 آذرماه در گالری ثالث افتتاح می شود و تا 14 آذر برپا خواهد بود.
در این نمایشگاه که توسط فرامرز خانی گردآوری شده است، آثاری از نیکزاد نجومی، هادی ضیاء‌الدینی، مهدی ضیاء‌الدینی، ارژنگ کامکار، فردین صادق ایوبی، احمد خلیلی‌فر، هیرو شیخ‌الاسلامی و فرامرز خانی به نمایش درمی‌آید. هر کدام از هنرمندان با 3 اثر در این نمایشگاه حضور دارند و آثاری با تکنیک‌های مختلف به نمایش در خواهد آمد.
گالری ثالث به نشانی خیابان کریم خان زند، بین ایرانشهر و ماهشهر، شماره 148 است.

*«تو اینجا بودی» در گالری فرشته
نمایشگاه ویدئو آرت‌های علی اتحاد با عنوان «تو اینجا بودی» 9آذر در گالری فرشته افتتاح می شود و تا 14 آذر ادامه خواهد داشت.
ویدئوآرت‌های حاضر در این مجموعه، به گفته هنرمند این آثار در واقع تمرینی تمام وقت بوده‌اند که تماشا را معنا ببخشند. تماشایی که حاصل نگریستنِ پیرامون از زوایای گوناگون است.
علی اتحاد، نویسنده، هنرمندِ هنرهای دیداری و اجرایی و پژوهشگر حکمت و فرهنگ ایران، تاکنون ده‌ها اجرا، نمایش ویدئو، نمایشگاه انفرادی و گروهی در حوزه هنرهای معاصر در شهرهای تهران، بلگراد، استانبول، اودایپور، ابوظبی، بروژ، کیپ تاون، ملبورن، کراکوف، قاهره، برلین و… داشته، همچنین طی سال‌های گذشته با رسانه‌های متنوعی چون، پرفورمنس آرت، ویدئو آرت، اودیو آرت، دیجیتال مدیا، ویدئو-اینستالیشن، عکاسی، موسیقی و تئاتر همکاری داشته است. عمده فعالیت‌‌های او بر مسئله نوشتار و ادبیات در تعامل با رسانه‌های هنری استوار بوده و از این مسیر تولید آثارش را پی گرفته است.
گالری فرشته در خیابان دکتر شریعتی، پایین‌تر از پل صدر- پلاک 1671 واقع شده است.

*«اضطراب موازی» در گالری دنا
نمایش عکس و چیدمان صمد قربان زاده با عنوان «اضطراب موازی» جمعه 9 آذر در گالری دنا افتتاح می‌شود و تا دوشنبه 19 آذر ادامه خواهد داشت.
شکوفه معینی در نقدی بر آثار قربان زاده نوشته است: عکس‌های صمد قربان‌زاده فضایی را شکل می‌دهد که بی‌رحمانه نسبت به انسان‌های بی‌رمق و منفعل واکنش نشان می‌دهد، انسان‌هایی که به نظر می‌رسد بی رمق بودنشان به دلیل درگیری‌های شخصی خودشان باشد، آنها انگار دچار نوعی بی حسی و کرختی شده‌اند که قادر به درک مسائل بیرونی نیستند و این بی حسی باعث قطع هر گونه ارتباطی با دنیای خارج شده است.»
گالری دنا واقع در خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهار راه طالقانی، کوچه سوسن، پلاک4، زنگ2 است.

*«حوالی انقلاب در پرسه‌های کامران شیردل» در مرکز نبشی
نمایشگاه عکس کامران شیردل مستندساز پیشکسوت با عنوان «حوالی انقلاب در پرسه‌های کامران شیردل» جمعه 9 آذر در مرکز نبشی افتتاح و تا جمعه 5 بهمن ادامه خواهد داشت.
در بیانیه این نمایشگاه به جملاتی از میکل‌آنجلو آنتونیونی اشاره شده است: من نه جامعه‌شناسم، نه سیاست‌مدار. از من تنها بر می‌آید که آینده را برای خودم تصویر کنم.
کامران شیردل به‌عنوان یکی از پیشگامان سینمای مستند ایران، همواره به ‌مانند استاد و مرادش آنتونیونی، تصویر خود را از واقعیت در مستندهایش به نمایش می‌گذارد و مخاطبان را در برابر پرسشی دشوار به داوری درباره‌ حقیقت آن واقعه دعوت می‌کند. اما آثار سفارشی و غیرسفارشی او، حتی آن‌ها که به عنوان مستندهای صنعتی ساخته شده‌اند، ناخواسته در بن‌بست تعبیرهای سیاسی روز توقیف و تصویرهای او اسنادی مهم ازجامعه‌شناسی تاریخ معاصر ایران می‌شوند.
شیردل نخستین فیلم‌ساز ایرانی است که از عکس به عنوان اینسرت (لایی) در سینمای خود بهره برده است. عکس‌های پروژه‌ حاضر نیز تنها به قصد ساخت یک فیلم مستند به‌عنوان اینسرت عکاسی شده است که در پروسه‌های نامشخصی در روزهای منتهی به انقلاب در سال 1357 بدون سفارشی خاص برای یک شبکه خبری یا تلویزیونی در تهران انجام شده است.
اکنون عکس‌های کامران شیردل با رویکردی مستقل از فیلم‌ها و نه به ‌عنوان اسنادی تاریخی، اجتماعی و سیاسی که به ‌عنوان روایتی خرد در حاشیه‌متن بزرگ روایت انقلاب در کنار راش‌هایی که هیچ‌گاه به فیلم تبدیل نشد به نمایش گذاشته می‌شود.
این گالری در خیابان کریم خان، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)، کوچه خسرو، پلاک 51 واقع شده است.

*«پس از آن همه حسرت» در گالری مژده
مریم حیدرزاده، ترانه‌سرا، پنجمین نمایشگاه نقاشی‌های اش را با عنوان «پس از آن همه حسرت» جمعه نهم آذر در گالری مژده افتتاح خواهد کرد که تا شانزدهم آذر ماه ادامه خواهد داشت.
این نمایشگاه 30 تابلو را شامل می شود که با تکنیک اکریلیک روی بوم و در یک سال اخیر خلق شده‌اند.
او درباره نام‌گذاری نمایشگاه‌ها خود نوشته است: «پس از آن همه حسرت»، نامی است که برای نمایشگاه‌های نقاشی خودم برگزیده‌ام، زیرا سه سال و نیمه بودم که بر اثر یک عمل جراحی بینایی‌ام را از دست دادم و نقاشی هنری بود که همیشه عاشقش بودم و به خاطر این محدودیت نمی‌توانستم به آن بپردازم تا 9 سال قبل که پس از آن همه حسرت با راهنمایی استادم آقای قاسمی‌زاده توانستم به سمت آن بروم. رنگ‌ها و تصاویر در هاله‌ای از ابهام در ذهنم وجود داشت و همین موضوع کمک کرد تا بتوانم نقاشی کنم.
گالری مژده در سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، خیابان هجدهم شرقی، پلاک 27 واقع شده است.
فراهنگ**9031** 1418** 9053