به گزارش پارس نیوز، 

 از شهرضا ، فرماندار شهرضا شامگاه سه شنبه در جلسه شورای پدافند غیرعامل شهرضا با اشاره به شعار هفته پدافند غیرعامل سال 97 با شعار "پدافند غیرعامل افزایش بازدارندگی در سایه حماسه حسینی" از تاریخ هشتم آبان ماه لغایت 14 آبان، اظهارداشت: با توجه به موقعیت استراتژیک شهرستان شهرضا و وجود صنایع مختلف، ضرورت توجه به این اصول را دو چندان کرده است.

علی اصغر رفیعی‌نژاد با بیان اینکه یکی از مهمترین وظایف مسئولان تلاش برای تأمین ایمنی شهروندان در حوزه پیشگیری از حوادث احتمالی است، افزود: تجریه حادثه تروریستی اهواز نشان داد که کوچک‌ترین بی‌احتیاطی در رعایت موازین امنیتی و قانونی ممکن است نتایج تلخی را برای به همراه داشته باشد.

وی با تأکید بر نهادینه‌سازی فرهنگ پدافند غیرعامل و اولویت بخشیدن به اصول و ملاحظات پدافند غیرعامل در طرح‌ها و برنامه‌های شهرستان شهرضا، بیان کرد: شهرک رازی نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد، به همین دلیل تأمین امنیت آن در بخش‌های مختلف نیز با اقتصاد ملی مرتبط است.

فرماندار شهرضا با اشاره به اینکه حمایت از صنایع در هر شرایط لازم و ضروری است، خاطرنشان کرد: باید از توان بخش خصوصی برای ارایه خدمات با هدف افزایش توان نظارتی دولت در شهرضا استفاده کرد.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها در این هفته نسبت به گفتمان‌سازی عمومی پدافند غیرعامل و نهادینه کردن آن در آحاد جامعه و آگاه‌سازی عمومی در مصون‌سازی کشور اقدام کنند، گفت: نظارت مستمر بر رعایت اصول پدافند غیرعامل، نیازمند همکاری و مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی به ویژه نهادهای امنیتی است.

دبیر شورای پدافند غیرعامل شهرضا در ادامه این جلسه با اشاره به برنامه‌های قابل اجرا در این هفته اظهارداشت: برگزاری شورای اداری با پیوست پدافند غیرعامل، نواختن زنگ پدافند غیرعامل در دبیرستان شاهد امام خمینی(ره)، اجرای مانور پدافند شیمیایی در شهرک صنعتی رازی، اجرای مسابقه کتاب‌خوانی، برگزاری جلسات و کارگاه‌های آموزشی و برگزاری کارگروه‌های دوازده‌گانه شورای پدافند غیرعامل توسط رؤسای کارگروه‌های در هفته پدافند از برنامه‌های این هفته در شهرضا است.

محمدرضا انصاری‌پور با اشاره به برگزاری همایش پیاده‌روی اداری ویژه کارمندان دستگاه‌های اداری در هفته پدافند غیرعامل در شهرضا، بیان کرد: در روز پنجشنبه سوم آبان ماه به مناسبت هفته تربیت بدنی و هفته پدافند غیرعامل این پیاده‌روی از میدان حر تا استخر دریا برگزار می‌شود.

ضرورت ایجاد اورژانس شیمیایی در شهرضا

رئیس بیمارستان‌های شهرضا نیز در این جلسه با تأکید بر ضرورت ایجاد زیرساخت لازم برای مقابله با حوادث شیمیایی در این شهرک، اظهارداشت: امکان تشکیل اورژانس شیمیایی در بیمارستان امیرالمؤمنین(ع) شهرضا وجود دارد.

فرهاد مهری با اشاره به تجهیز بیمارستان فارابی به اورژانس شیمیایی، تصریح کرد: فاصله زمانی ارسال مصدومان حوادث شیمیایی تا بیمارستان شهرضا نهایت 25 دقیقه است، در حالی که این فاصله زمانی تا بیمارستان فارابی تا حدود 90 دقیقه افزایش می‌یابد.

وی بیان کرد: یکی از مهمترین مواردی که باید پیش از اعزام مصدومان حوادث شیمیایی به بیمارستان انجام شود، آلودگی‌زدایی آنان است که با روشی ساده و تنها با ایجاد چند دوش آب در محل شهرک، قابل انجام است.

رئیس بیمارستان‌های شهرضا خاطرنشان کرد: در حوادث اخیر در شهرک صنعتی رازی شهرضا آلودگی مصدومان سبب ایجاد بعضی حساسیت‌ها در پرسنل درمانی بیمارستان شد در حالی که با انجام آلودگی‌زدایی، می‌توان از انتشار آن جلوگیری کرد.