به گزارش پارس نیوز، 

احمد سالک کاشانی  با انتقاد از حذف جدول 17 در بودجه سال 97 گفت: ماهیت جدول شماره 17 ، اختصاص بودجه حمایتی برای فعالان خودجوش فرهنگی مردمی در سراسر کشور بود ولی در هنگام بررسی بودجه سال 97، منتقدان دلایلی را برشمردند که نهایتا به حذف اعتبارات این دستگاه‌های از بودجه دولتی انجامید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درباره این انتقادات توضیح داد: عده‌ای معتقد بودند نظارتی بر عملکرد این دستگاه‌ها نیست؛ اینها غیردولتی و خارج از کنترل هستند لذا ممکن است بودجه حمایتی را بگیرند و در مسیرهای دیگر صرف کنند.

گفتند پول نداریم به نهادهای ذیل جدول شماره 17 بدهیم

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی به استدلال‌های دیگر در حذف جدول شماره 17 اشاره کرد و توضیح داد: اظهاراتی نیز در این خصوص مطرح شد که این دستگاه‌ها به دلیل آنکه مردمی هستند، مردم پول و هزینه آنها را برای فعالیت‌های فرهنگی بدهند؛ ضمن آنکه دیدگاه کارشناسان برنامه و بودجه چنین بود که برای تامین نیازهای این جریان نهادهای خاص پول نداریم.

سالک گفت: این موضوع در ابلاغیه‌ مقام معظم رهبری به شورای عالی انقلاب فرهنگی، مورد اشاره قرار گرفته بود که دولت و شورا نسبت به آن نظر مساعد داشته باشند؛ بنابراین جدول 17 ناظر به این گونه مسائل بود در حالی که اکنون از بودجه سنواتی حذف شده است.

وی با بیان اینکه این اتفاق باعث رخ دادن خشکسالی مالی در این قبیل مراکز شد، تصریح کرد: بسیاری از این دستگاه‌ها پروژه‌های خود را تعطیل کردند؛ در حالی که این فعالان خودجوش فرهنگی سدی در مقابل نفوذ بیگانه بودند ولی این خشکسالی مالی آنها را به عقب راند و میدان را برای دیگران باز کرد؛ کمااینکه عربستان و امارات با نفوذ وهابیت، هزینه‌های سنگین در این زمینه‌ها صورت می‌دهند.

دستگاه‌های خودجوش فرهنگی؛ سدهایی در مقابل تهاجم بیگانه

عضو فراکسیون روحانیت مجلس با ابراز امیدواری از اینکه در بودجه سال 98 دولت و سازمان برنامه و شخص نوبخت و کاشناسان فرهنگی سازمان، به این مساله اساسی همت ویژه بگذارند، افزود: نباید اجازه داد سدهایی که در مقابل تهاجم بیگانه ساخته شده، از بین برود لذا برای آنها یا ردیف تعیین و تعریف کنند یا از بودجه‌های حمایتی به آنها اختصاص داده شود.

وی درباره انتقاداتی مبنی بر عدم ارائه گزارش مالی از سوی این دستگاه‌ها گفت: یک سال بنده مسئول نظارت بر این دستگاه‌ها بودم؛ بسیاری‌شان در زمانی که گزارش عملکرد می‌دادند، گزارش بودجه را هم توضیح می‌دادند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته این انتقاد ممکن است در کلان مطلب درست باشد ولی می‌شود در بودجه جدول 17 یک بند آورده شود که این دستگاه‌ها هر شش ماه یک بار گزارش مالی خود را به کمیسیون فرهنگی ارائه دهند و صرفا با نگارش قید نظارتی در بودجه، می‌توان مساله را حل کرد./