به گزارش پارس نیوز، 

در بخش اول این گزارش و در گفت و گو با علیرضا رخشان به بررسی مسئله درخواست برخی از بازیگران سینما و تلویزیون در خصوص دریافت دستمزدشان به دلار، از دیدگاه این تهیه کننده سینما پرداختیم. در شماره دوم این گزارش و در گفت و گو با رضا رخشان تهیه کننده فیلم پرفروش این روزهای سینما این مسئله را بررسی کردیم که در ادامه نظر می گذرانید:

رضا رخشان تهیه کننده فیلم «هزارپا» در خصوص دریافت دستمزد بازیگران به دلار گفت: تعدادی فیلم هستند که قیمت های کلانی به بازیگران دادند و بازیگران به حدی دستمزدشان بالا رفته است که کاری نمی شود انجام داد. به نظرم سینما با این وضعیتی که پیش می رویم به نابودی کشیده می شود و اتفاقات عجیب و غریبی می افتد. 

او در خصوص اینکه اتفاقات عجیب و غریب تنها شامل سینمای تجاری نمی شود، عنوان کرد: تفاوتی ندارد و اتفاقات بد حاصل از این فضا شامل تمام فیلم ها می شود. 

تهیه کننده «ضد گلوله» در پاسخ به اینکه چه زمانی قصه دستمزدهای بالای بازیگران شروع شد، گفت: زمانی یک فیلم با هزینه های میلیاردی ساخته شد و به یک بازیگر مطرح برای یک روز 100 میلیون دادند و این دستمزدهای بالا از آنجا شروع شد و اتفاقات عجیب و غریب به وجود آمد و همین طور دستمزدها افزایش یافت. الآن هم همین اتفاق افتاد و یکسری بازیگر دستمزدهای کلانی گرفتند و توقع این بازیگران و بازیگران دیگر از دستمزدها بیشتر شود. 

او ادامه داد: در حقیقت قضیه دستمزد بالای بازیگران تبدیل به یک اپیدمی شده است و مبالغی می گویند که بعضی تهیه کنندگان مجبور به پرداخت آن هستند و اتفاق بدی در سینمای ایران می افتد. به خاطر همین اتفاق، فیلم های خوب به خاطر نبود پول کافی برای پرداخت به بازیگر خوابیده است. 

رخشان در پاسخ به این پرسش که گرایش به سمت بازیگران تئاتر ممکن است استدلال درستی برای کاهش هزینه ها باشد، گفت: این اتفاق افتاده و این طور نیست که موفقیتی در سینمای ایران محسوب شود و این اتفاق هم بیفتد، جوابگوی بازیگران مطرح سینما که سالهاست با آن ها کار می کنیم، نیست.

او با تأیید اینکه قطعا بازیگران خوب در فروش یک کار تأثیرگذار هستند، افزود: قاعده فروش بالای یک اثر سینمایی شامل تمام بازیگران نمی شود.

رخشان درباره علت فاصله گرفتن ما از سینمای هنری و ارزشمند دهه 60 تشریح کرد: بیشتر مسائل مالی است. اگر بخواهیم یک فیلم بسازیم، باید 3 میلیارد هزینه کنیم و جواب بگیریم، اما در گذشته با هزینه خیلی کمتری به جواب می رسیدیم. خیلی کم اتفاق می افتد کسی فیلم جدی که مخاطب زیادی دارد، بسازد و بفروشد. 

او ادامه داد: شاید باید یک تایتیانیک جدی بسازیم تا فیلمی فروش برود، وگرنه همین طوری فیلم فروش نمی کند. نه که فیلم جدی فروش نمی کند، فروش می کند، اما آن طور که باید نمی فروشد و به همین دلیل همه به سمت ساخت فیلم کمدی می روند.

رخشان درباره برآورد خود از آینده گفت: احساس خوبی نسبت به آینده فیلمسازی ندارم و فکر می کنم سینما به سمت تجاری شدن صرف می رود و فیلم هنری کمتر ساخته می شود.


انتهای پیام/