به گزارش پارس نیوز، 

سیزدهمین دوره تخصصی اقراء، عصر روز ۱۹ شهریور‌ماه با برگزاری مراسم اختتامیه در سالن جلسات شورای عالی قرآن به کار خود پایان داد.

در این جلسه که به «اِشهار» معروف است، علی فربین، مصطفی زرنگار، محمدجواد دلفانی و محمدرسول تکبیری اجازه نامه قرائت قرآن کریم را از «شیخ محمد فهمی عصفور» دریافت کردند.

در ابتدای این جلسه، نصرت الله حسینی، قاری ممتاز کشورمان به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید پرداخت. در ادامه مراسم، محمدتقی میرزاجانی معاون اجرایی شورای عالی قرآن ضمن عرض خیرمقدم و تسلیت به مناسبت آغاز ایام سوگواری اباعبدالله‌الحسین (ع) اظهار داشت: قریب به یک سال از زمان حضور جناب شیخ عصفور در ایران می‌گذرد و در این مدت ایشان با جدیت مشغول اقراء بوده که از همین تریبون از زحمات مجدانه ایشان تشکر می‌کنیم.

وی گفت: تا کنون ۵۵ نفر از استادان، قاریان و حافظان کشورمان در سیزده دوره تخصصی اقراء، از ۱۳ استان کشور شامل تهران، اردبیل، خوزستان، کرمان، بوشهر، قم، فارس، خراسان رضوی، اصفهان، یزد، مازندران و گیلان موفق به کسب اجازه‌نامه قرائت شده‌اند و انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این روند در سایر استان‌های کشور نیز ادامه یابد.

میرزاجانی ادامه داد: با تمهیداتی که در این حوزه اندیشیده شده است، انتظار می‌رود بزودی دریافت‌کنندگان اجازه قرائت، کرسی‌های اقراء را در سراسر کشور برپا کنند و این سنت ارزشمند دینی و قرآنی با سرعت بیشتری در کشورمان ادامه پیدا کند.

در ادامه شیخ محمدعصفور ضمن توضیحاتی در مورد سنت اقراء بیان کرد: فرد مجاز (شخصی که اجازه قرائت دریافت می‌کند) می‌بایست علاوه بر اینکه کل قرآن را نزد مجیز (شیخ صاحب اجازات) قرائت می‌کند؛ در جلسه‌ای که به إشهار معروف است در حضور شاهدان مؤمن و عادل نیز چند سوره پایانی قرآن و سوره مبارکه حمد و آیات ابتدایی سوره بقره را تلاوت کند.

پس از تلاوت سوره یادشده و بیان ملاحظات توسط استاد مصری، هریک از نفرات مفتخر به دریافت اجازه نامه قرائت شدند.

گفتنی است، اجرای دوره‌های تخصصی اقراء در دستور کار شورای عالی قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران است.


انتهای پیام/