به گزارش پارس نیوز، 

 ناصر نبی زاده روز شنبه در مراسم بزرگداشت 17 مرداد روز خبرنگار افزود: در نظام نوین جهانی، رسانه های گروهی جزئی جدایی ناپذیر از زندگی مردم شده اند.
وی ادامه داد: اکنون بدون اطلاع از وقایع و استفاده از رسانه نمی توان زندگی کرد زیرا جوامع بشری تنها با استفاده از رسانه می توانند مراحل رشد و تکامل خویش را طی کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی اظهار داشت: رسانه ها و مطبوعات نقش تعیین کننده ای در رشد و توسعه همه جانبه کشورها و ملت ها بر عهده دارند.
وی بیان کرد: رسانه ها و مطبوعات همچنین عامل اصلی انتقال ارزش ها و هنجارهای فرهنگی برای ساماندهی ارتباط فرد با جامعه و تاثیرگذاری بر نهادهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی هستند.
نبی زاده عنوان کرد: رسالت مطبوعات در جامعه اسلامی را می توان به دو بخش تربیت، هدایت و ارتقای فکری و فرهنگی جامعه از یک سو و از طرفی مبارزه با کاستی ها و جلوگیری از ناهنجاری ها تقسیم کرد.
وی یادآور شد: مطبوعات خراسان جنوبی مجدانه و نجیبانه در مسیر ارتقا و توسعه استان و بیان کاستی ها گام بر می دارند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی افزود: نشستی که در این چند روز با مدیران مسئول رسانه های استان صورت گرفت نشان می دهد مدیران رسانه ها با همه مشکلاتی که دارند وظیفه خود را برای ایجاد امید، انسجام ملی و نشاط و افزایش روحیه انقلابی انجام داده و می دهد.
وی در ادامه به افزایش کمی و کیفی رسانه ها در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: تعداد رسانه های خراسان جنوبی قبل از تاسیس استان از 11 مورد اکنون به 109 مورد افزایش یافته است.
نبی زاده ادامه داد: همچنین اکنون 41 سرپرستی نشریات سراسری و خبرگزاری در استان فعالیت دارند و 270 نفر عضو خانه مطبوعات هستند.
وی با بیان اینکه رتبه و جایگاه حوزه مطبوعات در استان نسبت به کل کشور بالاست اظهار داشت: هم اکنون روزانه 6روزنامه در استان چاپ و منتشر می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین چاپ و انتشار روزانه دهها فصلنامه و ماهنامه نشان از سابقه فرهنگی و تمدنی استان است.
وی عنوان کرد: از همه مهمتر اینکه همه نشریات، پایگاه ها و خبرنگاران در یک امر آنهم استحکام پایه های اصلی نظام و ارتقای همه جانبه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مشترکند.
نبی زاده گفت: هرچند خبرنگاران و مطبوعات استان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند اما امید است با کمک خودشان آن را حل و فصل کنیم.
محمود صارمی مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در مزار شریف روز هفدهم مردادماه 1377 به همراه 8 تن از کارکنان سرکنسولگری ایران در این شهر توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسید و پس از آن واقعه 17 مرداد روز خبرنگار نامگذاری شد.
شهید سرلشکر محمد ناصر ناصری از استان خراسان جنوبی هم جزو دپیلمات های ایرانی بود که در این واقعه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.