به گزارش پارس نیوز، 

در حالی که شمار سینماروها در روسیه در سال 2017 با رشدی 10 درصدی روبه رو شد و به رقم 212 میلیون نفر رسید، مقامات این کشور تلاش دارند تا این رقم را افزایش دهند.

شمار مخاطبان سینما در روسیه برای نخستین بار از فرانسه هم بیشتر شده و این مساله موجب شده است تا روسیه به عنوان پرمخاطب‌ترین بازار سینما در اروپا در سال 2017 شناخته شود.

این کشور در سال 2017 با افزایش 10 درصدی در مجموع ۲۱۲.۲ میلیون بلیت سینما فروخت در حالی که در فرانسه در همین سال ۲۰۹.۴ میلیون بلیت فروخته شد.

با این حال فرانسه و بریتانیا هنوز در میان بزرگ‌ترین بازارهای سینما در اروپا جای دارند. فروش سینماهای بریتانیا در سال 2017 حدود ۱.۹ میلیارد دلار بود و در فرانسه فروشی ۱.۶ میلیارد دلاری حاصل شد. باکس آفیس روسیه در همین بازه زمانی در مجموع 841 میلیون دلار برابر با ۵۳.۳ میلیارد روبل فروش کرد. این رقم نشان دهنده قیمت پایین بلیت سینما و ضعف سینماهای داخلی این کشور است.

در روسیه مخاطبان سینمای داخلی این کشور در مجموع ۲۵.۶ درصد بلیت‌ها را خریداری کردند اما دولت تلاش دارد تا این رقم را امسال به 30 درصد برساند.

برنده اصلی باکس آفیس روسیه در سال 2017 فیلمی با عنوان «عمودی رفتن» بود که درامی ورزشی است که داستان جنجالی تیم بسکتبال روسیه و برد آن بر آمریکا را در المپیک مونیخ 1972 روایت می‌کند. این فیلم حدود 48 میلیون دلار فروش کرد. فیلم پرفروش بعدی «دزدان دریایی کاراییب: مردان مرده قصه نمی‌گویند» بود که 37 میلیون دلار فروخت.

وزیر فرهنگ روسیه قصد دارد سهم هالیوود را در بازار فیلم خود افزایش دهد به شرط این که مطمئن باشد به سینمای داخلی لطمه وارد نمی‌شود.

در 6 ماه نخست 2018 در مجموع 3 فیلم‌ روسی در میان 10 فیلم اصلی باکس آفیس جای داشتند و «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» در راس این فهرست جای داشت و 34 میلیون دلار فروش کرد.