مراسم گشایش بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صبح امروز سه شنبه با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در سالن ملل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب مقابل میدان فرهنگ برگزار می شود. 

در این مراسم علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، سیدعباس صالحی رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، جمعی از مسئولان کشوری، ناشران و اهالی رسانه حضور خواهند داشت.

نمایشگاه کتاب 95 در مجموعه شهر آفتاب میزبان دوستداران و مخاطبان کتاب و کتابخوانی در سالن‌های نمایشگاه، ملل و نمایشگاه‌های روباز خواهد بود.

سالن‌های نمایشگاهی به مساحت تقریبی 120 هزار مترمربع و در سه تیپ طراحی شده‌اند. یک عدد سالن بزرگ (سه قلو) به مساحت 25 هزار مترمربع، چهار عدد سالن متوسط (2 قلو) هرکدام به مساحت 15 هزار مترمربع و چهار عدد سالن کوچک (تکی) هرکدام به مساحت هشت هزار مترمربع. 

این سالن‌ها محل اصلی غرفه‌های نمایشگاهی است. هرکدام از سالن‌ها فضایی یکپارچه و بزرگ است که با سقفی عظیم و زیبا فضایی منحصر به فرد و فاخر را پدید آورده است.
سالن ملل نیز در بخش نمایشگاهی در دو طبقه با زیربنای ساختمانی هشت هزار مترمربع و به ارتفاع 24 متر ساخته شده است .

بدنه‌ها و ستون‌های این ساختمان از جنس بتنی و شیشه و سقف آن با پوشش سازه فضا کار ساخته شده است .

سالن ملل به عنوان هال اصلی ورودی مجموعه نمایشگاه است و با الهام از تالار تاریخی صد ستون پرسپولیس در شیراز طراحی شده است.

نمایشگاه‌های روباز نیز به مساحت تقریبی 32 هزار مترمربع شامل فضایی باز است که در برخی از نمایشگاه‌ها کاربرد دارد. ساختمان مرکز تجارت 1و2 هر کدام با زیربنایی حدود 76 هزار مترمربع و در پهنه‌های جنوبی سایت پیش‌بینی شده است. 

مرکز تجارت به عنوان نمایشگاه دائمی برخی از برگزارکنندگان (برندهای مشهور) و مکانی برای سازماندهی و پاسخگویی پس از هر نمایشگاه در نظر گرفته شده است و شامل فضاهایی مانند نمایشگاه‌های تجاری، مدیریت خدمات تجاری نمایندگی‌ها، دفاتر بازرگانی، پارکینگ‌های اختصاصی و غیره است.

مراکز اقامتی با مساحت تقریبی 160 هزار متر مربع در پهنه جنوبی سایت شامل دو هتل پنج ستاره 350 اتاقه و یک هتل آپارتمان با امکانات و فضاهای جانبی مناسب است که محل اسکان برگزارکنندگان نمایشگاه و بازدیدکنندگان خواهد بود. همچنین به منظور رونق بیشتر مرکز تجارت، این بخش، امور مرکز تجارت را تسهیل خواهد کرد.

بخش خدمات و پشتیبانی نیز شامل کاربردهای مختلف است و در این بخش بازدیدکنندگان بعد از عبور از دروازه‌های کنترل ورود و خروج، به سمت سالن ملل هدایت می‌شوند .

مدیریت اداری مجموعه نمایشگاه در این ساختمان مستقر شده و ضمن سازماندهی فعالیت‌های نمایشگاه، امکان ملاقات‌های تجاری و سمینارهای کوچک را فراهم می‌آورد. همچنین این ساختمان نیازهای خدماتی و رفاهی کارمندان نمایشگاه را برآورده می‌سازد.

ساختمان ورودی جنوبی، اداری و سمینار با متراژ حدود 37 هزار متر مربع در شمال میدان مرکزی مجموعه مابین سالن ملل و میدان در راستای شمالی جنوبی قرار دارد.

در اغلب نمایشگاه‌ها، برگزاری همایش‌های بزرگ، اصلی‌ترین دستاورد علمی آن محسوب می‌‌شود. سالن همایش ساختمانی است برای برگزاری سمینارها، سخنرانی‌ها و مراسم ویژه. 
این ساختمان در منتهی‌الیه غربی محور گودال باغچه و در تراز سالن‌های نمایشگاهی قرار گرفته است. مساحت تقریبی آن 32 هزار متر مربع است که دارای دسترسی نزدیکی به رینگ پیرامونی سواره و پد هلی کوپتر است.

ساختمان‌های خدمات جنبی به تعداد هشت عدد و در طرفین سالن‌های نمایشگاهی قرار دارند. هر کدام از ساختمان‌های جنبی حدود200 مترمربع شامل فضاهای خدماتی همچون نمازخانه، رستوران، چایخانه و سرویس‌های بهداشتی است که نیازهای خدماتی بازدیدکنندگان را برطرف می‌کند.

علاوه بر وجود پارکینگ ،ایستگاه وسایل نقلیه عمومی نیز برای بازدیدکنندگان دایر شده ،این ایستگاه‌ها مجاور هردو ورودی اصلی مجموعه بوده و امکان تردد بازدیدکنندگان با وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس و تاکسی را فراهم می‌کنند.

ایستگاه مترو نیز بصورت اختصاصی در ورودی شرقی مجموعه واقع شده و امکان تردد بازدیدکنندگان را از خطوط متروی تهران و بالعکس فراهم می‌کند و به عنوان اصلی‌ترین مبدأ تردد مجموعه در نظر گرفته می‌شود.

محور چهارباغ به عنوان شاهراه اصلی مجموعه، مسیر تردد تفکیک شده سواره و پیاده در مجموعه است که با اتصال دو ورودی مجموعه، قسمت جنوبی مجموعه (مراکز تجاری و اقامتی) را از قسمت شمالی (بخش نمایشگاهی و خدماتی) جدا کرده و در مرکز ثقل خود با یک میدانگاهی بزرگ، ورود به بخش نمایشگاهی را تعریف می‌کند. این محور با برخورداری از فضای سبز و آب‌نماهای ویژه، ضمن ایجاد یک جلوه بصری زیبا در سایت مجموعه، مسیر اصلی توزیع جمعیت در پروژه است و استخوان‌بندی هندسی مجموعه محسوب می‌شود.

محور گودال باغچه نیز به عنوان یک مسیر فرعی تردد، بازدیدکنندگان را درون بخش نمایشگاهی هدایت می‌کند و با اتصال به دو ورودی فرعی شرقی و غربی، امکان جابه‌جایی افراد را بین بخش‌های اصلی نمایشگاه (سالن‌ها) فراهم می‌کند.

این مسیر نیز دارای جلوه‌های بدیع باغسازی ایرانی بوده و فضایی دلپذیر را در قلب نمایشگاه به‌ وجود می‌آورد.

اغلب فضای تردد عابران پیاده در کل مجموعه و به‌ویژه در محور چهارباغ و گودال باغچه از داخل رواق‌هایی است که با سازه‌ای نسبتاً سبک، مسیر پیاده را مشخص کرده است و عبور و مرور عابران را تسهیل می‌کند. به دلیل بزرگی مجموعه و مسیرهای طولانی پیاده، این رواق‌ها امکان تردد آسان افراد پیاده را فراهم می‌کنند.

میدان‌گاهی اصلی مجموعه که در محور چهارباغ قرار دارد از یک سو به ورودی نمایشگاه و از سوی دیگر به مسجد ختم می‌شود. مسجد، مجموعه با هویتی مستقل در نقطه عطف پروژه قرار دارد و دسترسی به آن برای همگان آسان خواهد بود.

ساختمان‌های خدماتی و تاسیساتی نیز به عنوان تامین‌کننده نیاز نمایشگاه در بخش‌های خدمات جنبی و تاسیساتی مجموعه در مساحتی بالغ بر 50 هزار متر مربع طراحی و ساخته می‌شوند که شامل موتورخانه‌های اصلی و فرعی، پست‌های برق، ایستگاه تقلیل فشار گاز، منابع آب، تصفیه‌خانه فاضلاب و همچنین خدماتی شامل گمرک، انبارها، ساختمان‌های مدیریت و حراست، آتش‌نشانی، مهدکودک و مرکز اورژانس است که کاربری پروژه را تکمیل می‌کند. این ساختمان‌ها در دو محدوده مشخص و به صورت خطی در سایت جانمایی شده‌اند. 

بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «فردا برای خواندن دیر است...» از 15 تا 25 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب برگزار می شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس (عوارضی اتوبان تهران - قم) ، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.