علی‌محمد سعادتی ، شهردار منطقه ۱۲ تهران درباره راه‌اندازی ساختمان دوست‌دار دوچرخه اظهارداشت: دغدغه ایجاد فضای پارک ایمن برای دوچرخه و تأمین پارکینگ برای آن، یکی از موانع ذهنی برای پرهیز از تردد با این وسیله که آن را وسیله حمل‌ونقل پاک می‌شناسیم، به شمار می‌رود.

وی ضمن دعوت از شهروندان برای تردد با دوچرخه در قلب طهران و یادآوری این نکته که «شهر پاک یک اتفاق نیست، یک انتخاب است»، ادامه داد: ازآنجاکه زنجیره سفر با دوچرخه‌های شخصی شامل سه بخش اصلی تأمین امنیت در مبدأ، مقصد و تردد در شبکه معابر است، با تأمین پارکینگ دوچرخه ایمن در مقصد می‌توان برای ارتقای این شیوه حمل‌و‌نقل در سطح شهر گام برداشت.

سعادتی بیان داشت: بر اساس برنامه 5ساله توسعه دوچرخه در کلان‌شهر تهران، دستورالعملی با عنوان «ساختمان دوست‌دار دوچرخه» با هدف ایجاد تسهیلات ایمن توقف دوچرخه در بازه‌های کوتاه‌مدت برای شهروندان و بلندمدت برای کارکنان ادارات تهیه و به مناطق 22گانه شهر تهران ابلاغ شده،است.

وی اظهار داشت: معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک منطقه 12 از مرداد سال جاری تاکنون با تجهیز 14 ساختمان به تسهیلات توقف ایمن دوچرخه، گامی دیگر برای توسعه دوچرخه‌سواری در قلب طهران برداشته که در فاز اول این پروژه، 10 ساختمان تحت تملک شهرداری، شامل ساختمان اصلی شهرداری منطقه، نواحی 6گانه، خدمات شهری، انتصابات و ستاد بحران به تسهیلات توقف ایمن دوچرخه مجهز و در دو ساختمان خدمات شهری و ستاد بحران منطقه به جز ایجاد فضای توقف ایمن دوچرخه، با اختصاص تسهیلات بلندمدت نظیر دوش، رختکن، کمد تسهیلات مناسب برای کارکنان دوچرخه‌سوار منطقه ایجاد شده است. 

وی انجام این اقدام را در ادامه طرح امانت دوچرخه به کارکنان برای انجام ترددهای روزانه و مأموریت‌های اداری به عنوان گامی مؤثر در کاهش و حذف سفر با خودرو معرفی کرد و افزود: اقدامات اجرایی برای فاز دوم پروژه، با شناسایی ساختمان‌های دارای مراجعه‌کننده دوچرخه‌سوار آغاز و با تجهیز 4 ساختمان شامل دو موزه، یک هنرستان و یک بیمارستان ادامه یافته و با افزایش تقاضا، سایر ساختمان‌های شناسایی‌شده نیز به تسهیلات لازم مجهز خواهند شد. 

گفتنی است؛ موقعیت دقیق ساختمان‌های دوست‌دار دوچرخه در محدوده منطقه 12، به‌زودی از طریق اپلیکیشن «دوچرخه» در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.