به گزارش پارس - شهر تهران به عنوان پایتخت ایران محل رفت و آمد هیات های مختلف خارجی است و شاخص ها و توسعه آن نیز توسط سازمان های مختلف بین المللی مورد بررسی قرار می گیرد. محمدعلی نجفی، شهردار جدید تهران پس از 7 ماه از تصدی این پست استعفا داد و نتوانست یک یادگار قابل ارزیابی از خود به یادگار بگذارد. وی حتی در چهار ماه نشستن بر کرسی شهرداری سعی کرد در گزارش 500 صفحه ای  عملکرد قالیباف را زیر سوال ببرد و با سیاه نمایی جلوه ای دیگر از واقعیات ارائه دهد. امری که بدبینانه ترین منتقدان شهردار سابق نیز از این حجم سیاه نمایی شگفت زده شدند. شهرداری اصلاح طلبان نه توان مدیریت شهر را داشت و نه توانست سنگی بر روی سنگ بگذارد و تنها دستاورد آنها استعفا و حاشیه و سیاه نمایی بود. 

هرچند اصلاح طلبان سعی کردن ویرانه سازی را به عنوان کلید واژه جدید در ذهن افکار عمومی جانمایی کنند ولی تنها نکته ای که اینجا مغفول می ماند این است که با وجود ویرانه بودن این شهر، چرا محمدباقر قالیباف توانست در بین 8 شهردار برتر جهان قرار بگیرد. نکته آنجاست که این برتری نه به خاطر جایگاه سیاسی شهرداری بلکه به خاطر جایگاه اجتماعی- فرهنگی و عمرانی – خدماتی آن بوده است. در این گزارش ویژه به مواردی پرداختیم که از دید سازمان ها و نهادهای بین المللی به موقعیت تهران در دوره 12 ساله در زمینه چند پروژه مهم اشاره شده و جوایزی نیز نصیب ایران و پایتخت ایران اسلامی کرده است. 

قالیباف هشتمین شهردار برتر جهان شد

این خبری بود که 23 مهر 1387 بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت. برای اولین بار در تاریخ ایران، شهردار تهران موفق شده بود  عنوان برترین را در جهان نصیب خود کند. اتفاقا در آن سال رسانه های اصلاح طلب نیز از این عنوان استقبال کردند.

شهردار تهران از میان بیش از 800 شهردار جهان به عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا در سال 2008 برگزیده و معرفی شد انتخاب شهرداران برتر جهان از سوی بنیاد سیتی‌مایور(city mayor) که هر دو سال یک بار برترین شهرداران جهان را که سهم بالایی در توسعه جامعه شهری خود ایفا کرده و چشم‌انداز مناسبی در زندگی شهری و حتی اشتغالزایی ایجاد کرده‌اند به جهان معرفی می‌کند.

2

در همین زمینه، بنیاد جهانی سیتی‌مایور(city mayor) در آنچه از معرفی شهردار تهران به عنوان هشتمین شهردار برتر جهان آ‌ورده بود، اعلام کرد: شهردار مردمی تهران در سراسر دوران مدیریت خود تاکنون برای نوسازی زیرساخت‌های پایتخت ایران و توسعه خدمات عمومی تلاش کرده است. بنیاد جهانی سیتی‌مایور(city mayor) با اشاره به فعالیت‌های پیشین شهردار تهران، به انتخاب او در سال‌های 2005 و 2007 از سوی شورای شهر تهران در مقام شهردار پایتخت پرداخته است.

1

 بر اساس شاخص‌هایی که بنیاد جهانی سیتی‌مایور (city mayor)، محمدباقر قالیباف را در ردیف هشتم شهرداران برتر جهان در سال 2008 قرار داد، اصلاح خدمات عمومی به شهروندان از قبیل توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، تشکیل شوراهای محله در 380 نقطه از پایتخت، استفاده از مشارکت بیشتر بخش‌ خصوصی در پروژه‌های زیربنایی جدید شهر تهران و شفافیت و پاسخگویی شهردار تهران در فرایند بودجه‌بندی، مورد توجه داوران بنیاد جهانی سیتی‌مایور (city mayor) قرار گرفته است.این بنیاد در سال2008 و همزمان با انتخاب محمدباقر قالیباف، شهردار تهران به عنوان هشتمین شهردار برتر جهان، از توسعه ناوگان حمل‌ونقل ریلی در شهر تهران و اشتیاق به استفاده شهروندان از مترو به عنوان نقاط قوت دیگر شهردار تهران نام برد و اعلام کرد که محمدباقر قالیباف به شکل فعال به سرمایه‌گذاری در نوآوری و نظارت بر مدیریت ترافیک و حمل‌ونقل عمومی پرداخته است.

حمل ونقل ریلی تهران، نگینی درخشانی که نجفی نخواست ببیند

سال 2011 حمل و نقل تهران جز برترین های  جهان شد. دلیل آن نیز مشخص بود و آن هم پیشرفت فوق العاده آن در دروه ای بود که اتفاقا محمدعلی نجفی، شهردار کنونی تهران در شورای سوم شهر حضور داشت و از نزدیک شاهد این پیشرفت ها بود.

تهران در سال ۲۰۱۱ توانست به عنوان یکی از ۵ شهر برتر دنیا در حوزه حمل و نقل عمومی مورد تقدیر اجلاس بین‌المللی حمل و نقل پایدار قرار گیرد. در این اجلاس تهران در کنار شهرهای گوانگجوی چین، لئون مکزیک، نانت فرانسه و لیمای پرو به عنوان شهرهایی که حمل و نقل عمومی‌شان دچار تحول اساسی شده است، مورد تقدیر قرار گرفت .اعطای جایزه جهانی شهرهای برتر در حوزه حمل و نقل پایدار به دلیل طراحی و ساخت خطوط اتوبوس‌های تندرو، توسعه سیستم حمل و نقل زیرزمینی و به کارگیری سیستم‌های هوشمند در مدیریت ترافیک به شهرداری تهران اعطا شد تا بار دیگرپایتخت ایرانی اسلامی در میان شهرهای دنیا بدرخشد.

این شهرها برمبنای اطلاعاتی که ظرف یکسال گذشته از توسعه حمل و نقل پایدار با محورهای مترو، بی آر تی، دوچرخه و تلاش برای حرکت به سمت حمل و نقل پایدار و کارآمد از آنها استخراج شده بود انتخاب شدند. توسعه مترو تهران رشد چشمگیری در این سال داشت. شهرداری سابق تهران با توجه به چشم اندازها و برنامه در نظر  داشت با در نظر گرفتن جمیع جهات تا سال 2030 خطوط متروی تهران را به 430 کیلیومتر و 276 ایستگاه برساند که نشان از آینده نگری مدیریت شهری در این حوزه داشت. سال های مدیریت قالیباف را می توان سال های پرفروغ مترو در ایران و کلانشهر تهران دانست که متاسفانه روند آن در ماههای اخیر کند شده است.

جایزه متروپلیس، افتخاری تکرار نشدنی

قرار گرفتن تهران در فهرست ۱۰ شهر برتر دنیا در سال ۲۰۱۱ باعث شد تا بار دیگر شهر تهران جایزه‌ای در سطح جهانی دریافت کند، تا در سال های پرفروغ تهران، نام این شهر در دنیا طنین انداز شود.

 سازمان ملل متحد و همچنین چند انجمن مطرح در سطح بین المللی از تهران به دلیل تلاش برای ارتقای سطح کیفیت زندگی شهری تقدیر کرده و جایزه ویژه مترو پلیس را به این شهر اختصاص دادند.این جایزه که با محوریت توسعه خطوط بی آر تی و همچنین توسعه خطوط دوچرخه سواری به تهران ارائه شده است در زمره مهم‌ترین جوایز جهانی در مدیریت شهری به حساب می‌آید و در آن سال تهران با دریافت جایزه متروپلیس، در لیست ده شهر برتر دنیا جای گرفت.

 این جایزه هر سه سال یک‌ بار و با ارزیابی‌های مختلف حوزه‌های شهری از طرف اتحادیه کلان شهرها و پایتخت ‌های جهان به شهرهای برتر اهدا می‌شود. در این سال به غیر از شهر تهران شهرهایی نظیر ملبورن، مونترال، سئول، تایپه، مکزیکوسیتی و ریودوژآنیرو نیز از سوی متروپلیس مورد تقدیر قرار گرفتند. جایزه مترو پلیس، در سال ۲۰۱۱ دهمین دوره خود را برگزار کرد و ملاک ارزیابی آن برای انتخاب شهرهای برتر دنیا کیفیت زندگی در شهرها اعلام کرده بود.

آنها که شهردار سابق را در حوزه محیط زیست محکوم  می کنند، این جایزه را در نظر بگیرند

تقدیر جهان از تهران در حوزه محیط زیست درمراسم ششمین دور جایزه مدیریت سبز، جایزه بنیاد جهانی انرژی در سال ۲۰۱۲ به شهردار‌ی تهران اعطا شد.

در مراسم ششمین دور جایزه مدیریت سبز ایران که در مرکز‌ هما‌یش‌های بین‌المللی صدا وسیما با حضور چهرهای برجسته داخلی و خارجی برگزار شد‌، از برندگان طرح‌های نوین نوآوری سبز تقدیر به عمل آمد و ‌جایزه بنیاد جهانی انرژی در سال‌ ۲۰۱۲ در مراسم فوق به شهردار‌ی تهران اعطا شد.

لوح برترین تجارب موفق شهری جهان 2013

ششمین مجمع جهانی شهری با حضور بیش از ۱۱۴ کشور و ۹هزار نفر از مدیران شهری جهان در شهر ناپل یکی از مهم‌ترین رویداد شهری جهان بود که با مشارکت مرکز اسکان بشر سازمان ملل‌متحد (UN-Habitat) و دولت ایتالیا تشکیل شد و بیش از سه هزار تجربه شهری را در شهرهای سراسر جهان مورد توجه قرار داد.

در جریان برگزاری همایش «یوان هبی‌تت» (UNHABITAT) در شهر ناپل ایتالیا، تهران توانست در عرضه بین‌المللی فعالیت‌های تازه‌ای را آغاز کند. در این همایش قائم‌مقام دبیرکل سازمان ملل متحد با حضور در غرفه شهرداری تهران در ششمین مجمع شهری جهان، لوح برترین تجارب موفق شهری جهان را به شهردار تهران اعطا کرد. این در حالی است که توسعه چشمگیر شهر تهران در حوزه حمل‌ونقل عمومی نیز موجب شد تا تهران به مرکز آموزش سازمان ملل متحد در منطقه خاورمیانه تبدیل شود. در این همایش لوح برترین تجارب موفق شهری جهان به دو شهر تهران و وین اتریش تعلق گرفت. این دو شهر که موفق به دریافت لوح برترین تجارب موفق شهری جهان از سوی سازمان ملل متحد شده‌اند، به‌عنوان دو پایگاه اصلی این سازمان برای انتقال تجارب موفق مدیریت شهری معرفی شدند.

چهارمین ابرپروژه جهان در سال 2014: تونل نیایش و پل صدر

ساخت و احداث دو پروژه بزرگ تونل نیایش و پل طبقاتی شهید صدر مورد توجه جهان نیز قرار گرفت. در سال 2014 رتبه‌های اول تا چهارم مسابقه بین‌المللی مدیریت پروژها اعطاء شد که تونل نیایش و بزرگراه طبقاتی شهید صدر در این مسابقه توانست حائز رتبه چهارم شود تا از کشورمان نیز پروژه‌ای شاخص در میان برترین ابرپروژه‌های جهان در سال ۲۰۱۴ حضور داشته باشد.

کیفیت ساخت و رعایت استانداردهای روز علوم مهندسی در پروژه‌های تونل نیایش و بزرگراه طبقاتی صدر باعث شده تا این 2طرح عظیم ملی، مدنظر انجمن مدیریت پروژه‌های بین‌المللی قرار گیرد. انجمنی با بیش از 50سال قدمت که بیش از یک دهه است هر ساله به انتخاب طرح‌های شاخص جهانی از حیث مسائل مدیریتی پروژه‌ها می‌پردازد.

 پل طبیعت انتخاب برتر ۳۰۰ معمار برجسته جهان

پل طبیعت که این سال ها به محلی برای گردشگری و تفریح شهروندان تهرانی و حتی گردشگران سایر شهرهای کشور تبدیل شده، بارها مورد تقدیر قرار گرفته است. پل طبیعت انتخاب اول مردم و جزو ۵ انتخاب برتر ۳۰۰ معمار برجسته جهان در مسابقه معماری شهری در سال 2015 شد.

این مسابقه از معتبرترین جوایز معماری جهان را دارا بود و سازه‌های برتر معماری را به‌منظور شناسایی سازه‌هایی که به بهبود و افزایش کیفیت زندگی روزانه مردم دنیا کمک می‌کنند، معرفی می‌کند. پل طبیعت در بخش مردمی نیز توانست جایزه اول را به‌خود اختصاص دهد، در بخش پل‌های بزرگراهی نیز پل طبیعت به انتخاب مردم توانست مقام اول این مسابقه بین‌المللی را به‌دست آورد. این جایزه از آن جهت مهم است که علاوه بر انتخاب توسط بهترین معماران حال حاضر جهان، مردم نیز در آن نقش داشته و امکان ارائه نظر در مورد یک اثر معماری را داشتند.

دریاچه شهدای خلیج فارس در میان 10 پروژه برتر جهان

دریاچه شهدای خلیج فارس یا چیتگر، یکی از ابرپروژه هایی بود که در دوران مدیریت قالیباف احداث شد و توانست جوایز متعددی دریافت کند. «پروژه احداث دریاچه شهدای خلیج فارس در زمره 10 پروژه برتر جهان در سال 2015 قرار گرفت.» خبری بود  که مرداد 1394 روی خروجی رسانه‌ها جای گرفت و بار دیگر شهرداری تهران را در رقابت جهانی رو سفید کرد.

در آن سال ارزیابان انجمن بین المللی مدیریت پروژه در تهران حضور یافتند و پروژه احداث دریاچه شهدای خلیج فارس را مورد ارزیابی قرار دادند. در جریان ارزیابی نحوه مدیریت پروژه احداث دریاچه شهدای خلیج فارس، معیارهای مختلفی از قبیل تحقق اهداف پروژه، راهبری پروژه در ابعاد و لایه های مختلف ارکان اجرایی، دست اندرکاران و کارکنان و نحوه گزینش و حرفه ای بودن آنها، آموزش حین کار و نتایج حاصل از عملکرد کارکنان، بحث استفاده اثربخش و کارآمد از منابع، بهره گیری از فرآیندها و نحوه بررسی و تغییر آنها در صورت نیاز، نحوه تأمین منافع ذینفعان و نتایج حاصل از اجرای این پروژه مد نظر قرار گرفت و نتیجه بررسی ها طی گزارشی تسلیم هیئت داوران انجمن بین المللی مدیریت پروژه شد.

در فاصله روزهای سی ویکم خردادماه تا چهارم تیرماه سال 94، آرای داوران پنجاهمین دوره جایزه بین المللی تعالی مدیریت پروژه اعلام شد؛ نتایجی که براساس آن دریاچه شهدای خلیج فارس نه تنها به عنوان یکی از 10 پروژه برتر جهان در سال 2015 معرفی شده بلکه لایق دریافت جایزه "تعهد به تعالی" شناخته شده است.

راه‌یابی پروژه خط 6 متروی تهران به فینال رقابت‌های ITA Award 2017

افتخارات مدیریت سابق شهری تهران در عرصه بین المللی تا سال جاری نیز ادامه داشته است. هر ساله انجمن بین‌المللی تونل، برترین پروژه‌های تونل‌سازی اجرا شده در جهان را با بررسی دقیق، طی یک رقابت تحت عنوان ITA Tunneling Award انتخاب می کند. در سال 2017، پروژه خط 6 متروی تهران با تایید انجمن تونل ایران، به عنوان نماینده کشورمان به این رقابت معرفی گردید. از میان 65 ابر پروژه که توسط داوران انجمن بین‌المللی تونل از کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفتند، پروژه خط 6 متروی تهران به فینال این رقابت‌ها راه یافت.4 ابر پروژه که به فینال راه یافتند شامل پروژه LRT کانادا، فاز سوم متروی دهلی هند، متروی دوحه قطر و خط 6 متروی تهران بودند.

3

در روز نهایی، پروژه خط شش مترو تهران در فینال حائز دریافت لوح تقدیر شد. این برای اولین بار بود که یک پروژه ایرانی به مرحله نهایی رقابت های انجمن بین المللی تونل راه می یابد. در این مراسم، مشخصات ویژه خط شش متروی تهران، از جمله سرعت اجرای شایان توجه عملیات حفاری و ساختمانی در عین رعایت مشخصات فنی طرح و کیفیت اقدامات، روشهای مورد استفاده موثر در کاهش هزینه ها، استفاده کامل و بهینه از ابزار دقیق و در نتیجه ارتقای سطح ایمنی کار با انجام بررسی های جامع و آسیب شناسی حوادث در پروژه از جمله مواردی بود که مورد توجه شرکت کنندگان در مراسم و خصوصا داوران بین المللی قرار گرفت.

ای کاش نجفی بار دیگر یادداشت جک استرو را می خواند

جک استرو، وزیرخارجه انگلیس که در سال 2014 بار دیگر به ایران سفر کرده بود، در یادداشتی در روزنامه ایندیپندنت از پیشرفت های تهران در اوج تحریم های همه جانبه جهانی انگشت به دهان مانده بود.

وی در بخشی از این یادداشت نوشته بود: « اوایل هفته گذشته هنگامی که پس از 9 سال همراه هیئت نمایندگی پارلمانی انگلیس از فرودگاه امام خمینی به هتل خود در مرکز تهران می‌رفتم، زیرساخت‌های این شهر، اتوبان‌ها و خطوط جدید مترو که در دست ساخت بود من را شگفت زده  کرد. با وجود تحریم‌ها، تهران این روزها بیشتر شبیه به مادرید و آتن به نظر می‌رسد تا مثلا بمبئی و قاهره.»

ویرانه ای که نجفی و اعضای شورای شهر تهران در گزارش های متعدد به آن اشاره کرده اند توانسته در سال های گذشته و حتی سال هایی که خود نجفی 6 سال در شورای شهر حضور داشت مورد تقدیر جهانیان قرار گیرد. بی شک این حجم از بی انصافی توسط کسی رقم خورده که پیش این چنین رفتاری تقریبا بی سابقه بوده است. افتادن نجفی در یک بازی سیاسی بی حاصل تنها  باعث توقف و کند شدن توسعه و پیشرفت شهری شدکه در 12 سال گذشته علی رغم برخی از مشکلات توانست زیرساخت های بی نظیری ایجاد کند و شهر را برای ادامه زیستن بیش از 12 میلیون نفر در پهنه 730 کیلومتر مربعی تحمل پذیر سازد. نجفی با همه ادعاهایش در نهایت استعفا داده و شهر را در بسیاری حوزه ها دچار عقب افتادگی کرده است.