به گزارش پارس به نقل از تسنیم، رئیس جمهور عربستان را کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران در منطقه دانست و گفت: بنده و پادشاه عربستان علاقه مندیم در جهت تامین منافع دوجانبه و جهان اسلام تنش های جزیی را از سر راه برداریم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (پنجشنبه) در جلسه ای با مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و مدیران ارشد سازمان حج و زیارت، بر لزوم هماهنگی و برنامه ریزی مناسب در راستای برگزاری هر چه بهتر و باشکوه تر مراسم حج امسال و تلاش برای تامین آسایش و رفاه حجاج ایرانی تاکید کرد.

روحانی در این جلسه با بیان اینکه حج باید نماد وحدت، یکپارچگی، محبت و الفت امت اسلامی باشد، گفت: ظرفیت مراسم حج باید به عنوان بزرگترین اجتماع جهان اسلام برای نزدیکی ملت ها و کشورهای مسلمان به درستی و به شکلی ارزشمند شناخته شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه برگزاری مراسم حج و حضور زائران ایرانی در این مراسم باید توأم با کرامت، عزت، ادب، اخلاق و معرفت دینی باشد، تصریح کرد: هر زائر ایرانی در موسم حج می تواند به عنوان یک سفیر از سوی جمهوری اسلامی ایران در آن اجتماع عظیم در جهت معرفی فرهنگ ایرانی و تشیع نقش آفرینی کند.

روحانی با بیان اینکه شعار این دولت دخالت دادن مردم و واگذار کردن کارها به خود آنهاست، گفت: به غیر از اموری که ضرورت ایجاب می کند دولت مجری کارها باشد، باید بقیه امور به خود مردم واگذار شود؛ سفر حجاج در موسم حج و یا سفر عمره و حتی عتبات می تواند از طریق بخش خصوصی انجام گیرد.

وی با تاکید بر مطالعه و بررسی های کارشناسانه و دقیق برای دخالت دادن بخش خصوصی در مسئله حج و زیارت، اظهار داشت: تاکید دارم این موضوع با دقت و آرامش و فارغ از شتاب زدگی انجام شود و با فراهم کردن چارچوب های دقیق و به مرور زمان، سفر حجاج برای موسم حج، عمره و عتبات توسط مردم و به شکل رقابتی بخش خصوصی انجام گیرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت امسال علی رغم مشکلات فراوانی که در زمینه مسائل پولی و ارزی با آن مواجه است به واسطه این که حج از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در جهت رفاه زائران در زمینه تامین ارز مورد نیاز آنها همه تلاش خود را کرد و با اولویت قرار دادن این امر توانست از طریق بانک مرکزی ارز مورد نیاز زائران را تامین کند.

روحانی همچنین با اشاره به اینکه عربستان کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران در منطقه بوده و اشتراکات و منافع زیادی میان دو کشور وجود دارد بر لزوم حرکت در مسیر ارتقاء مناسبات و سطح تعاملات میان دو کشور تاکید کرد و افزود: این مسئله هم در نامه تبریک پادشاه عربستان به بنده و هم در نامه تشکر من از وی، مورد تاکید قرار گرفته و هر دوطرف علاقه مند هستیم که در جهت تامین منافع دوجانبه و جهان اسلام تنش های جزیی را از سر راه برداریم.

حجت الاسلام سید علی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در راستای برگزاری باشکوه مراسم حج و رفاه حجاج و قدردانی از روحانی بابت تامین سریع ارز مورد نیاز حجاج، از وی خواستار احیاء شورای عالی حج به ریاست رئیس جمهور و تشکیل کارگروهی برای بررسی و پیگیری پیشنهادها و طرح های مربوط به حج، عمره و زیارت عتبات عالیات به ریاست نهاوندیان شدند.