به گزارش پارس ، به نقل ازایسنا، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: چنین روندی هزینه زیادی می برد. برخی برآورد می کنند حدود یک میلیارد دلار. اگر دولت آمریکا آماده است هزینه این کار را بدهد و مسئولیت انتقال مواد سمی به ایالات متحده را می پذیرد، حاضریم این سلاح ها را تحویل آمریکا دهیم.

رئیس جمهوری سوریه در این مصاحبه از موضع آمریکا درباره بحران داخلی در این کشور انتقاد کرد و گفت: واشنگتن بر عکس مسکو، تلاش کرده است در مسائل داخلی و حکومتی سوریه دخالت کند.

رئیس جمهوری سوریه با تاکید براینکه به اجرای برنامه منهدم کردن تسلیحات شیمیایی این کشور کاملا متعهد است بار دیگر گفت که سوریه مسئول حملات شیمیایی ۲۱ اوت نیست.

وی در ادامه با اذعان به اینکه دولت دمشق تسلیحات شیمیایی در اختیار دارد، اعلام کرد: این مساله دیگر از کسی مخفی نیست. حمله شیمیایی ۲۱ اوت که در آن حدود هزار نفر کشته شدند تعرض به قوانین بین المللی بود اما دولت دمشق عامل این حملات نبود بلکه جناح مخالف دست به چنین اقدامی زده است. ما شواهدی داریم که نشان می دهد گروه های تروریستی از گاز سارین استفاده کرده اند.

اسد ضمن رد اتهامات مطرح شده علیه دولتش در زمینه استفاده از تسلیحات شیمیایی گفت: این احتمال وجود دارد که تسلیحات شیمیایی مورد استفاده در سوریه توسط یک دولت خارجی به سوریه آورده شده باشد. گاز سارین گاز آشپزخانه خوانده می شود و این مساله به این خاطر است که هر کسی می تواند در خانه خود آن را تولید کند. ما می دانیم که همه شورشیان توسط دولت های خارجی حمایت می شوند.

رئیس جمهوری سوریه همچنین تصاویر پخش شده در اینترنت در خصوص حملات شیمیایی سوریه را رد کرد و گفت: در اینترنت جعل اسناد بسیار روی می دهد.

بشار اسد همچنین گفت که دولتش متعهد است تا تمام شرایط توافقنامه پیشنهادی روسیه را عملی سازد.

رئیس جمهوری سوریه تصریح کرد: به طور کلی وقتی ما به عنوان کشور سوریه قراردادی را امضا می کنیم همواره به قرارداد امضا شده متعهد هستیم.

رئیس جمهوری سوری در عین حال خطاب به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص پیشنهادش درباره اقدام نظامی علیه دمشق گفت: به مردم خود گوش کن و از خرد جمعی تبعیت کن.

بشار اسد با اشاره به اینکه افرادی که در جریان درگیری ها با نیروهای دولتی کشته شده اند اغلب تروریست هستند گفت: این جنگ است و جنگ نمی تواند بدون خونریزی باشد.