به گزارش پارس ، کیهان به نقل ازروزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد برخی سران عرب باراک اوباما را به صورت غیرعلنی برای حمله به سوریه ترغیب می کردند اما در ساعات سرنوشت ساز وی پذیرفت که این حمله را به تاخیر بیندازد، انگلیس هم دو روز قبل از رای گیری در مجلس عوام آمادگی خود را به اوباما برای شرکت در حمله نظامی به سوریه اعلام کرد اما مجلس عوام به این موضوع رای نداد.


این گزارش می افزاید: اوباما بلافاصله بعد از خبر حمله شیمیایی به این باور رسید که این اقدام تغییری در قواعد بازی به شمار می رود. اما به علت وعده هایش درباره کاهش حضور نظامی در عرصه بین المللی و نزدیک شدن به لبه پرتگاه به سبب صدور دستور برای آغاز حمله و سپس روی آوردن به کنگره و درخواست موافقت آن، دچار سردرگمی شد.
وال استریت ژورنال می نویسد: اوباما به سرعت متوجه شد که طرح روسیه بهترین گزینه است زیرا از این بیم داشت که حمله محدود، آمریکا را به صحنه درگیری جدیدی بکشاند. با این حال موافقت اوباما با طرح روسیه خشم هم پیمانان آمریکا را برانگیخت زیرا این امر نقش مهم و معتبری را به روسیه در عرصه بین المللی به زیان آمریکا بازگرداند.


این گزارش خاطرنشان می کند: در حالی که پنتاگون روز شنبه ۳۱ اوت آماده حمله بود، سران کنگره به ویژه جان بینر رئیس مجلس نمایندگان از نتیجه رای گیری به نفع رئیس جمهور ابراز نگرانی و به او توصیه کردند صبر کند. اوباما بلافاصله با فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه تلفنی گفت وگو کرد تا به او اطلاع دهد که به زمان بیشتری برای متقاعد کردن کنگره برای رای دادن به نفع او نیاز دارد. اوباما در نشست گروه بیست با ناکامی بیشتری مواجه شد و بعد از اینکه نتوانست حدود نیمی از اعضا را متقاعد کند، نشست را ترک کرد.