به گزارش پارس ، به نقل ازکیهان، حدود ۱۰ روز پیش هنگامی که برخی رسانه ها و خبرگزاری ها فاش کردند که تحرکات پنهانی از سوی برخی اعضای هیئت امنا برای کنار زدن فرهاد دانشجو در جریان است، این خبر از سوی همان گروه تکذیب شد! با این حال اکنون معلوم شده که نه تنها این تحرکات در جریان بوده بلکه حتی گزینه جایگزینی (حمید میرزاده، معاون اجرایی رئیس جمهور در دولت سازندگی) را هم معلوم کرده بودند.
آنچه در این میان جالب است فراخواندن فرهاد دانشجو به جلسه دیروز هیئت امنا برای پاسخگویی به برخی ابهامات است و حال آن که رسانه های طیف یاد شده پیشاپیش حکم را صادر کرده و قبل از شنیدن توضیحات فرهاد دانشجو، تصمیم خود را منتشر کرده اند یعنی اینکه ادعای « وجود برخی ابهامات درباره عملکرد رئیس دانشگاه» صرفا بهانه جویی است!
هاشمی رفسنجانی، سیدحسن خمینی، وزیران علوم و بهداشت، حمید میرزاده، حجت الاسلام محمدیان، بهمن یزدی صمدی، فرهاد دانشجو و فریدون عزیزی و جاسبی اعضای هیئت امنا هستند.
گفته می شود چهار تن از اعضای هیئت امنا در این زمینه عجله بیشتری داشتند. فرهاد دانشجو تنها ۱۸ ماه (از اسفند ۹۰) رئیس دانشگاه آزاد بوده و پیش از وی عبدالله جاسبی به مدت ۲۹ سال رئیس این دانشگاه ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی بود. با تصمیم نهایی شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع وقف این دانشگاه منتفی شد.
۳ تن از اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد پیش از این صورتجلسه ای را امضا کرده بودند که قرار بود با ارسال صورت جلسه به دفتر سه نفر دیگر از اعضا و امضا کردن آنها، محتوای آن رسمیت یافته و فرهاد دانشجو عزل شود.
یک فرد آگاه در هیئت امنای دانشگاه آزاد در هفته گذشته، از تلاش برخی اعضای هیئت امنا برای عزل دانشجو از ریاست دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: طی روزهای گذشته ۴ نفر از اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد با تهیه صورتجلسه ای، فرهاد دانشجو را از ریاست دانشگاه آزاد عزل و حمید میرزاده عضو هیئت امنای این دانشگاه را به سرپرستی آن منصوب کردند. (! ) با وجود این تحرکات غیرقانونی، تازه هیئت امنا دیروز تصمیم گرفت جلسه ای تشکیل داده و ابهامات موجود را با رئیس دانشگاه مطرح کند! !
در این میان ظاهراً کلید معما را باید در سخنان محمود علیزاده طباطبایی وکیل خانواده هاشمی جست وجو کرد که به عنوان وکیل دانشگاه آزاد به روزنامه زنجیره ای آرمان گفته بود: به نظر می رسد هیئت امنا با ترکیب جدید تمایلی به باقی ماندن آقای دانشجو ندارند.
او همچنین گفته بود که: اکثر ابهامات مالی است. در ارتباط با برنامه های مالی دانشگاه و بودجه طرح های عمرانی!
وی می افزاید: پیشتر غلامعباس زارع سرپرست بازرسی ریاست جمهوری در دولت دهم در نامه ای به شماره ۱۰۴۸۰۵ خطاب به فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه آزاد، خواستار پاسخ به ۲۴ تخلف گسترده در این دانشگاه شده بود که ایشان اصلاً پاسخی ندادند.
یک ابهام در این باره همین نامه مورد اشاره است که علیزاده طباطبایی به تاریخ آن اشاره نمی کند. این نامه روز ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ یعنی در آخرین روز کاری دولت دهم ارسال شده و در آن آمده « نظر به اینکه عملکرد آن دانشگاه در این بازرسی تحت بررسی می باشد، لطفاً دستور فرمایید موارد زیر را با قید فوریت تهیه و ارسال نمایند.
۱. گزارش عملکرد و صورت های مالی سال ۹۱ و ۴ ماهه سال جاری
۲. گزارش بودجه مصوب سال های ۹۱ و ۹۲
۳. اعلام اسامی اشخاصی که حق گشایش حساب های بانکی به نام دانشگاه را دارند
۴. لیست و موجودی حساب های سپرده و جاری دانشگاه در بانک ها
۵. علت جابجایی حساب های بانکی
۶. علت متمرکز کردن وجوه نقد متعلق به سایر واحدها در حساب دانشگاه مرکزی
۷. علت راکد نگه داشتن حساب سپرده های متمرکز شده
۸. علت عدم تعهد به قرارداد بانک ملی
۹. علت گشایش حساب در بانک پاسارگاد شعبه سعادت آباد
۱۰. اعضای شورای دانشگاه و کمیسیون های آموزشی، پژوهشی و دانشجویی و… »
در واقع اغلب این محورها مطلقاً اتهام محسوب نمی شود و درباره ابهام نیز جای بررسی دارد. بنابراین مستند کردن کودتای بی سر و صدای طیف مشخص در هیئت امنا آن هم قبل از برگزاری جلسه هیئت به این نامه، نوعی سندسازی و عوام فریبی است حال آن که منطقاً پیش از برکناری باید توضیحات شنیده می شد.
غلامعباس زارع در تاریخ ۱۹ اسفند ۸۸ از سوی حجت الاسلام محمدعلی شهیدی رئیس بازرسی ویژه دفتر رئیس جمهور به عنوان معاون فرهنگی و اجتماعی منصوب شد. حجت الاسلام شهیدی ۳۰ خرداد ۹۰ برای نامزدی انتخابات مجلس نهم استعفا کرد.
و بالاخره این خبر شایان انتشار است که یکی از اعضای متنفذ طیف مورد اشاره در هیئت امنا که در تداوم مدیریت بدون نظارت ۲۹ ساله دانشگاه آزاد- در پوشش وقف - ناکام مانده، قبل از همه این اتفاقات از رئیس دانشگاه آزاد می خواهد راساً استعفا دهد که با تعجب و مخالفت فرهاد دانشجو مواجه می شود! و سؤال این است که این توقعات ملوک الطوایفی راه به کجا می برد؟ !