• لینک کوتاه
 • کد خبر: 74886

  با وجود لابی‌های گسترده با نمایندگان مجلس، همچنان برخی وزرای پیشنهادی با مخالفت نمایندگان مواجهند و احتمال رأی عدم اعتماد به آنها قابل توجه است.

  به گزارش پارس ، به نقل ازکیهان، بر اساس آخرین ارزیابی ها وزیران پیشنهادی نفت، آموزش و پرورش، علوم، راه و مسکن از جمله این افراد هستند ضمن اینکه احتمالا درباره وزرای پیشنهادی کار و رفاه، ورزش، اطلاعات، خارجه و ارشاد نیز اما و اگرهایی در میان طیف هایی از نمایندگان شنیده می شود.


  محمدرضا خباز از چهره های اصلاح طلب و دارای سوابق نمایندگی مجلس در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا هر چند ابراز امیدواری کرد که همه وزیران پیشنهادی رأی اعتماد بگیرند، یک واقعیت را مورد توجه قرار داد و گفت: به فرض اینکه یک یا چند نفر از وزرای پیشنهادی آقای دکتر روحانی از مجلس رأی اعتماد نگیرند، اتفاق خاصی نمی افتد و آسمان به زمین نمی آید؛ کما اینکه نماینده های مجلس در دوره گذشته می خواستند به ۷ تن از وزرای پیشنهادی دولت آقای احمدی نژاد رأی ندهند اما حالا با عنایاتی که از این طرف و آن طرف شد، باز هم برخی از آن ها رأی نیاوردند.
  گفتنی است چند تن از وزرای پیشنهادی احمدی نژاد رئیس جمهور سابق در دولت های نهم و دهم نتوانستند رأی اعتماد مجلس را به دست آورند.


  در همین حال « مشرق» در خبری نوشت: ارزیابی ها از فضای مجلس نشان می دهد آقایان محمدعلی نجفی و جعفر میلی منفرد از کمترین شانس برای کسب رأی اعتماد نمایندگان برخوردارند. همچنین احتمال رأی آوری زنگنه، سلطانی فر و آخوندی بستگی به لابی های سنگینی دارد که بتوانند طی روزهای آینده انجام دهند. پیش بینی می شود بیشترین آرای مجلس را سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان، حسین دهقان وزیر دفاع، علی طیب نیا وزیر اقتصاد و حمید چیت چیان وزیر نیرو به دست آورند.
  گزارش ها حاکی است که لابی گسترده برای وزیران پیشنهادی و به ویژه برای وزیران پیشنهادی نفت (زنگنه) ، کار و رفاه (ربیعی) ، راه و مسکن (آخوندی) ، علوم (میلی منفرد) ، آموزش و پرورش (نجفی) و برخی وزرای اقتصادی در جریان است.
  حسین طلا نماینده مردم تهران در مجلس در مصاحبه با مهر می گوید احتمالا ۵-۴ نفر از افراد پیشنهادی با مشکل رأی اعتماد یا رأی بسیار پایین مواجه می شوند.
  وی با بیان اینکه پرونده قراردادهای نفتی دوره وزارت زنگنه با ابهاماتی مواجه است، می افزاید: وزیران پیشنهادی نفت، مسکن، آموزش و پرورش، آموزش عالی، کار و تا حدودی وزارت صنعت و معدن برای گرفتن رای اعتماد از مجلس کار سختی در پیش دارند.


  محمد بیاتیان نماینده بیجار نیز معتقد است دو سه نفر از جمله وزیران علوم، و راه و مسکن لب مرز هستند و احتمالا رأی نمی آورند.
  وی با انتقاد از اینکه برخی وزیران پیشنهادی عده ای را برای لابی کردن به همراه خود به مجلس می آورند که این کار زیبنده نیست، گفت: روزی که آقای [… ] به کمیسیون صنایع آمد، ۲۰ نفر همراه وی بودند و به همین خاطر در کمیسیون جایی برای ایستادن هم نبود.
  وی خاطرنشان کرد: حتی برخی نمایندگان اصلاح طلب مجلس نسبت به وزیران پیشنهادی انتقاد دارند و اعلام کرده اند که به برخی از آنها رای نخواهند داد.
  در همین حال زهره طبیب زاده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: محمدعلی نجفی در نشست کمیسیون فتنه را انکار کرد و می گفت تعریف ما از فتنه با تعریف او متفاوت است و به نوعی وجود فتنه را انکار می کرد و ظاهرا آنچه نمایندگان به نقل از مقام معظم رهبری درباره فتنه ۸۸ مطرح می کردند، مورد قبول آقای نجفی نبود و ظاهرا از نظر آقای نجفی فتنه ای وجود نداشته است.


  به گفته وی اسناد زیادی درباره عملکرد میلی منفرد جمع آوری شده است.
  از سوی دیگر صادق زیباکلام در مصاحبه با دویچه وله از سن بالای اعضای کابینه انتقاد کرد و با بیان اینکه بسیاری از کسانی که به روحانی رأی داده اند دلشان می خواست کابینه جوان تر از این باشد، اعلام کرد که احتمالا محمدعلی نجفی، آخوندی، زنگنه، میلی منفرد و ربیعی با مشکل رأی اعتماد مجلس مواجه خواهند شد.
  او این را هم گفته که علی جنتی و محمدجواد ظریف و میلی منفرد در صورت تصدی وزارت ارشاد، علوم و خارجه، این وزارت ها را زیر و رو خواهند کرد!

   

  آموزش و تحقیقات مجلس احمدی نژاد اقتصاد دولت کار و رفاه مردم تهران در مجلس مصاحبه مقام معظم رهبری نمایندگان مجلس وزیر دفاع

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها