به گزارش پارس به نقل از فارس، یکی از مهم ترین سؤالات افکار عمومی درباره رئیس جمهوری منتخب این است که حجت الاسلام حسن روحانی این روزها در ساختمان نیاوران چه می کند؟

پاسخ اولیه این سؤال این است که به طور طبیعی منتخب ملت مانند رؤسای جمهور پیش از خود، این روزها سرگرم دیدارها و رایزنی های کاری و مطالعه برای تشکیل کابینه آینده است.

او با همفکری رؤسای ۴ کمیته تخصصی که در حوزه های سیاست داخلی و امنیت، سیاست خارجی، فرهنگی - اجتماعی و اقتصادی تشکیل شده و همچنین کمیته ویژه تعامل با مجلس و رؤسای کارگروه ها در حال انتخاب گزینه های مناسب برای تصدی پست های معاونت و وزارت در دولت « امید و تدبیر» است؛ کابینه ای که ظاهرا قرار است در روز ۱۳ مرداد همزمان با تحلیف روحانی در مجلس معرفی شود.

کمیته اقتصادی که محور این گزارش است، از ۵ کارگروه اقتصاد کلان، امورزیربنایی، توزیع، صنعت و معدن و تجارت و کشاورزی تشکیل شده است.

حجت الاسلام روحانی که از بدو انتخابش به ریاست جمهوری اسلامی با سیل پیام های تبریک مقامات خارجی مواجه شده، در طول یک ماه گذشته بخشی از وقت خود را صرف پاسخ به این پیام ها کرده که می توان آن را گام اول وی برای تقویت دیپلماسی کشورمان دانست.

اخباری که از محل استقرار موقت حجت الاسلام روحانی در ساختمان محل کار قبلی وی (مرکز تحقیقات استراتژیک) به گوش می رسد و یا روی سایت President۹۲ قرار می گیرد نیز تا حدودی مؤید همین نکته است.

اما این همه ماجرا نیست و رئیس جمهور منتخب دغدغه دیگری هم دارد؛ دغدغه ای که او را بر آن داشته تا روزانه با یک تیم از کارشناسان اقتصادی به صورت مستمر جلسه بگذارد.

شیخ دیپلمات در کنار دیدارها و رایزنی ها برای اتخاذ راهکارهای مناسب به منظور پیشبرد برنامه های مورد نظر خود، مطالعه و بررسی ویژگی های لازم برای انتخابات همکارانش و گزینه های مناسب برای حضور در دولت، پاسخ به پیام های تبریک مقامات خارجی و حضور در مجالسی که از او برای سخنرانی دعوت می کنند، از ۲۰ روز پیش جلسات منظمی را به صورت روزانه با مشاوران اقتصادی خود برگزار کرده است.

این جلسات با حضور محمد نهاوندیان و محمدباقر نوبخت (رییس و قائم مقام کمیته اقتصادی) ، محمدرضا نعمت زاده، اکبر ترکان، محمد شریعتمداری، اسحاق جهانگیری، علی ربیعی و مرتضی بانک با سه کارویژه برگزار می شود:

اول رصد و بررسی شرایط کشور که حجت الاسلام روحانی قول داده طی ۱۰۰ روز تصویری از واقعیت های آن برای افکار عمومی ارائه کند.

کارویژه دوم دستیابی به راهکارهای کوتاه مدت برای برون رفت از وضعیت موجود و بهبود شرایط و برنامه ریزی برای آینده است.

سومین کارویژه این جلسات بررسی و حل دشواری هایی است که در حال حاضر برای تامین کالاهای اساسی وجود دارد و ممکن است پس از این پیدا شود تا معیشت مردم به مخاطره نیفتد.

براساس شنیده ها، رئیس جمهور منتخب در این خصوص توصیه ها و پیشنهاداتی نیز ارائه و نسبت به برخی بی توجهی ها تذکراتی داده است که از جمله آنها مربوط به حوزه تامین دارو و لزوم رفع اختلاف بین بانک مرکزی و وزارت بهداشت و درمان و همچنین تامین مواد مورد نیاز کشاورزان است.

حجت الاسلام روحانی همچنین با توجه به مصرف سالانه حدود ۱۱ میلیون تن گندم و خرید آن برای سال جاری به میزان کمتر از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن توصییه هایی نیز برای ترخیص کالاهای اساسی از گمرک و رفع مشکل ارز واردات، رفع کمبود گندم مورد نیاز کشور با توجه به آسیب دیدن گندم های وارداتی در دپوی بنادر و بحث شکر داشته است.