رزمایش دفاعی ایران، مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار گرفته است. رزمایش ذوالفقار قدرت دفاعی ایران را نشان داد.

توان دفاعی اگر تا دیروز به‌واسطه حملات برخی مسئولان داخلی آن‌طور که باید معرفی نشده و اهمیت آن تشریح نشده بود، این روزها پیرو اقدامات غرورآفرین حافظان جان‌برکف مرزهای ایران اسلامی موردتوجه قرار گرفته و این نکته مطرح است که جهان معاصر از قانون نوین جنگل پیروی می‌کند و برای حراست و صیانت از حق‌وحقوق مردم باید قدرتمند بود. از آنجایی که ایران درگیر جنگ سخت اقتصادی تحمیلی است و ازآنجایی‌که بیش از ۹۰ درصد مبادلات خارجی کشورمان از طریق دریا انجام می‌شود، بنابراین توان دفاعی مخصوصاً در حوزه دریا بیش‌ازپیش ضروری است. البته نباید از آینده‌نگری ناخدای باخدای انقلاب غافل شویم چه آنکه مرعوب فشارهای دشمنان و برخی دوستان نشد که معتقد بودند دنیای امروز، دنیای گفتمان‌هاست و ایران به قدرت دفاعی نیاز ندارد، اما این روزها شاهد هستیم پس از هشت سال به اصطلاح گفتمان، تحریم‌های تحمیلی نه تنها برداشته نشد بلکه افزایش هم یافت و مع‌اأسف فراتر از آن شاهد دزدی آشکار اموال ملت ایران نیز هستیم به طوری که کره جنوبی از بازگرداندن ۹ میلیارد دلاری اموال ملت ایران امتناع می‌کند و اربابش یعنی رژیم آمریکا آشکارا دست به دزدی اموال ملت ایران می‌زند و اگر نبود قدرت دفاعی ایران معلوم نبود چه خوابی دیده بودند.

تقویت و توسعه قدرت دفاعی موضوعی نیست که با پول بشود خرید و یا گفتاردرمانی به دست آورد بلکه نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت کارآمد دارد که این روزها شاهد به بار نشستن نتایج این رویه هستیم.

یکی از ساحت‌های توسعه و تقویت قدرت دفاعی، برگزاری رزمایش‌های مختلف است. تازه‌ترین رزمایش نظامی مربوط به رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش جمهوری اسلامی ایران با شرکت نیرو‌های چهارگانه این نیروست که از روز یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ آغاز شده است.

طبق گفته امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش، مرحله اصلی و فاز عملیاتی این رزمایش با مشارکت بخشی از یگان‌های نیرو‌های زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای به وسعت بیش از یک میلیون کیلومترمربع از شرق تنگه هرمز، دریای عمان و شمال اقیانوس هند (تا مدار ۱۰ درجه) برگزار می‌شود.

یگان‌های پیاده، زرهی و مکانیزه نیروی زمینی ارتش، سامانه‌های پدافندی نیروی پدافند هوایی، شناور‌های سطحی و زیر سطحی نیروی دریایی ارتش، جنگنده‌ها و پهپاد‌های نیروی هوایی ارتش از روز‌های قبل در منطقه عمومی رزمایش گسترش یافته و تمرینات مختلفی را انجام داده اند و یگان‌ها از فردا مراحل اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش را اجرا خواهند کرد.

به گفته این مقام ارشد نظامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره تقویت توانمندی‌های دفاعی و ارتقای سطح آموزش‌ها در نیرو‌های چهارگانه زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی را دنبال می‌کند و در این رزمایش نیز با واگذاری مسئولیت‌های اجرایی به جوانان به دنبال گسترش حضور نیرو‌های جوان در عرصه‌های عملیاتی است.

**اثبات اقتدار با سامانه‌های بومی ۱۵ خرداد و مرصاد

به گزارش ستاد تبلیغات رزمایش، امیر سرتیپ علیرضا الهامی جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش در حاشیه روز دوم برگزاری رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با اشاره به عملکرد موفق سامانه‌های پدافندی ۱۵ خرداد و مرصاد گفت: ما پیش بینی می‌کردیم که وقتی پای دانش، غیرت و تجربه ایرانی در میان باشد، جز موفقیت نتیجه دیگری حاصل نمی‌شود.

وی افزود: به لطف خدا سامانه‌های بومی ۱۵ خرداد و مرصاد که نتیجه تجربه صد در صد ایرانی بود، توانستند در جریان برگزاری رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش در بهترین شرایط ممکن هدف از پیش تعیین شده را با موفقیت مورد اصابت قرار داده و بار دیگر قدرت و توانمندی و دانش و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی را به همگان ثابت کردند.

جانشین نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به مشارکت گسترده پهپاد‌های ارتش در رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش، تاکید کرد: طی روز‌های قبل و در جریان برگزاری این رزمایش، انواع مختلفی از پهپاد‌ها با برد‌های کوتاه و بلند و ماموریت‌های مختلف از جمله شناسایی و جمع آوری اطلاعات و همچنین ارزیابی سامانه‌ها و رزمی به پرواز در آمدند و توانستند مأموریت‌های محوله را با موفقیت انجام دهند.

امیر سرتیپ الهامی در پایان در ارزیابی از عملکرد این نیرو در رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ تصریح کرد: آنچه را که در آموزش‌های کلاسیک و ارزیابی‌های تئوری پیش بینی کرده و به دست آورده بودیم، امروز در میدان عملیات در سخت‌گیرانه‌ترین حالت ممکن با داوری و ارزیابی دقیق با موفقیت انجام دادیم.

**انهدام اهداف تعیین شده توسط پهپاد انتحاری آرش نزاجا

طبق اعلام ستاد تبلیغات رزمایش، یگان‌های نیروی زمینی ارتش با اجرای آتش موشکی-توپخانه‌ای هوشمند و نقطه‌زن، بالگرد‌های شکاری هوانیروز و پهپاد‌های رزمی، با راکت‌ها و موشک‌های ایرانی، موفق به تصرف مواضع یگان حملهور در نقش دشمن شدند.

امیر دریادار سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه شب گذشته (یکشنبه شب) سامانه بومی مرصاد با هماهنگی شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور با شلیک موشک، هدف هوایی متخاصم را سرنگون کرد، گفت:یگان‌های توپخانه، زرهی، بالگردی و پهپادی نیروی زمینی ارتش، به اجرای آتش علیه نیرو‌های حمله ور در نقش دشمن پرداختند.

وی افزود: در این مرحله از رزمایش، نیروی زمینی ارتش با به‌کارگیری پهپاد‌های شناسایی بومی ابتدا کلیه فعالیت یگان‌های حمله ور در نقش دشمن را مورد رصد قرار داده سپس با اعزام پهپاد‌های رزمی ایرانی، شناور‌های آن‌ها را مورد حمله قرار داد و یگان‌های رزمی و مکانیزه نیروی زمینی نیز به اجرای پدافند قاطع در ساحل اقدام کردند.

امیر دریادار موسوی ادامه داد: همزمان با پشتیبانی آتش بالگرد‌های شکاری هوانیروز و عملیات جنگ الکترونیک، تاکتیک‌های زمین مسلح و سد موانع نیز اجرا شد و یگان‌های نیروی زمینی ارتش با اجرای آتش موشکی-توپخانه‌ای نقطه‌زن رزمی و بالگرد‌های شکاری هجومی هوانیروز و پهپاد‌های رزمی، از نفوذ نیرو‌های حمله‌ور در نقش دشمن ممانعت و با یورش برق آسا آن‌ها را ناچار به عقب نشینی کردند.

سخنگوی رزمایش دوالفقار ۱۴۰۰ با اشاره به استفاده از توان پهپادی ارتش و بهره برداری گسترده از انواع پهپاد‌های رزمی و شناسایی در این رزمایش عنوان کرد: در این مرحله از رزمایش، از رویکرد جنگ شبکه‌محور استفاده بعمل آمده و کلیه سامانه‌ها مجهز به تجهیزات خودحفاظتی در مقابل جنگ الکترونیکی بودند. همچنین در طول مدت اجرای عملیات تهاجم زمینی توسط یگان‌های تکا‌ور نیروی زمینی، منطقه عملیات تحت پوشش پهپاد‌های شناسایی، مراقبتی و رزمی بومی قرار داشت.

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش ادامه داد: تیزپروازان جوان نیروی هوایی ارتش نیز با جنگنده‌ها و پهپاد‌های رزمی این نیرو، ماموریت پشتیبانی از یگان‌های عمل‌کننده نیروی زمینی را بر عهده داشتند که با استفاده از مهمات و بمب‌های ۲۵۰ پوندی بومی، با موفقیت مورد هدف قرار دادند.

وی تمامی سناریو‌های تعریف شده را بر اساس برآورد‌های اطلاعاتی از تهدید‌های بالقوه و مطابق با واقعیت‌های عرصه نبرد دانست و تاکید کرد: آنچه در این رزمایش اجرا می‌شود تمرین واقعی مقابله با تهدیدات، نقش آفرینی یگان‌ها در قالب نیرو‌های مهاجم و مدافع است و تمام مراحل رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش توسط قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء (ص) و ارتش جمهوری اسلامی ایران، ارزیابی می‌شود.

امیر دریادار سید محمود موسوی با تاکید بر اینکه نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران با اتحاد و برادری، ید واحده و سدی مستحکم در برابر هرگونه تعدی و تجاوز به خاک کشورمان هستند، اظهار داشت: امروز دشمنان ما بهتر از هر کسی می‌دانند که انباشتی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دفاعی برای مقابله با آن‌ها در جمهوری اسلامی ایران فراهم شده که در صورت هرگونه خطای محاسباتی از سوی آنها، با صحنه‌های غافلگیرکننده‌ای مواجه خواهند شد.

**غرش موشک ایرانی قدیر در رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰

یگان‌های شناوری نیروی دریایی ارتش با استفاده از موشک‌های تمام ایرانی قدیر اهداف سطحی خود در دریا را منهدم کردند. در ادامه مراحل اصلی رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش، یگان‌های شناور سطحی نیروی دریایی ارتش با اجرای آتش موشکی اهداف سطحی خود در دریا را به دقت مورد اصابت قرار دادند.

امیر دریادار سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با اعلام این خبر، گفت: در این مرحله از رزمایش ناوشکن موشک انداز با شلیک موشک کروز بردبلند ایرانی «قدیر» هدف سطحی خود را در فاصله ۳۰۰ کیلومتری مورد اصابت قرار داد.

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰، توان موشکی نیروی دریایی ارتش را یکی از برگ‌های برنده جمهوری اسلامی ایران در هر نبرد دریایی برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز یگان‌های موشکی نیروی دریایی ارتش در سرتاسر سواحل کشورمان مستقر هستند و آماده‌اند تا هر متجاوزی را که قصد تعدی به آب‌های جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد، با آتش موشکی سنگین خود در قعر دریا مدفون کند. موشک برد بلند قدیر ایرانی می‌تواند اهداف ثابت و متحرک را در عمق آب‌های دوردست و فاصله بیش از ۳۰۰ کیلومتر مورد هدف قرار دهد.

**شلیک اژدر پیشرفته و بومی والفجر از زیردریایی‌های طارق و غدیر

در ادامه مراحل اصلی نمایش قدرت رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش، یگان‌های زیرسطحی نیروی دریایی ارتش شامل زیردریایی طارق و زیردریایی ایرانی غدیر، با بکارگیری انواع اژدرها، به مقابله با تهدیدات سطحی و زیرسطحی پرداختند.

امیر دریادار سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ با اعلام این خبر گفت: در جریان این تمرین، زیردریایی طارق با شلیک اژدر، هدف سطحی خود را مورد اصابت قرار داد و زیردریایی بومی غدیر نیز با شلیک اژدر پیشرفته و تماما ایرانی والفجر توانست هدف خود را در دریا منهدم کند.

وی با اشاره به پرتاب یک فروند مین DM۱ از زیر دریایی طارق در این مرحله از رزمایش، ادامه داد: همچنین در بخش دیگری از رزمایش، یگان‌های نیروی دریایی ارتش با استفاده از پهپاد جنگ الکترونیک و ضد تشعشع راداری «امید»، از مبدأ یگان‌های سطحی در دریا موفق به مختل‌سازی رادار‌های دشمن در ساحل شدند.

امیر دریادار موسوی، بهره‌گیری از تجهیزات و تسلیحات بومی در این رزمایش را یکی از نقاط قوت آن برشمرد و افزود: با جهاد بی‌وقفه دانشمندان و متخصصان جوان در ارتش جمهوری اسلامی ایران، وزارت دفاع، شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر مراکز علمی و تحقیقاتی کشور، امروز در حوزه تامین نیازمندی‌های دفاعی، کاملا به ظرفیت‌های داخلی متکی هستیم و نمایش اقتدار دفاعی در رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با استفاده از تجهزات و تسلیحات بومی را می‌توان دلیل روشن و واضحی برای بی‌اثر بودن تحریم‌های تسلیحاتی دشمنان در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی برشمرد.

امیر دریادار موسوی با بیان اینکه دشمنان منطقه هیچ گاه و هیچ وقت نخواسته و نتوانسته‌اند امنیت منطقه را ایجاد کنند، تاکید کرد: امروز تروریسم، صهیونیسم و حامیان آن‌ها امنیت منطقه را تهدید می‌کنند، لذا ما بر این باوریم که استقرار امینت پایدار نیازمند هوشیاری و همکاری همه کشور‌های منطقه است.

**قدرت نمایی موشک‌های ایرانی در رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش

در ادامه مراحل اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش، عملیات انهدام یگان‌های سطحی و شناوری دشمن با استفاده از موشک‌های کروز ایرانی قادر و نصر انجام شد.

امیر دریادار سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش گفت: در این مرحله از رزمایش موشک کروز ایرانی قادر با شلیک از سایت‌های موشکی تاکتیکی ساحل به دریای نیروی دریایی ارتش در سواحل مکران، شناور هدف در فاصله ۲۰۰ کیلومتری را با موفقیت مورد اصابت قرار داد.

وی افزود: همچنین انهدام هدف سطحی با استفاده از موشک کروز بومی «نصر» توسط ناو موشک‌انداز نیروی دریایی ارتش، از دیگر تمرین‌های انجام شده در این مرحله از رزمایش بود.

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با بیان اینکه امروز نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران طیف گسترده و متنوعی از انواع موشک‌های کروز دریایی را در اختیار دارد، افزود: قابلیت‌های منحصر به فردی از جمله سرجنگی‌های موثر با قدرت انفجار زیاد و همچنین قابلیت تاب‌آوری در برابر جنگ الکترونیک دشمن از جمله ویژگی‌های موشک‌های کروز نیروی دریایی ارتش است که در این رزمایش هم کارایی آن‌ها به اثبات رسید.

امیر دریادار موسوی تاکید کرد: روند توان‌افزایی موشکی در نیروی دریایی ارتش کماکان ادامه دارد و امروز نیروی دریایی ارتش قادر است با استفاده از سامانه‌های موشکی ساحل به دریا، یگان‌های شناور سطحی و یگان‌های زیرسطحی با استفاده از انواع موشک‌های بومی، اهداف مورد نظر را در فواصل دور منهدم کند. این حرکت رو به رشد، بدون وقفه تداوم داشته و روز به روز بر قابلیت‌های سامانه‌های موشکی افزون خواهد شد.