کابینه رییسی مهم‌ترین کار دولت سیزدهم است. کابینه رییسی باید از افرادی متخصص و متعهد تشکیل شود. به کارگیری افراد جوان و متخصص لازمه کابینه رییسی است.


کمتر از چهار روز دیگر، مهم‌ترین رویداد سیاسی در ایران رقم می‌خورد و مسیر جدیدی در ایران اسلامی که به عقیده بسیاری از صاحبنظران دروازه گام دوم انقلاب اسلامی است، ایجاد خواهد شد و بدون تردید مهم‌ترین کار دولت و رئیس‌جمهور منتخب در مراسم تحلیف، معرفی کابینه هدفمند، شایسته‌سالار و توانمند است.

مردم بر اساس کارنامه رئیسی در قوه قضائیه به او اعتماد کردند و عملکرد وی در آخرین در ریاست قوه قضاییه، نشان از سوابق اجرایی و کارنامه درخشان او دارد و به دلیل مسئولیت‌های سنگین، ایشان در گذشته تنها فردی است که می‌تواند انحصارها را شکسته و با انتخاب مدیران متخصص و متعهد مشکلات کشور را حل کند.

به کارگیری افراد جوان و متخصص

یکی از شعارهای اصلی حجت‌الاسلام رئیسی در دوران انتخابات‌ ریاست‌جمهوری‌ به کارگیری افراد جوان، متعهد و متخصص در دولت آینده بود، حال که تنها چند روز تا مراسم تحلیف رییس جمهور جدید باقی است، همه نگاه‌ها به معرفی افراد کابینه اوست چراکه چینش کابینه رئیسی می‌تواند نخستین گام او در راستی‌آزمایی وعده‌های رئیس جمهور منتخب باشد.

همچنین باید به این نکته توجه کرد که ویژگی‌های یک دولت صرفا مربوط به شخص رئیس دولت نیست و وزرا، معاونان و تمام کسانی که به عنوان نیروی یک دولت شناخته می‌شوند، باید از نظر مردم قابل قبول باشند.

شایسته‌سالاری

حجت‌الاسلام رئیسی بارها بر ویژگی‌هایی چون مردمی بودن، جهادی بودن، انقلابی و فسادزا بودن مسئولان آتی به عنوان شرط همکاری با دولت اشاره داشته است لذا شایسته سالاری باید معیار اصلی انتخاب افراد کابینه دولت سیزدهم باشد و با همان نگاه فراجناحی، بتواند مدیران را بر اساس تجربه‌ها و به خصوص شایستگی‌ها انتخاب کند‌.

مدیرتوانمند و پاک‌دست

یکی از معیارهای مهم دیگر در انتخاب کابینه، مدیران توانمند است، به خصوص انتخاب مدیرانی که در عین توانمندی، پاکدست هم هستند چراکه در حال حاضر کشور با مشکلات اقتصادی فراوانی روبرو است و به دلیل عملکرد و غیرقابل دفاع روحانی با گرانی‌های سرسام‌آوری روبرو است که تنها نیازمند مدیران توانمند، متخصص و پاک‌دست است.

مدیر ضدفساد

امروز ملت ایران انتظار دارند تا فرد معرفی شده در مسئولیت‌های گذشته خود کارنامه مدیریت شفاف، ضدفساد، مبارزه با رانت‌ را داشته باشد.

در واقع دولت سیزدهم نباید اجازه دهد تا سهم‌خواهان میدان‌دار تشکیل کابینه شوند بلکه باید سعی کند، همانطور که بارها در وعده‌های انتخاباتی خود به آن اشاره کرده است، به جوانان و متخصصان میدان دهد تا همه قوا و نهادهای کشور بتوانند با همکاری یکدیگر مشکلات را حل نمایندچراکه سیستم اداری کشور در حال حاضر دچار باند بازی‌ها شده و کشور را با چنین مشکلاتی روبرو کرده است.

مدیر اقتصاد‌دان و عدالت‌خواه

یکی دیگر از موارد مهم در کابینه دولت سیزدهم، تیم اقتصادی دولت بوده که از اهمیت بالایی برخوردار است.  کارنامه موفق و اقتصاد دان، روحیه ضد فساد داشتن و  عدالتخواه بودن، از ویژگی‌هایی است که برای تیم اقتصادی رئیسی بسیار مهم است چراکه درحال حاضر همه مشکلات به اقتصاد مربوط می شود و دلیل اعتماد مردم به ابراهیم رئیسی نیز ساده زیست بودن و ضد فساد بودن او است.

امید است که شاهد تحولات اساسی در قوه مجریه باشیم چراکه نتیجه اصلی آن می‌تواند بازگشت اعتماد مردم به نظام و مسئولان باشد و چینش کابینه کارآمد و هماهنگ می‌تواند به وضعیت معیشتی مردم سروسامان دهد.