روح الله متفکرآزاد نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری انتخابات هیئت رئیسه مجلس در روز چهارشنبه ۵ خردادماه اظهارداشت: با توجه به روحیاتی که از نمایندگان مجلس می‌شناسم احتمال تغییر ریاست مجلس بسیار کم است و به نظر می‌رسد رئیس فعلی مجلس جایگاه خوبی در بین نمایندگان دارند و نگاه به آقای قالیباف در مجلس نگاهی جامع است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سایر جریان سیاسی حاضر در مجلس به‌دنبال ورود به هیأت رئیسه هستند، گفت: این حق همه نمایندگان است که کاندیدای ریاست مجلس شوند و احتمال معرفی نامزد از طرف برخی جریان های حاضر در مجلس نیز وجود دارد، اما با توجه به رویکرد مثبت نمایندگان مجلس به آقای قالیباف تقریباً ایشان رقیبی ندارد و احتمالا رای آقای قالیباف در انتخابات ریاست مجلس بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

همچنین ولی اسماعیلی عضو شورای مرکزی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در شورای مرکزی فراکسیون برای انتخابات هیئت رئیسه مجلس، گفت: در آخرین جلسه شورای مرکزی فراکسیون مقرر شد تا نمایندگانی که تمایل به کاندیداتوری برای پست های ریاست مجلس دارند پیش از برگزاری جلسه مجمع عمومی فراکسیون در روز سه‌شنبه (4 خرداد) اسامعی خود را اعلام کنند.

 وی با بیان اینکه تنها گزینه اعضای فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب برای پست ریاست مجلس محمدباقر قالیباف است، افزود: تاکنون اسامی آقایان امیرحسین قاضی‌زاده‌ هاشمی، علی نیکزاد، حمیدرضا حاجی بابایی، عبدالرضا مصری و همچنین ابراهیم عزیزی (نماینده کرمانشاه) برای کاندیداتوری نواب رئیس قوه مقننه مطرح است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب با بیان اینکه اعضای فراکسیون که متقاضی کاندیداتوری برای پست های ریاست مجلس هستند تا فردا فرصت دارند که اسامی خود را اعلام کنند تصریح کرد: تاکنون بنده به اتفاق 25 تن برای دبیری و 20 تن از اعضای فراکسیون نیز برای کارپردازی هیئت رئیسه مجلس ثبت‌نام کرده‌اند.

اسماعیلی خاطر نشان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده جلسه مجمع عمومی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب فردا عصر(سه‌شنبه 4 خرداد ماه) برگزار می‌شود تا درباره کاندیداهای این فراکسیون برای پست‌های هیئت رئیسه مجلس به صورت الکترونیکی رأی‌گیری شود.

دومین انتخابات هیئت رئیسه مجلس یازدهم در روز چهارشنبه (پنجم خرداد ماه) و به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد.