جواد نیک‌بین ، نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «پارس نیوز» در مورد شکایت جمعی از نمایندگان از دولت به دلیل عدم اجرای صحیح قانون تأمین کالاهای اساسی ( یارانه معیشتی )به کمیسیون اصل 90 بیان کرد:  نمایندگان به دلیل عدم شفافیت پرداخت‌های معیشتی که رئیس‌جمهور اعلام کرده بود به 60 میلیون نفر کمک معیشتی پرداخت کرده‌ایم وارد عمل شدند و از عدم اجرای صحیح آن به کمیسیون اصل 90 شکایت کردند.

 

وی افزود: آمار میدانی که خود نمایندگان به دست آوردند و از حوزه‌های انتخابیه به‌صورت جدی این مسئله را پیگیری کردند مشخص شد که در بسیاری از نقاط به کمتر از 30 درصد از افراد پرداخت‌شده بود. بنابراین شاکی هستیم که چرا مردم کمتر از 30 درصد یارانه معیشتی دریافت می‌کنند و رئیس‌جمهور معتقد است که به 60 میلیون نفر از مردم یعنی چهارپنجم جمعیت ایران این مبلغ را پرداخت کرده است.

نیک‌بین تأکید کرد: عدم شفافیت در پرداخت این یارانه و هزینه ای که دولت کرده و نارضایتی‌های عمومی همگی دست‌به‌دست یکدیگر داده است که نمایندگان مجلس از دولت شکایت کنند.

*اقدامات قانونی در مورد عدم پرداخت یارانه معیشتی بعد از تمام دوره ریاست جمهوری روحانی انجام می‌شود

این نماینده مجلس عنوان کرد: این شکایت به کمیسیون اصل 90 ارجاع داده‌شده و این کمیسیون پیگیری‌های موردنیاز را با قوه قضائیه انجام خواهد داد. اما اگر در حال حاضر به دلیل مصونیت رئیس‌جمهور اقدامی قانونی صورت نمی‌گیرد، به طرحتم بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری او اقدامات قانونی دنبال خواهد شد.

وی در مورد نحوه نظارت بر اجرای این پرداخت‌ها، افزود: سازمان بازرسی را مأمور کرده‌ایم که به پرداخت یارانه‌های معیشتی و چگونگی پرداخت آن‌ها نظارت کند. همچنین سایر نهادهای نظارتی و امنیتی پیگیری این موضوع هستند تا از این به بعد بتوانیم نظارت بهتری داشته باشیم و دولت را ملزم به پرداخت یارانه‌های معیشتی که پرداخت‌نشده است، کنیم.

نماینده مردم کاشمر در مجلس در پایان ضمن اشاره به  برنامه مجلس برای اعتراض مشمولان حمایت‌های معیشتی و راه‌اندازی سیستم یارانه‌ای برای ثبت شکایات مردمی که از این پرداخت‌ها جا ماندند، بیان کرد که متأسفانه دولت دوازدهم بسیار پرحرف اما کم‌عمل است به همین دلیل می‌ترسم راه‌اندازی سامانه و سیستمی برای اعتراض جاماندگان از یارانه معیشتی مانند سایر وعده‌هایشان به رؤیا بپیوندد و عملی نشود.