به گزارش پارس به نقل از تسنیم، آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سه شنبه هفته گذشته ۱۱ تیرماه برای سفری چهار روزه وارد مشهد مقدس شد.

وی در بدو ورود به مشهد در جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به پایتخت معنوی ایران را زیارت بارگاه منور رضوی و بررسی مسائل استان و همچنین دیدار با آیت الله واعظ طبسی عنوان کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز روز چهار شنبه و در دومین روز از سفر خود با آیت الله سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد و عضو خبرگان رهبری در محل تالار اماکن متبرکه حرم رضوی دیدار کرد.

در این دیدار که آیت الله واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی و نماینده ولی فقیه در خراسان بزرگ و جمعی از مشاوران رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حضور داشتند، آیت الله علم الهدی ضمن خوش آمدگویی به آیت ا… هاشمی رفسنجانی درباره مسائل روز کشور و موضوعات استان خراسان رضوی با وی گفت وگو کرد.

به شکوفایی صنعت خراسان امیدواریم

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه سفر خود به مشهد در دیدار جمعی از نخبگان و کارآفرینان منتخب صنفی، تجاری استان خراسان رضوی با اشاره به موقعیت خوب استان بزرگ خراسان رضوی در رونق اقتصادی کشور اظهار کرد: امیدواریم در سایه تلاش و برنامه ریزی صحیح اقتصادی، شاهد شکوفایی مجدد صنعت در این استان مستعد باشیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به مشکلات بخش تولید و صنعت در کشور در شرایط کنونی اشاره کرد و گفت: دولت جدید در سایه همکاری و همراهی صنعت گران و مدیران مجرب و با همت و تلاش بخش خصوصی می تواند به تدریج بر مشکلات فائق بیاید و تولید و صنعت در مسیر صحیح و درستی قرار گیرد.

وی تشکیل دولت فراجناحی و وحدت ملی در کشور را نویددهنده بهبود اوضاع کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی دانست و اذعان داشت: شور و امیدی که پس از انتخابات در مردم ایجاد شده است، سرمایه بزرگی برای شروع دوره جدید و همدلی و انسجام ملی در کشور است و اکنون باید در فضای سالم و به دور از بداخلاقی های سیاسی و رقابت های مضر، دولت اعتدال، کار و سازندگی تشکیل شود و با ایجاد تعامل سازنده و مؤثر با خارج علاوه بر خنثی کردن آثار تحریم های ظالمانه به کشور و جلوگیری از این روند، اوضاع اقتصادی داخل نیز سر و سامان پذیرد.

در این دیدار، آقایان حسینی، رئیس خانه صنعت و معدن استان، هاشمیان از مدیران موفق صنعت استان خراسان رضوی، حمیدی، رئیس انجمن صنایع استان خراسان رضوی، شرکا، دبیرکل خانه صنعت و تجارت به بیان ظرفیت های تولیدی و اقتصادی استان خراسان رضوی پرداختند.

اختلاف مذهبی آفت جامعه اسلامی است

آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی همچنین در دیدار جمعی از علما، ائمه جمعه، اساتید حوزه و دانشگاه و فعالان سیاسی اهل سنت در مشهد با بیان اینکه مطالبات اهل سنت، مطالبات ملی بوده، اظهار کرد: اهل سنت هم در انقلاب و هم در حوادث پس از آن و جنگ تحمیلی با متجاوز شناختن عراق، با حضور گسترده در جبهه‎ های دفاع مقدس، شهدای زیادی تقدیم انقلاب کردند.

وی با اشاره به مذاکرات به عمل آورده با مقامات عربستان در سفر عمره چند سال قبل خود گفت: در آن سفر پس از مذاکرات طولانی با ملک عبدالله موافقت گردید تا کمیسیون‎ های مشترکی تشکیل و کمیته ویژه‎ ای متشکل از علمای فرق مختلف مسئول بررسی و حل اختلافات مذهبی و عملی امت اسلام شوند تا بتوانیم گام‎ های مثبتی در جهت تشکیل امت واحده اسلام و رسیدن به راه حل‎ های مشترک برسیم که به علت عدم پیگیری مسکوت ماند.

عضو خبرگان رهبری با تاکید بر این که اهل سنت همانند برادران شیعه در صحنه‎ های علم، عمل، اخلاق، تعهد و مسئولیت‎ پذیری درخشیده‎ اند، گفت: حضور موثر در عرصه‎ های ملی از جمله شرکت در انتخابات، وظیفه‎ ای است که برادران اهل سنت ما همیشه به خوبی آن را ایفا کرده و نمونه آن خلق حماسه سیاسی در انتخابات اخیر بوده است.

وی با نفی تنگ نظری و کوته فکری‎ ها افزود: هموطنان اهل سنت خیرخواهانی هستند که باید به مشکلات آنان رسیدگی و این فرصت به آنها داده شود تا همسان با دیگران به جامعه خدمت کرده و تأثیرگذار باشند.

هاشمی رفسنجانی آفات امروز جامعه اسلامی که هر روز نیز تشدید می‎ شود را اختلاف مذهبی بین شیعه و سنی دانست و تصریح کرد: بشر برای یک هدف آفریده شده و آن ایمان به خداوند متعال است همانطور که قرآن کریم امت اسلام را امت واحده خوانده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حضور حداکثری اهل سنت در انتخابات اخیر عنوان کرد: این انتخابات، بیانگر پیروزی ملتی است که از جدال‎ ها و تخریب‎ های سیاسی خسته شده و تنها در پی اقداماتی هستند که باری از روی دوش آنان بردارد؛ لذا مشارکت ۸۵ درصدی در بعضی مناطق سنی نشین بیانگر میزان علاقه‎ مندی آنان به نظام اسلامی و حاکمیت تفکر اعتدال است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه باید شرایط زندگی اهل سنت را به گونه‎ ای فراهم آوریم که الگویی برای سایر کشورهای اسلامی باشد، گفت: شما برادران اهل سنت نیز همگام با سایر شهروندان، دارای خواسته‎ های عمومی هستید که باید به آنها رسیدگی شود.

در ابتدای این دیدار، دکتر جلیل رحیمی به نمایندگی از علما، ائمه جمعه، اساتید حوزه و دانشگاه و فعالان سیاسی و بلوچ‎ های اهل سنت مقیم خراسان ضمن اشاره به اینکه بزرگان اهل سنت از سکوت و صبر شما درس بزرگی آموختند، خواستار جلوگیری از اعمال سلیقه‎ های شخصی در عرصه‎ های مختلف گردید.

وی همچنین با ارائه گزارش مبسوطی از فعالیت ها و مشکلات مربوط به جامعه اهل سنت به ویژه مرزنشینان، خواستار توجه به توانمندی ها و ظرفیت های آنان شد.

رأی مردم به اعتدال، نتیجه عملکرد نامطلوب و طرح شعارهای بی محتوا بود

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در سومین روز از سفر خود به مشهد در دیدار جمعی از فعالان سیاسی دانشگاه های مشهد و اصولگرایان و اصلاح طلبان میانه رو استان خراسان و همچنین مدیران آستان قدس رضوی اظهار کرد: شرایط به وجود آمده، فرصت مناسبی است تا به دور از افراط و تفریط و با همدلی و تدبیر مشکلات موجود برطرف شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ظرفیت های بالای جوانان و دانشجویان کشور گفت: توانمندی های بسیار خوبی که در شما جوانان و نخبگان کشور سراغ دارم آن را نقطه قوت و افق روشنی برای خدمت به کشور و مردم دانسته و مطمئنا با اهتمام شما، آینده ای بهتر از گذشته پیش رو خواهیم داشت.

آیت الله هاشمی رفسنجانی رأی قاطع مردم به اعتدال و جلوگیری از تندروی و افراطی گری در این انتخابات را نتیجه عملکرد نامطلوب و شعارهای بی محتوایی دانست که جامعه را دچار مشکلات عدیده ای کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: وجود بسترهای لازم از جمله زیرساخت های موجود و به ویژه پیشرفت های علمی و صنعتی، دو دهه گذشته این انتظار را در مردم بوجود آورد که باید با زندگی بهتری روبرو شوند نه اینکه در یک مدت کوتاهی ارزش پول ملی کاهش یافته و قدرت خرید مردم به پایین ترین و نگرانی های مردم به بالاترین حد خود برسد، لذا مردم با این انتخاب امیدوارند که با تدبیر، عقلانیت و اعتدال موانع پیش رو را کنار گذاشته تا آنچه که شایسته ایران است تحقق پیدا کند.

وی افزود: آمریکا نباید به خود اجازه دهد تا به بهانه های مختلف تحریم ها را گسترش داده و علاوه بر اعمال نفوذ در سازمان ملل از طریق کنگره نیز ما را تحت فشار قرار داده و هر روز قطعنامه یا مصوبه جدیدی علیه ایران صادر کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: ما در شرف تحولات عظیم سیاسی و اجتماعی قرار داریم که لازمه اش حمایت و همدلی مردم است و شما نخبگان، دانشگاهیان و متفکران که سطح بالاتری از مراتب فکری و علمی دارید، بهتر می توانید آرای مردم را تفسیر و وضع موجود را برای اقشار مختلف تشریح کنید و مسئولان موظف هستند راه را برای تحقق خواسته های مردم مهیا کنند.