سید جواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مورد میزان پیش‌بینی‌شده فروش نفت در کمیسیون تلفیق در گفت‌وگو با پارس نیوز اظهار داشت: بااینکه این میزان بهتر از مقداری است که دولت در لایحه بودجه 1400 پیش‌بینی کرده بود. اما بازهم این میزان محقق نخواهد شد.

وی افزود: ما باید بتوانیم درآمدهای جایگزین داشته باشیم که بخشی را توسط فرارهای مالیاتی و بخشی را توسط کاهش هزینه‌های دولت فراهم کنیم. حتی باید منابع دیگری را خلق کنیم و عمل کردن به این اهداف می‌تواند کمک کند تا بودجه را با یک منطق حداقلی تصویب کنیم و پیش ببریم.

این نماینده مجلس یازدهم تصریح کرد: در حال حاضر باید تکیه کشور از اقتصاد نفتی به اقتصاد پویا و تولید محور تغییر کند. حتی اگر درآمدهای نفتی هم محقق می‌شوند باید صرف امور پالایشگاهی و اولویت ما تبدیل نفت خام به فرآورده باشد. به دنبال آن باید روابط با همسایگان و محور مقاومت را افزایش دهیم.

دیپلماسی اقتصادی مغفول مانده است

عضو کمیسیون صنایع مجلس یادآور شد: یکی از ظرفیت‌هایی که اکنون مغفول مانده است بحث دیپلماسی اقتصادی مخصوصاً در منطقه است. این موضوع تا به امروز ضعیف بوده است. شاهد هستیم که در بازار عراق توان تجارت بسیار زیادی وجود دارد و ما می‌توانیم با شناسایی نیازهای آن‌ها درآمدهای بسیاری را کسب کنیم و از خام فروشی نفت دست بکشیم. چراکه ما سهم بسیار زیادی از بازارها منطقه را در اختیارداریم و باید از آن‌ها استفاده کنیم.

حسینی کیا گفت: برخی از کشورها مثل ترکیه حدود 45 درصد بازارهای بزرگ عراق را در اختیاردارند و این در حالی است که بیشترین اقدامات و کمک‌ها در جهت آزادسازی عراق را ما انجام داده‌ایم اما در حوزه اقتصادی نتوانستیم سهم خودمان را داشته باشیم.

وی افزود: در بازار کشورهای همسایه مثل پاکستان، ترکیه، افغانستان و مابقی کشورها ظرفیت‌های بسیار بالایی وجود دارد که نادیده گرفته می‌شود. اگر توجه مسئولان اقتصادی کشور به همین کشورهای همسایه باشد، به‌راحتی می‌توان نیازها را برطرف و درامدها را افزایش داد.

این نماینده مجلس گفت : در همین راستا بود که ما درگذشته رایزنی‌هایی داشتیم تا وزارت خارجه معاونت اقتصادی داشته باشد و بتواند اقتصاد ایران را در دنیا و خصوصاً در منطقه فعال کند. اگر هم‌اکنون برخی کمبودها و تحریم‌ها وجود دارد به این دلیل است که ما در حوزه دیپلماسی اقتصادی ضعف داشتیم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس عنوان کرد: نکته بعدی این است که در حوزه‌های تجاری نتوانستیم قراردادهای الزام‌آوری را ببندیم تا دیگران دنبال ما بدوند. بدین معنی که اگر دیگران برای ایران قدمی در حوزه سرمایه‌گذاری برداشتند نباید بعدازآن بتوانند به‌راحتی ما را رها کنند و جا بگذارند. به‌طور مثال شرکت رنو در یک‌بخشی از کشور سرمایه‌گذاری کرد و سپس در میانه راه با کشورهای آمریکایی‌ها و اروپایی ما را جا گذاشت و این نشان‌دهنده دیپلماسی ضعیف بوده است.

حسینی کیا با اشاره به تشکیل فراکسیون دیپلماسی اقتصادی محور مقاومت و همسایگان در مجلس گفت: نگاه این فراکسیون این است که هم در حوزه قانون‌گذاری و هم در حوزه نظارت کمک کند و با ایجاد همفکری و هم‌افزایی با دولت به بخش خصوصی برای فعالیت در حوزه اقتصادی در خارج از کشور میدان بدهد.