« حسن ایرلو » سفیر جمهوری اسلامی ایران در صنعاء امشب (چهارشنبه) در توئیتی نوشت: ادامه محاصره توسط متجاوزان به رهبری آمریکا ضد مردم یمن، جنایت جنگی است که براساس قوانین بین‌المللی و حقوق بشری باید مورد پیگرد قرار گیرد.

وی افزود: سکوت ملت‌ها نسبت به این محاصره ظالمانه ضد مردم یمن، ادامه نخواهد داشت.

«محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله نیز دیروز در صفحه توئیتر خود از سکوت سازمان ملل در قبال محاصره یمن انتقاد کرد و نوشت: ادامه محاصره و بستن فرودگاه بین‌المللی صنعاء و بندر الحدیده جنایتی است که سازمان ملل با فراهم کردن زمینه برای ادامه تجاوز و جنایت قوای متجاوز در حق تمام ملت یمن، در آن شریک است.

عربستان سعودی در رأس ائتلافی عربی و تحت حمایت آمریکا، ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت، اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد. این تجاوز هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط به کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، خسارات فراوان به زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار منجر شده است.

مقامات سعودی تاکنون چندین بار از تصمیم برای ایجاد آتش‌بس در یمن خبر داده‌اند؛ اما هیچ گاه از شدت حملات خود به یمن نکاسته و اقدامی برای کاهش یا رفع محاصره همه جانبه آن نکردند و در مواردی با بهره‌برداری از تاکتیک آتش‌بس بر حملات خود افزوده‌اند.